Woda z kranu wciąż nie budzi zaufania w wielu polskich gospodarstwach domowych. 

Woda z kranu - nie ma się czego bać 

Ograniczone zaufanie do zdatności wody kranowej wynika przede wszystkim z historii i opowieści bliskich nam, starszych osób. Anegdoty o kiepskiej, zabrudzonej wodzie z przełomu lat 70. są prawdziwe. Minęło jednak sporo czasu, a technologowie już dawno wprowadzili wiele metod i restrykcji dotyczących uzdatniania wody. Jej jakość stała się najważniejsza. Dzięki temu woda w kranach nierzadko potrafi mieć lepszy skład niż jej butelkowana wersja ze sklepu. Niestety jednak - nie mamy do niej zbyt wiele zaufania. 

Woda z kranu - bez strachu o jakość 

Kranówka to wbrew pozorom bardzo kontrolowany płyn. Unia Europejska nałożyła wiele restrykcji, by zadbać o najwyższą jakość naszej wody z kranu. Dzięki temu nie musimy troszczyć się o to, co może znajdować się w szklance wody z kuchennego kurka. Przepisy, które obowiązują nas z ramienia Unii są o wiele bardziej wymagające niż te, które dyktuje Światowa Organizacja Zdrowia. Te wszystkie obostrzenia gwarantują, że woda w naszym kranie pozbawiona jest niebezpiecznych związków chemicznych i biologicznych. 

Dodatkowo firmy wodociągowe, które nadzorują wodę w Twojej okolicy mają obowiązek dostarczać informacje o zdatności wody do sanepidu oraz często na swoje strony internetowe. Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości, nie bój się skontaktować z lokalnymi „wodociągami”, bez problemu udzielą Ci takich informacji. Niezależnie jednak czy mieszkasz w malutkiej wiosce, czy stolicy naszego kraju - jakość wody nie może spaść poniżej określonego poziomu. A właśnie ten poziom gwarantuje nam używalność i zdatność wody do picia prosto z kranu. 

Przeczytaj także:

Jakie pH ma woda z kranu?

Niestety, bardzo często kupowane przez nas butelkowane wody mają w sobie niewiele minerałów i wartości dla naszego organizmu. Często zdarza się, że woda z kranu ma ich o wiele więcej. Zależy to od jej źródła, jednak większość wody z kranu możemy zaliczyć do grupy nisko- lub średniozmineralizowanych. Uważajmy jedynie z podawaniem takiej wody niemowlętom, które nie powinny spożywać „surowej” wody. Dla naszych małych pociech wybierajmy te, które mają atesty Instytutu Matki i Dziecka. Wskaźnik pH wody, którą pijemy bezpośrednio z kranu ma poziom około 7. 

Ciekawostka: jeżeli chcemy kupić wodę mineralną, koniecznie przeczytajmy składy na butelkach. Woda tego typu musi mieć nie mniej niż 50 mg magnezu i 150 mg wapnia. 

Zobacz również:

Woda z kranu - jaki filtr do wody z kranu? 

Przede wszystkim, jeżeli korzystasz z wody ze studni lub własnego odwiertu, zanieś ją do badań. Takie wody często zanieczyszczone są przez substancje spływające z pól, np. pestycydy. W badaniach pomoże lokalny sanepid lub stacja wodociągowa.

Często słyszymy opinie, ze woda jest dobrej jakości w komencie wypływania ze stacji, jednak podróż do naszego domu zanieczyszcza ją. Nie spodziewajmy się, że spółdzielnia albo administrator naszego osiedla zadba o czystość rur. Jeżeli więc jako pierwsza korzystasz rano z wody, spuść pierwsze kilka litrów a dopiero potem skorzystaj z wody. Tak samo postępuj po urlopie lub gdy nie ma Cię dłużej w domu. 

Jeżeli w dalszym ciągu nie masz zaufania do swojej kranówki postaw na dzbanek lub butelkę z filtrem. Te popularne rozwiązania znajdziesz w wielu sklepach lub kupisz przez Internet. My zachęcamy do picia jak największej ilości wody, także tej z kranu!