Wokół wody alkalicznej trwa wiele dyskusji na temat jej zdrowotnych właściwości, jednak od kilkudziesięciu lat piją ją w celach leczniczych Japończycy, Tajwańczycy i Koreańczycy i mogą pochwalić się długowiecznością i dobrym zdrowiem.

Co to jest woda alkaliczna?

Wodzie alkaliczna to taka, która ma pH w przedziale 7,5  – 9 pH, przy czym najodpowiedniejsze jest to najwyższe.
Woda z kranu niestety nie posiada takiego pH i dodatkowo jest mieszaniną pełną chloru, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.

Dlaczego zakwaszenie organizmu jest dla nas tak groźne?

Niemal 100 lat temu, Doktor Otto Warburg laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny stwierdził, że zakwaszenie organizmu sprzyja rozwojowi różnych chorób, takich jak osteoporoza, cukrzyca, czy choroby serca.

Woda alkaliczna o zasadowym pH neutralizuje kwasy dostarczane w procesie trawienia, oddychania i przemian komórkowych, przez co pozwala wyeliminować wszystkie szkodliwe czynniki zakwaszenia organizmu i tym samym uniknąć groźnych chorób.

Woda alkaliczna – zalety jej picia

-  odkwaszenie, nawodnienie i oczyszczenie organizmu z toksyn.

- spadek masy ciała u osób otyłych

Zobacz również:

 - zobojętnienie wpływu wolnych rodników, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna, lepiej śpimy, lepiej się czujemy i mamy więcej energii.

- wzmocnienie układ odpornościowy oraz zapobieganie zapaleniom stawów

- nawodnienie komórek wielokrotnie lepiej niż zwyczajna woda i poprawa wchłaniania składników odżywczych

- pomoc na zgagę

- obniża wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi. Podobnie działa na wysokie ciśnienie krwi, reguluje je, usuwając płytki miażdżycowe.

Woda alkaliczna  - przeciwwskazania:

- osoby z zaburzeniami pracy nerek(długotrwałe stosowanie wysoko mineralizowanej wody może prowadzić do powstania kamieni w układzie moczowym)

- osoby starsze

-dzieci poniżej trzeciego roku życia

- chorzy na bezkwasowość

- osoby zdrowe, przyjmujące odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych w odpowiednich do wieku i zapotrzebowania dawkach

Nie wolno też popijać leków wodą alkaliczną, ponieważ może obniżać ich działanie.

Nie powinno się też pić wody alkalicznej w czasie posiłków, bo może niekorzystnie wpływać na żołądek, w którym występuje środowisko kwaśne

Woda alkaliczna – przepis domowy

Składniki:

    2 litry oczyszczonej wody filtrowanej

    1 łyżka różowej soli himalajskiej lub soli kłodawskiej;

    1 cytryna (oczyszczona, najlepiej eko)

    duży słoik

Wlej do słoika wodę, wrzuć pokrojoną cytrynę razem ze skórką. Dodaj sól. Zakręć słoik i odstaw 12-24 godziny w temperaturze pokojowej.
Po tym czasie woda jest gotowa do picia.

Dawkowanie:
Pierwsza porcja - 2 szklanki rano, na pusty żołądek.
Potem po wodę alkaliczną można sięgać w ciągu dnia, kiedy odczuwamy pragnienie.

Uwaga!

Należy pamiętać, że działanie wody alkalicznej nie zostało potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Jest to zagadnienie z zakresu medycyny niekonwencjonalnej.