Co to jest wrotycz?

Wrotycz to roślina charakteryzująca się żółtymi kwiatkami, bardzo ceniona w ziołolecznictwie. Starodawna medycyna ludowa od wielu lat docenia działanie prozdrowotne wrotyczu. Kiedyś podawano go najczęściej po bardzo ciężkostrawnych, obfitych posiłkach. Aktualnie jednak, po licznych badaniach nad rośliną odkryto, że wrotycz posiada w sobie silnie toksyczny składnik - tujon, który znajduje się w olejku eterycznym wydzielanym przez roślinę. Dlatego teraz stosowany jest jedynie zewnętrznie, bezpośrednio na skórę

Wrotycz: gdzie rośnie?

Wrotycz to zioło bardzo popularne i pospolite. Często postrzegane jako chwast. Jako dzika roślina rośnie także w całej Europie. Okres kwitnienia wrotyczu przypada od kwietnia do sierpnia - wtedy to spotkamy roślinę oblepioną małymi, żółtymi kwiatkami. Wrotycz bez trudu odnajdziemy na polach, łąkach a nawet w przydomowych ogródkach. By go zerwać wystarczy wybrać się na spacer :)

Wrotycz na komary i kleszcze

W roślinie znajduje się silnie pachnący olejek eteryczny, który jest dość charakterystyczny. Przypomina on delikatnie zapach kamfory i bardzo skutecznie odstrasza przeróżne owady. Z powodzeniem odpędzi od nas:

 • muchy i meszki,
 • komary i kleszcze,
 • mrówki i mszyce,
 • mole i pająki. 

Jeżeli wybieramy się na grilla lub ognisko i obawiamy się inwazji komarów na naszą skórę, możemy spróbować natrzeć się właśnie wrotyczem. 

Przeczytaj także:

Właściwości zdrowotne wrotyczu

Jeżeli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów lub doskwiera Ci dna moczanowa, z powodzeniem możesz sięgnąć po patent z medycyny ludowej, czyli okład z naparu z wrotyczu. Takie okłady uśmierzą ból i pomogą zniwelować stany zapalne, które wywołują te dolegliwości. Opuchlizna wywołana zwichnięciami i stłuczeniami także widocznie się zmniejszy dzięki okładom. Wrotycz to także roślina działająca silnie przeciwwirusowo. Jeżeli dokucza Ci powracająca opryszczka, możesz spróbować miejscowo zastosować na zmianę właśnie olejek z wrotyczu. Jeżeli zdarzy Ci się wypadek i pojawi się rana, okład z wrotyczu przyspieszy jej gojenie. Jeżeli walczymy ze świerzbem lub w przedszkolu naszego dziecka czyhają na pociechę wszy, w walce z pasożytami możemy zastosować napar z wrotyczu. Gdy dolejemy go do kąpieli lub zmoczymy w nim włosy i pozostawimy na głowie około 2 godzin, pozbędziemy się niechcianych pasożytów.

Działania niepożądane wrotyczu - na co musimy uważać

Wrotycz to zioło, które przy nieprawidłowym stosowaniu potrafi także przysporzyć nam problemów. Przede wszystkim zawarty w roślinie trujący tujon może spowodować halucynacje, dlatego nigdy nie spożywajmy tego zioła. Picie naparu z wrotyczu lub olejku eterycznego może spowodować także problemy z błonami śluzowymi naszego przewodu pokarmowego, a także macicy i nerek. Wrotycz spożyty w dużych ilościach może nawet poskutkować krwiomoczem oraz problemami ze świadomością! Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny sięgać po to zioło. Wrotycz potrafi zdziałać wiele dobrego, ale jedynie wtedy, gdy stosuje się roślinę w odpowiedni sposób. 

Zobacz również:

Nalewka z wrotycza - właściwości prozdrowotne:

 •     Obniża ciśnienie krwi, działa rozkurczowo
 •     Działa uspokajająco i wyciszająco na układ nerwowy
 •     Działa przeciwrobaczo (zwalcza płazińce, obleńce, wszy)
 •     Niszczy bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki i roztocza pasożytnicze
 •     Wspomaga leczenie infekcji
 •     Jest silnym antyoksydantem
 •     Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo (bóle reumatyczne, migreny)
 •     Działa antyagregacyjnie, zmniejsza ryzyko zakrzepów i miażdżycy
 •     Wywiera wpływ moczopędny i przeciwobrzękowy
 •     Hamuje objawy chorób autoimmunologicznych (łuszczyca, toczeń, ziarnica)

Jak zrobić nalewkę z wrotyczu?

składniki:

 • 1 szklanka ziela wrotyczu świeżego lub suszonego
 • 250 ml alkoholu (max. 70%)

Wrotycz zalewamy alkoholem i pozostawiamy na 1 tydzień, do zmacerowania, w ciemnym, suchym miejscu, szczelnie zamkniętą. Po tym czasie filtrujemy ciecz i jest gotowa użytku.

Jak stosować nalewkę z wrotyczu?

Nalewkę z wrotyczu przyjmuje się od dwóch do trzech razy dziennie w ilości po 10 ml. Nalewkę przed wypiciem należy jednak rozcieńczyć w wodzie (w około 100 ml).
Zawsze jednak przed wprowadzeniem tego rodzaju nalewki warto poradzić się lekarza.

Nalewka z wrotyczu - przeciwwskazania

Nalewki z wrotyczu nie mogą spożywać kobiety ciężarne, ponieważ sam wrotycz ma działanie poronne. Nie można też podawać nalewki kobietom karmiącym dzieci piersią. Ze stosowaniem takiej nalewki powinny także uważać osoby mające problemy z krzepnięciem krwi.

Jak zrobić napar z wrotyczu?

Sposobem na uzyskanie naparu z rośliny jest zaparzenie gałązek wrotyczu. Następnie należy odczekać chwilę, aż płyn ostygnie i przelać go do butelki z atomizerem. Spryskanie się tak przygotowanym wywarem pozwoli uniknąć ataków niechcianych owadów przez dłuższy czas. 

Na rynku dostępny jest także olejek eteryczny pozyskiwany z wrotyczu, jednak jest on bardzo intensywny i nie nadaje się do bezpośredniego stosowania. Przed użyciem należy go rozcieńczyć którymś z olejów (np słonecznikowym, czy migdałowym). Zachowaj proporcję 10 kropel olejku na 30 mililitrów oleju.