[artykuł sponsorowany]

Z sondaży wynika, że jedynie 20% kobiet regularnie bada swoje piersi. I wcale nie mówimy tu o specjalistycznym badaniu w gabinecie lekarskim, ale o tym, które możemy zrobić samodzielnie w zaciszu domowym. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór jest... wyleczalny! Pacjentki, które dowiedzą się o chorobie na etapie stopnia 0 i I mają 100% szans przeżycia kolejnych 5 lat. Nawet jeśli teraz wydaje wam się to gwarancją dość krótkiego czasu, spojrzenie diametralnie się zmienia, gdy dowiadujemy się o nowotworze w ostatnim stadium i chcemy walczyć o każdy kolejny dzień. Dlatego samobadanie to podstawa!

Profilaktyka jako najskuteczniejszy element walki z rakiem

- Według danych Institute for Health Metrics and Evaluation, University of Washington, na całym świecie co 19 sekund diagnozuje się nowy przypadek raka piersi, a co minutę umiera jedna kobieta. Na raka coraz częściej chorują panie w coraz młodszym wieku, które nie są kwalifikowane do grupy podwyższonego ryzyka, nie mają w rodzinie przypadków nowotworowych – nakreśla sytuację dr n. med. Agnieszka Byszek, dyrektor medyczny spółki Braster.

Nawet jeśli brakuje ci jeszcze sporo do 40-stki, a także wtedy, gdy nie miałaś żadnych przypadków raka piersi w rodzinie musisz się badać! Ogromne tempo życia, niezdrowa dieta, otyłość, brak ruchu, antykoncepcja hormonalna - te wszystkie czynniki sprawiają, że liczba zachorowań na raka piersi wciąż rośnie. I wcale nie chce trzymać się granic wiekowych nakreślonych przez lekarzy. Dlatego dbając o regularne wizyty u kosmetyczki, czy fryzjera nie zapominaj, że profilaktyczne badanie powinno stać się dla ciebie taką samą rutyną. W ten prosty sposób możesz uratować nie tylko swoje zdrowie, ale też życie.

Rak piersi
Shutterstock

Jak przeprowadzić badanie?

W pierwszych stadiach rak piersi przebiega bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że nie da się go wykryć. Podstawą jest samodzielne badanie, które należy wykonywać na 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Polega ono na dokładnym przyjrzeniu się piersiom pod kątem pojawienia się na nich zmian. Co powinno niepokoić? Nowopowstałe stwardnienia, tzw. zaciągnięcie skóry, zmiany w brodawce, guzki w dołach pachowych lub nietypowy wyciek z sutka.

Kolejnym etapem jest badanie dotykowe piersi. Czy ta metoda jest dokładna? Nie tak jak USG, ale za to pozwala poznać budowę własnego ciała. Dzięki temu kobieta jest w stanie znacznie szybciej zareagować, gdy tylko pojawią się nawet drobne nieprawidłowości.

Samobadanie piersi krok po kroku

Samobadanie piersi składa się z trzech etapów:

Przed lustrem

Stojąc przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i sprawdź:

  • czy nie widzisz zmian w kształcie piersi;
  • czy nie widzisz miejscowych zmian koloru skóry;
  • czy skóra nie marszczy się lub nie jest napięta.

Umieść ręce na biodrach i zobacz:

  • czy kształt piersi się nie zmienił;
  • czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru);
  • czy skóra nie marszczy się lub nie jest napięta.

Na koniec ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn

Pod prysznicem

Lewą rękę połóż z tyłu głowy, zaś prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne  kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Te same czynności powtórz z drugiej strony.

W pozycji leżącej

Ułóż się tak, by lewy bark znajdował się wyżej niż reszta ciała. Możesz oprzeć go na zwiniętej poduszce lub kocu. Trzema środkowymi palcami prawej ręki  (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką. W dalszej kolejności zbadaj pachy szukając powiększonych węzłów chłonnych. Ten sam schemat powtórz z drugiej strony.

badanie piersi
Shutterstock

Każda kobieta powinna raz do roku poddać się badaniu ultrasonograficznemu (USG) piersi lub mammografii, czyli rentgenowskiemu badaniu piersi. Badanie należy też wykonywać każdorazowo, gdy zauważymy niepokojące zmiany. 

Technologia, która pozwala na wykrycie nowotworu bez czasochłonnych badań

Na rynku pojawiło się też nowe urządzenie wspomagające profilaktykę raka piersi. Braster wykorzystuje termografię kontaktową. Ta metoda pozwala na obrazowanie wewnętrznych procesów termicznych rejestrowanych na powierzchni skóry. Komórki nowotworowe są otoczone dużą ilością naczyń włosowatych i charakteryzują się nasilonym metabolizmem. W związku z powyższym w miejscu ich występowania podwyższa się temperatura ciała, którą rejestruje urządzenie. 

- Skuteczność urządzenia została zweryfikowana w badaniach obserwacyjnych. Jego czułość diagnostyczna pozwala porównywać skuteczność tej metody z badaniem USG lub mammograficznym – podkreśla dr n. med. Agnieszka Byszek z firmy Braster.

Badanie przeprowadzone za pomocą urządzeni Braster trwa jedynie 15 minut, a jego wynik podawany jest natychmiast. System składa się z urządzenia, którym wykonuje się badanie, aplikacji oraz centrum telemedycznego, w którym działają systemy automatycznej interpretacji obrazów termograficznych. Komputer dokonuje oceny i odsyła informację zwrotną o wyniku badania, który można sprawdzić na indywidualnym koncie użytkowniczki. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę w praktyce urządzenie jest bardzo intuicyjne, a przez wszystkie etapy kobieta jest prowadzona dzięki wykorzystaniu specjalnej aplikacji. Co ważne: każde badanie zostanie zachowane, dzięki czemu w razie wykrycia zmian nowotworowych lekarz będzie miał pełen dostęp do pełnej historii choroby.

rak piersi
materiały partnera

https://www.braster.eu/pl