Nie ma wątpliwości, że witaminy są nam niezbędne. Jest ich wiele, a każda z nich jest odpowiedzialna za coś innego. Niektóre z nich są bardziej znane niż inne, witamina C, D, B. Warto również zwrócić uwagę na witaminę K, która jest prawdziwym sprzymierzeńcem naszej cery.

Witamina K – czym jest i gdzie ją znajdziemy

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Nie jest zbyt znana, ale jest niezbędna dla organizmu. Odgrywa fundamentalną rolę w krzepnięciu krwi (K1), mineralizacji kości (K2) i odnowie komórkowej.

Witamina K występuje w trzech rodzajach, witamina K1 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, witamina K2 jest odpowiedzialna za magazynowanie wapnia w kościach, witamina K3 jest to wersja witaminy K syntezowana w laboratorium dla osób, które nie są w stanie same przyswoić zarówno witamin K1, jak i witaminy K2.

Głównym źródłem witamin z grupy K jest jedzenie. Witaminę K1 znajdziemy głównie w ciemnozielonych warzywach (szpinak, brokuły, roszponka, pietruszka, awokado) i w spirulinie. W małych ilościach można też ją znaleźć w niektórych owocach, takich jak jabłka, daktyle, figi lub winogrona. Witamina K2 jest syntetyzowana przez bakterie w przewodzie pokarmowym w wyniku spożycia witaminy K1. Można ją również znaleźć w podrobach, produktach mlecznych, olejach rybnych lub w daniach fermentowanych. Witaminę K3 znajdziemy tylko w suplementach diety, dlatego że jest produkowana w laboratorium.

Witamina K – jak działa na naszą skórę?

Witamina K, a zwłaszcza witamina K1 świetnie działa na skórę. Wspomaga odnowę komórkową i gojenie się naskórka. Doskonale sprawdzi się na blizny pooperacyjne lub potrądzikowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym redukuje wypryski i osłabia trądzik różowaty. Dzięki niej nasza skóra staje się gładka i rozświetlona.

Witamina K ma również niesamowitą moc rewitalizacji skóry. Aktywuje produkcję kolagenu, który opóźnia procesy starzenia się skóry. Wygładza zmarszczki i chroni barierę hydrolipidową naszej skóry. Dzięki korzystnemu wpływowi witaminy K na krążenie krwi, nasza skóra odzyska blask, przestaną się pojawiać na niej pękające naczynka, a cienie pod oczami zmaleją.

Przepis na smoothie pełene witaminy K

Składniki:

Zobacz również:

garść świeżego szpinaku (można zastąpić mrożonym)

½ awokado

½ cytryny

1 jabłko

1 banan

woda

Sposób przygotowania:

Jabłko kroimy i usuwamy gniazdo nasienne. Szpinak, miąższ z awokado i sok z połówki cytryny umieszczamy w blenderze. Dodajemy pokrojone jabłko, banana i odrobinę wody. Miksujemy. Jeżeli smoothie jest za gęste dodajemy wody do otrzymania odpowiedniej konsystencji.