Sen to jedna z najważniejszych czynności w naszym życiu. Nasz organizm potrzebuje go każdego dnia, by mógł sprawnie funkcjonować. To właśnie on ma ogromny wpływ na pamięć i efektywną pracę naszego mózgu. Czy wiesz, że sen ma wpływ na nasz wygląd? Poznaj tajnki snu, które mogą pomóc Ci rzucić nadprogramowe kilogramy!

„Dodanie kilku dodatkowych godzin snu do naszego zabieganego życia może pomóc z utratą zbędnych kilogramów i z budowaniem tkanki mięśniowej” - taką tezę stawia Guy Meadows, fizjolog snu. Meadows wyjaśnia, że istnieje silna zależność pomiędzy brakiem snu, a posiadaniem większej ilości tkanki tłuszczowej i większą trudnością z jej zgubieniem.

„Spanie mniej niż 7-8 godzin dziennie jest powiązane z wyższym procentem tłuszczu w ciele. Badanie pokazuje, że ludzie, którzy śpią 6 godzin dziennie mają o 27% większe szanse, że będą mieć nadwagę. Ci, którzy śpią 5 godzin dziennie mają aż o 73% większe szanse na nadwagę.” 

Brak snu przyczynia się do wzrostu wagi, ponieważ nasz organizm bez odpowiedniego odpoczynku nie jest w stanie prawidłowo kontrolować hormonów, a to prowadzi do zachcianek, w szczególności do jedzenia słodyczy. Doktor Meadows dodaje „Jeżeli naprawdę chcesz jeść zdrowo i być w dobrej kondycji, sen powinien być twoim priorytetem w życiu.” Dlatego też przygotowałyśmy dla 10 zasad, które sprawiają, że nasza higiena snu staje się zdecydowanie lepsza, a sen jest głębszy i jesteśmy zdecydowanie bardziej wypoczęte. 

10 rad jak spać lepiej:

1. Zadbaj o regularne godziny snu 

Zacznij chodzić spać o tej samej godzinie każdego dnia i budź się o tej samej godzinie każdego poranka. Nawet, jeżeli masz dzień wolny, nie rezygnuj ze wstawania rano, ponieważ sprawi to, że twój organizm przyzwyczai się do trybu, który będzie działał przez cały tydzień. Jeżeli w trakcie weekendu będziesz zmieniać godziny snu, wrócenie do trybu tygodniowego będzie trudniejsze. Polepszenie jakości snu nie przyjdzie od razu, jednak mając dobre przyzwyczajenia, sen na pewno stanie się lepszy. Sprawdź co działa na Ciebie najlepiej i tego się trzymaj. 

2. Spędzaj odpowiednią liczbę godzin w łóżku

Większość dorosłych osób potrzebuje 7 lub 8 godzin snu. Niektórzy spędzają w łóżku dużo więcej czasu przy czym wcale w nim nie śpią! Jeżeli nie masz większego zapotrzebowania na sen, nie spędzaj w łóżku więcej niż 8 i pół godziny. Jeżeli zaśnięcie zajmuje Ci bardzo dużo czasu - połóż się do łóżka trochę później. Ważne, aby nie leżeć w nim bezczynnie przez kilka dodatkowych godzin. 

Zobacz również:

3. Łóżko jest od spania, a nie od rozrywki

Urządzenia przenośne, takie jak smartfony, komputer czy telewizor mogą wpływać na jakość naszego snu. Zdecydowanie lepiej jest przyzwyczaić się do zrezygnowania z korzystania z urządzeń elektronicznych w łóżku. Dlaczego? Umysł musi przyzwyczaić się, że łóżko jest synonimem snu, a nie miejscem do spędzania czasu na innych aktywnościach takich jak oglądanie telewizji czy praca. Dzięki temu kładąc się do łóżka nasz organizm automatycznie przełączy się w tryb odpoczynku. 

4. Zrelaksuj się przed pójściem spać 

Zanim pójdziesz spać upewnij się, że wszystkie problemy zostały rozwiązane. To sprawi, że martwienie się nie będzie zakłócało wieczornej relaksacji. Unikaj używania urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać, aby twój organizm mógł odczuć, że jest to czas na zresetowanie się i nie skupianie na dodatkowych bodźcach. Znajdź taką formę relaksu, która działa na Ciebie najlepiej i wykorzystuj ją regularnie aż stanie się nawykiem.

5. Upewnij się, że w twojej sypialni jest przytulnie

Powinnaś zadbać o to, aby w twojej sypialni było wygodnie i ciemno. Powinnaś dobrać wygodną pościel i niezbyt wysoką temperaturę. 

6. Alkohol, kofeina, papierosy - zrezygnuj z tego przed snem

Alkohol może nas rozluźnić i pomoże zasnąć, ale będzie zakłócał nasz sen w ciągu nocy. Kofeina (zawarta w herbacie, kawie i niektórych napojach gazowanych) oraz nikotyna mogą zakłócić nasz zegar biologiczny i sprawić, że przez dłuższy czas nie będziemy senni.

7. Unikaj drzemek w ciągu dnia

Spanie w ciągu dnia sprawia, że zdecydowanie ciężej jest nam dobrze spać w nocy. Zdarzają się sytuacje w których drzemka jest niezbędna. Możemy się wtedy na nią zdecydować, ale ważne aby nie trwała dłużej niż 20 minut. Zadbaj o to, aby pomiędzy drzemką, a pójściem spać minęły 4 godziny. 

8. Jeżeli nie możesz usnąć, nie obserwuj zegarka!

Obserwowanie zegara w momencie gdy nie możesz usnąć sprawi tylko, że się zdenerwujesz, że jeszcze nie śpisz. Jeżeli to możliwe, pozbądź się zegarów z sypialni. Ustawiając budzik postaraj się, aby nie był zwrócony w twoją stronę. Jeżeli to możliwe ładuj swój telefon w innym pomieszczeniu, a przynajmniej niech będzie zwrócony ekranem w dół tak, aby nas nie rozpraszał gdy pojawi się jakieś powiadomienie. 

9. Unikaj leków nasennych jeżeli nie są one koniecznie

Dlaczego? Ponieważ tabletki nie rozwiązują problemu ze snem i z zasypianiem, a tylko go maskują. 

10. Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy

Jeżeli wprowadziłaś powyższe zmiany, a dalej masz problemy z zasypianiem, masz problemy z wahaniem nastrojów, bardzo często śpisz w ciągu dnia, ciągle budzisz się zmęczona tak, jakbyś wcale nie spała - odwiedź lekarza, ponieważ problem może być gdzieś indziej.

Sprawdź też: