Wiśnie – właściwości

Wiśnie posiadają wiele cennych składników i wartości odżywczych. Zawierają dużą ilość witaminy C, która wpływa łagodząco na stany zapalne w organizmie. Wysoka zawartość potasu i antocyjanów wspomagają pracę serca. Duża zawartość błonnika pozytywnie wpływa na prawidłową pracę jelit. 

Wiśnia chroni przed procesem starzenia 

Witamina E, zawarta w wiśni spowalnia proces starzenia się skóry. Jest obok witamin A i C silnym przeciwutleniaczem chroniącym przed nowotworami, a także zapobiega zakrzepom. Uczestniczy w ochronie czerwonych krwinek.

Wiśnia na liście ORAC

Jest to lista produktów, które chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu. Oznacza to, że wiśnia zapobiega uszkodzeniu elementów błon komórkowych, które może prowadzić między innymi do chorób oczu lub uszkodzeń DNA.

Wiśnia walczy z bezsennością

Wiśnie pomogą nam w walce z bezsennością, ponieważ zawierają melatoninę. Warto raz lub dwa razy dziennie pić sok z wiśni, a będziemy w stanie szybciej zasnąć.

Wiśnie dla niejadków

Jeżeli twój maluch jest niejadkiem, daj mu wiśnię! Duża zawartość kwasów owocowych pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i śliny, a to prowadzi do poprawy apetytu.

Zdrowotne właściwości wiśni

Właściwości wiśni zawarte są nie tylko w jej owocach. Owszem, można zrobić  z nich wiśniówkę lub sok, ale nie zapominajmy o innych, równie wartościowych elementach wiśni.

Ogonki owoców użyte w wywarze mogą skutecznie zapobiec powstawaniu skrzeplin i zatorów w naczyniach krwionośnych. Taki wywar może wspomagać odchudzanie!

Okłady z pestek wiśni można stosować jako suchy termofor. Podgrzany w mikrofali lub piekarniku pomoże z bólami menstruacyjnymi, z bólami mięśni, a nawet z bólami reumatycznymi. Schłodzone pestki mogą zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból przy stłuczeniach i zwichnięciach. Suszone kwiaty możesz użyć przy zapaleniu spojówek. Zanurzony wacik w letnim naparze z kwiatów połóż na powieki na kilka minut, przyniesie to natychmiastową ulgę i pomoże w leczeniu.

Sproszkowana kora drzewna można parzyć herbaty uspokajające i nasenne.

Obecność zapachu kwiatu wiśni w wielu kosmetykach dodaje nie tylko pięknego zapachu. Wiśnia ma właściwości łagodzące ból, więc stosowanie takich kosmetyków może wspomóc nas na przykład w walce z bólami reumatycznymi lub z bólem głowy.

Na co uważać?

Jest kilka rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę przy spożywaniu wiśni. Zanim zjesz owoc, sprawdź czy nie jest on nadpsuty. Wyrzuć owoc w całości, ponieważ zawiera mykotoksynę, rakotwórczą pleśń.

Nie popijaj wiśni mlekiem lub wodą, ponieważ możesz nabawić się problemów z żołądkiem.

Pestki podgrzane w mikrofali lub piekarniku i schowane do woreczka pomogą z bólami menstruacyjnymi, z bólami mięśni, a nawet z bólami reumatycznymi. Schłodzone pestki mogą zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból przy stłuczeniach i zwichnięciach. Pestki są pomocnymi elementami, ale nie można ich jeść! W środku znajdują się substancje cyjanowodorowe, które są dla nas szkodliwe. Jeżeli połkniesz całą pestkę, nic się nie stanie. Groźne jest rozbicie lub pogryzienie, bo wtedy szkodliwe elementy mogą bezpośrednio dostać się do naszego organizmu.

Z jedzenia wiśni powinny zrezygnować osoby borykające się owrzodzeniem żołądka i  osoby chore na cukrzycę typu II.