Szczotkuj zęby dziecka szczoteczką elektryczną

Of 3 roku zżycia dziecko może mieć oczyszczane zęby szczoteczką elektryczną rekomendowaną przez PTSD (Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej). Ten sposób szczotkowania jest dużo prostszy, szybszy i efektywniejszy od tradycyjnego. Szczoteczki elektryczne dedykowane małym dzieciom mają małą, okrągłą główkę i ilość ruchów oscylacyjno - rotacyjnych ( np. Oral-B Kids) dopasowaną do wieku. Szczoteczka elektryczna sama porusza się i skutecznie oczyszcza zęby. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów ręki, aby w kilka sekund wyczyścić jeden ząbek.  Nie bez znaczenia są też delikatne, zaokrąglone włókna szczoteczki, które delikatnie usuwają nalot.

Na rynku można znaleźć szczoteczki dedykowane dzieciom powyżej 6 roku zżycia. Posiadają one małą, okrągła główkę obejmującą każdy ząb z osobna i poruszają się w 3D ( np. Oral B Junior) dzięki czemu gromadząca się płytka nazębna skutecznie zostaje usunięta, a ryzyku próchnicy zredukowane.

Szczoteczki elektryczne dla nastolatków pracujące w technologii 3D ( Oral-B Teens) również operatem są na technologii 3D i dodatkowo posiadają czujnik kontroli nacisku oraz specjalną końcówkę ortodontyczną skutecznie czyszczącą zęby w trakcie użytkowania ortodontycznego aparatu  stałego.

Dlaczego szczoteczka elektryczna?

- udowodniono, że szczoteczka elektryczna usuwa więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczka manualna

- czas potrzebny na skuteczne oczyszczenie zębów szczoteczką elektryczna jest krótszy niż szczoteczką manualną

 -  mała okrągła główka szczoteczki jest dopasowana do kształtu zęba, co pozwala na precyzyjne i skoordynowane szczotkowanie

- wbudowany timer pozwala na kontrolę czasu szczotkowania

- wizualny czujnik nacisku chroni żeby I dziąsła przed zbyt mocnym szczotkowaniem I uczy prawidłowych nawyków szczotkowania.

Jak używać szczoteczkę elektryczną?

Przed pierwszym użyciem zapoznaj się z instrukcją szczoteczki oraz pozwól dziecku samodzielnie ją włączyć i wyłączyć. W przypadku młodszych dzieci możecie wypróbować działanie szczoteczki, szczotkując ząbki misia lub innej ulubionej maskotki dziecka. Ta zabawa pomoże mu oswoić się z nowym przyborem. Pamiętaj, aby pozwolić dziecku na samodzielność w szczotkowaniu, ale zawsze na koniec wykonaj zabieg własnoręcznie. Dentyści stoma na stanowisku, ze szczotkowanie zębów przez rodzica powinno odbywać się do 8 roku zżycia dziecka.

Na główkę szczoteczki nałóż pastę z fluorem wielkości zielonego groszku u dzieci do 6 roku zżycia, a dla starszych wielkości 1,5  cm paska. Umieść szczoteczkę w ustach dziecka i włącz ją.  Następnie przyłóż pracującą główkę szczoteczki do powierzchni zewnętrznej, wewnętrznej i żującej każdego zęba pod kątem około 90 stopni. Przytrzymaj główkę szczoteczki przy każdym zębie licząc szybko do trzech. Nie wykonuj dodatkowych ruchów ręki. Szczoteczka skutecznie i szybko oczyści każdy ząb z osobna, jeśli pozwolisz jej na wykonanie ten pracy przytrzymując ją chwilę przy każdej z powierzchni zęba.