Dlaczego włosy wypadają?

Musimy pamiętać, że wypadanie włosów jest naturalne i wiąże się z ich cyklem życia. Dziennie wypada ich około 100. Wiosną i latem tracimy więcej włosów niż zazwyczaj. Dzieję się tak, ponieważ po zimie brakuje organizmowi witamin i minerałów. Podobną zależność możemy zauważyć po lecie, kiedy to eksponujemy włosy na słońce i często moczymy w słonej wodzie. Problem ten powinien minąć w przeciągu kilku tygodni. Są jednak pewne sytuacje czy czynniki, przez które włosy wypadają bardziej, nagle, a nawet długotrwale. 

Oto najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

  • Najczęściej spotykanym powodem wypadania włosów jest stres. Nazywa się go chorobą współczesnych czasów, która zaburza funkcjonowanie cebulek włosowych.
  • Nie zapominajmy o papierosach, przez które włosy matowieją, niszczą się i finalnie wypadają.
  • Gwałtowna utrata włosów ma miejsce w momencie, gdy nasz organizm jest zatruty metalami ciężkimi, na przykład rtęcią, arsenem lub talem.
  • Są etapy w naszym życiu, które sprawiają, że nasze włosy mogą wypadać bez względu na inne czynniki. Są nimi ciąża i moment wchodzenia w okres menopauzalny.
  • Ciągłe spinanie, częste używanie gorącego powietrza, złe farbowanie, czy trwała ondulacja również mogą wpływać na osłabienie włosów.
  • Warto pamiętać o chorobach, które również przyczyniają się do wypadania naszych włosów. Głównie borykają się z tym osoby przyjmujące chemioterapię. Ale też te, które chorują na kiłę, niedoczynność oraz nadczynność tarczycy jak i zespół policystycznych jajników (zaburzenie hormonalne). Na jakość naszych włosów mają wpływ leki, które przyjmujemy. Tabletki antykoncepcyjne, preparaty przeciwzakrzepowe, cytostatyczne i immunosupresyjne wpływają na wypadanie włosów równie często jak inne, wcześniej wymienione czynniki.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Jednym z najważniejszych elementów w walce z wypadaniem włosów jest uwzględnienie w diecie żelaza, selenu, witaminę D i biotyny. Można wspomagać się zestawami witamin przygotowanymi specjalnie dla osób borykającymi się z problemem wypadania włosów. Powinnaś wzbogacić swoją dietę o podroby w tym głównie wątróbkę, jaja, czerwone mięso, kasze, kakao, brokuły i sezonowe owoce. Naturalnym sposobem walki z wypadającymi włosami są ziołowe napary. Możesz oprócz picia wykorzystać je do płukania włosów i mycia skóry głowy. Zwróć szczególną uwagę na skrzyp polny, pokrzywę, dziurawca zwyczajnego, korzeń łopianu, brzozę lub chmiel.

Innym wartym przetestowania sposobem są domowe maseczki i płukanki, które opisałyśmy tutaj. Jeżeli jednak nie jesteś fanką robienia ich samodzielnie w domu, możesz skorzystać z gotowych produktów. 

Kiedy domowe sposoby zawiodą, udaj się do trychologa, który zajmuje się badaniem włosów. Pomóc mogą też dermatolog lub endokrynolog, którzy zlecą zrobienie badań i pomogą w rozwiązaniu problemu.