Nowoczesne zabiegi laserowe należą do najbezpieczniejszych zabiegów w medycynie. Ich efekt jest natychmiastowy i w zdecydowanej większości przypadków utrzymuje się do końca życia. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Pozwalają one skorygować nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm oraz pozbyć się prezbiopii, nazywanej też starczowzrocznością. Ta ostatnia jest wynikiem naturalnego procesu, który rozpoczyna się po 40. roku życia. Dotyczy zarówno osób, które mają wady wzroku, jak i tych bez nich. Kłopoty biorą się stąd, że z wiekiem soczewka stopniowo traci elastyczność. W efekcie pogarsza się zdolność akomodacji oka, a my potrzebujemy okularów do czytania.

Lidia miała starczowzroczność i krótkowzroczność (-2 i -2,25). Po szczegółowych badaniach obu oczu z uwzględnieniem grubości rogówki została zakwalifikowana na zabieg Clearvu® z oferty Kliniki Optegra. Jest on absolutną rewolucją w Polsce, ponieważ pozwala skorygować wzrok u osób po czterdziestce, co do tej pory w ogóle nie było możliwe.

Dlaczego Lidia zdecydowała się na zabieg? 
Od lat myślałam o laserowej korekcji wzroku. Jestem dynamiczną, aktywną osobą, przeszkadzało mi ciągłe zdejmowanie i zakładanie okularów. Okulary były mi potrzebne przede wszystkim do patrzenia z pewnej odległości. Wada średnia, więc coś widzisz, ale nieostro. Kolejnym kłopotem było to, że nie mogłam sobie dobrać odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, bo nie do każdych oprawek można wstawić szkła korekcyjne. Poza tym zawsze marzyłam, by na imprezach, które sama organizuję, móc wystąpić bez okularów korekcyjnych. To marzenie się spełniło, i to już w dniu zabiegu. Wieczorem poszłam na uroczystą galę. Bez okularów! Nareszcie!
Zabieg Clearvu® to 10 minut i po wszystkim!

Katarzyna Skonieczna

Na nasze pytania odpowiada Katarzyna Skonieczna, kierownik medyczny Kliniki Optegra w Warszawie

Zobacz również:

Komu można polecić zabieg Clearvu®?

Jest przeznaczony dla osób ze starczowzrocznością, a ta zaczyna się po 40. roku życia. Dlatego wcześniej tego zabiegu się nie przeprowadza. Nie operujemy oczywiście kobiet w ciąży ani karmiących oraz osób z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, np. z chorobą Sjögrena. Warto dodać, że każdy zabieg laserowej korekcji wzroku jest poprzedzony bardzo wnikliwym wywiadem z pacjentem.

Ile czasu zajmuje powrót do zwykłej aktywności?

Dzień po zabiegu pacjenci widzą bardzo dobrze i nie odczuwają bólu oczu. Już po kilkunastu godzinach można wykonywać większość codziennych czynności. Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po zabiegu? Zwykle przez pierwsze kilka dni należy ograniczyć pracę przy komputerze. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że przez okres od miesiąca do trzech po zabiegu trwa proces neuroadaptacji. Podobny następuje wtedy, gdy przyzwyczajamy się do okularów progresywnych. Mogą wtedy wystąpić niewielkie wahania ostrości wzroku. Od trzech do sześciu miesięcy po zabiegu oczy mogą być nieco przesuszone. Problem ten rozwiążą krople nawilżające. Na koniec warto podkreślić, że Clearvu® to zabieg, który zmienia ludziom życie, dodaje pewności siebie, a z pewnością ujmuje lat.

Mit: Zabiegi są bardzo drogie, mało kogo na nie stać.

Przy stabilnej wadzie wzroku okulary zmienia się średnio raz na trzy lata. Przez 10 lat średni koszt wymiany okularów – szkieł i oprawek – to kilka tysięcy złotych. Okulary dla osób z dużą wadą wzroku mogą kosztować nawet ponad 3 tys. zł. Zabiegi laserowej korekcji wzroku to wydatek jednorazowy.
Ceny zaczynają się już od 1299 zł.

Fakt: Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa krótko.

Zabiegi zwykle zajmują 10–20 minut. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu supernowoczesnego sprzętu. Na przykład zabieg Clearvu® jest przeprowadzany za pomocą laserów firmy ZEISS. Twórcy użytej w nich technologii dostali Nobla.