Zęby mądrości występują u ¾ populacji i należą do grupy narządów szczątkowych. Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, zdarza się jednak że pojawiają się około 30. roku życia lub później. Wielu lekarzy zaleca ekstrakcję zębów mądrości, kiedy nie dzieje się jeszcze z nimi nic złego. Usuwanie ósemek jest rekomendowane zwłaszcza pacjentom przed 30. rokiem życia - młody wiek sprzyja szybkiemu gojeniu się ran. Odpowiedź na pytanie, czy usuwać ósemki, powinna być jednak zawsze poprzedzona konsultacją ze specjalistą, który oceni stan całej jamy ustnej. Istnieje wiele medycznych wskazań do ekstrakcji zębów mądrości. Na pewno warto się nad tym zastanowić w następujących przypadkach:

1. Gdy zęby mądrości nie rosną prawidłowo

Proces wyrzynania się zębów mądrości nie zawsze przebiega prawidłowo. Często ich rozwój jest opóźniony lub ósemki wyrzynają się jedynie częściowo. Wokół korony zęba mogą wówczas gromadzić się bakterie, co prowadzi do pojawienia się próchnicy, bólu i infekcji.

2. Gdy ósemki sprawiają trudność podczas zabiegów

Ze względu na swoje położenie oraz nieregularny kształt, zęby mądrości mogą sprawiać trudności podczas zabiegów higienizacyjnych. Mycie zębów w pośpiechu oraz problem z dotarciem szczoteczki do najdalej położonych zębów powoduje próchnicę. Bakterie z ósemek z łatwością zakażają pozostałe zęby.

3. Gdy powodują stany zapalne

Przy ósemkach często pojawiają się problemy periodontologiczne czyli stany zapalne okolicznych tkanek miękkich. Bakterie i resztki jedzenia zalegające w kieszonkach dziąsłowych wywołują zapalenie i ból. - Usuwanie ósemek pozwala pozbyć się stanu zapalnego oraz zapobiec wadom ortodontycznym. Eliminacja stanu zapalnego jest szczególnie istotna, gdyż ogniska zapalne z jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób w odległych od jamy ustnej narządach. Są to tzw. choroby odogniskowe. Wśród chorób, których przyczyną mogą być niewyleczone zęby są m.in. choroby serca, nerek, stawów, narządu wzroku czy cukrzyca - mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

4. Gdy nie ma dla nich miejsca

Wyrastające ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, przez co powodują stłoczenie zębów i prowadzą do rozwoju wad ortodontycznych u dorosłych pacjentów. Zdarza się również, że ósemka wrasta w dziąsło lub wyrzyna się krzywo.

5. Jeśli nosisz aparat lub protezę

Wskazaniem do ekstrakcji ósemek jest także leczenie ortodontyczne. Pacjenci, którzy chcą założyć aparat stały często muszą poddać się temu zabiegowi ze względu na ryzyko związane z nieprawidłowym przebiegiem procesu korekty wad zgryzu. Usunięcie zębów mądrości zaleca się także osobom, które decydują się na założenie protezy, zwłaszcza w sytuacji, gdy ósemki nie są jeszcze całkowicie wyrżnięte.

Usuwanie ósemek - kiedy najlepiej to zrobić?

Stomatolodzy rekomendują usunięcie ósemek w stosunkowo młodym wieku. Usunięcie ósemek, które jest odpowiednio przeprowadzone, jest całkowicie bezbolesne. Taki zabieg powinien być zawsze poprzedzony szczegółową diagnostyką. Na podstawie zdjęcia panoramicznego rtg lekarz powinien ocenić, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej).

- Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości powinno rozpocząć się od wykonania precyzyjnego badania tomografii komputerowej, która daje informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości o nerwów i zatok szczękowych. Osobiście przeprowadzam zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki pod specjalnym mikroskopem, który zapewnia delikatność i pozwala ochronić przylegające do zęba tkanki miękkie i kość. Do dezynfekcji zębodołu wykorzystuję silnie bakteriobójczy ozon oraz specjalne gąbki kolagenowe zapobiegające zapadaniu się tkanek. Po zabiegu pacjent korzysta z pola magnetycznego oraz naświetlania laserem biostymulacyjnym. Dzięki temu tkanki goją się zdecydowanie szybciej. – wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Usuwanie ósemek - czego nie robić zaraz po zabiegu?

Po ekstrakcji zęba szczególnie ważne są odpowiednie stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i jego indywidualne skłonności do gojenia. Zazwyczaj rekonwalescencja trwa parę dni. Rutynowo po ekstrakcji do 12 godzin nie wolno szczotkować zębów, w ciągu następnych 1-2 tygodni należy myć zęby bardzo delikatnie. W ciągu 24 godzin nie wolno spożywać gorących pokarmów i napojów. Należy trzymać głowę lekko uniesioną powyżej poziomu serca, nawet jeśli śpimy, oraz unikać dużego wysiłku. Na początku najlepiej stosować płynną dietę.

--

Źródło: Borczyk.pl, Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk