Kwiaty akacji - właściwości prozdrowotne

Akacje to rosłe drzewa, które mogą osiągać do 25 metrów wysokości. Ich charakterystycznym elementem są piękne, rozłożyste korony. W czasie kwitnienia, akacje oblepiają się pięknymi, małymi, białymi kwiatuszkami. To właśnie one są cenne dla naszego organizmu. Należy bardzo dobrze zapamiętać, że kwiatki to jedyny, jadalny element całego drzewa akacji. Liście oraz kora są dla naszego organizmu trujące!


Z dobrodziejstw tej łatwo dostępnej rośliny korzystano wiele wieków temu. Już w Biblii znajdziemy informacje o tym, jak akacja pomagała na zatrucia, czy problemy z układem pokarmowych. Jeżeli czujemy oznaki zatrucia organizmu np. poprzez złe dawkowanie leków, akacja może stać się dla nas dobrym remedium na oczyszczenie i odtrucie. Kwiaty akacji mają także bardzo dobry wpływ na leczenie chorób okolic żołądka, takich jak wrzody - działają łagodząco i nie podrażniają ścian żołądka. Jeżeli natomiast na spacerze chcesz szybko odświeżyć swój oddech, z powodzeniem możesz zerwać kilka kwiatków z akacji w parku i je zjeść - naturalne oczyszczenie jamy ustnej gwarantowane!
Suszone kwiaty akacji znajdują zastosowanie w leczeniu wszelkich problemów z układem moczowym. Ich działanie rozkurczające i moczopędne wspiera walkę z dolegliwościami nerek. 

Zobacz też: 
Co robić, gdy znajdziesz na sobie kleszcza?
Liście malin - co dobrego wniosą do naszej diety?

Ważną cechą kwiatów akacji jest ich wyciszające i uspokajające działanie. Po akacje sięgnąć moją osoby zestresowane, szukające sposobu na relaks i ukojenie nerwów. 
Przeciwzapalne właściwości akacji wykorzystasz, gdy dopadnie Cię stan zapalny i przeziębienie z kaszlem i problemami z gardłem. W leczeniu tych dolegliwości wspomoże Cię także pyszny miód akacjowy.

 

Kwiaty akacji - jak stosować?

Najpopularniejszą formą, w jakiej możemy przyjmować kwiaty akacji jest herbata. Możemy wykorzystywać ją na dwa sposoby:

  • do picia - działanie wewnątrz organizmu,
  • do przemywania i płukania gardła - działanie od zewnątrz.

Jak zaparzyć herbatę z kwiatów akacji?

Zalej łyżkę suszonych kwiatów akacji 200 ml wrzącej wody. Szklankę przykryj i odczekaj około 10 minut. 
Herbatkę możesz przecedzić, by pozbyć się pływających płatków. Z powodzeniem, w gorące dni, możesz pić ją na zimno, z lodem w formie mrożonej herbaty. Dzięki temu dodatkowo ugasisz pragnienie! :) 

Niezależnie od tego, jaki typ skóry posiadasz, z kwiaty akacji możesz wykorzystać do produkcji naturalnego tonika. Wystarczy, że szklankę suszonych kwiatków zalejesz przegotowaną wodą i odczekasz dobę. Po upływie 24 godzin dodaj do płynu 2 łyżki octu winnego. Wymieszaj wszystko i przecedź - tonik jest gotowy do użycia! Oczyści on i odświeży skórę oraz nada jej blask w całkowicie naturalny sposób. 

Akacje to bardzo popularne drzewa, których kwiatki niosą w sobie zbawienne właściwości dla naszego organizmu. Herbatka z kwiatów akacji pomoże nam w wielu dolegliwościach, a tonik poprawi wygląd naszej cery. To kto razem z nami idzie zbierać kwiatki akacji? :) 

Zobacz również: