Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że dopóki w naszym życiu nie pojawi się problem związany z odżywianiem (np. zaburzenia łaknienia, dziecko „niejadek”, choroba dietozależna), nie szukamy informacji na ten temat. Nasza wiedza pochodzi zazwyczaj od osób bliskich, które już zmagały się z danym problemem i go rozwiązały. Traktujemy ich rady jak zalecenia eksperckie, choć bazują one tylko na własnych doświadczeniach. Czy jednak powinniśmy tak robić? Badania pokazują, że osoby bardziej zaangażowane w zdrowy styl życia chętnie słuchają, co do powiedzenia mają osoby zawodowo zajmujące się tym zagadnieniem – dietetycy i trenerzy personalni. Większość badanych nie ufa jednak celebrytom promującym zdrowy tryb życia.

Wobec dylematów, kogo słuchać i komu wierzyć, z pomocą przychodzi Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, które jest kontynuacją kompleksowego projektu Zachowaj Równowagę. Jego wyniki motywują do dalszych działań na rzecz zdrowia Polaków. Prawie 95% osób dorosłych objętych kompleksową opieką specjalistów: dietetyka, lekarza, psychologa oraz rehabilitanta, w czasie 12 tygodni pracy nad swoją dietą i aktywnością fizyczną, schudło łącznie 9 ton, co daje średnio 5 kg na uczestnika. Ale największym osiągnięciem jest wzrost wiedzy na temat  żywienia i aktywności fizycznej oraz zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań otyłości: cukrzycy, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia (nawet o 65%). Objęcie 12‑tygodniowym programem redukcji masy ciała i indywidualnymi poradami dietetycznymi ponad 16 tys. pacjentów w całej Polsce stało się punktem wyjścia dla wsparcia tych osób i ich rodzin w trwałej zmianie dotychczasowego stylu życia.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) powstało z inicjatywy Instytutu Żywności i Żywienia. Jest to powszechnie dostępne źródło rzetelnej wiedzy, podanej w przystępnej formie, na temat prawidłowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej. NCEŻ to przede wszystkim nowoczesna i interaktywna platforma dla każdego.

Na multimedialnej stronie www.ncez.pl doświadczeni dietetycy, lekarze, psycholodzy oraz naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia przekazują swoją profesjonalną wiedzę przydatną w codziennym życiu zarówno osób zagrożonych nadwagą i otyłością lub już je mających, dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli, a także kobiet w ciąży i konsumentów bezpośrednio odpowiedzialnych za zakupy w swojej rodzinie. Każdy znajdzie w NCEŻ wsparcie  i podpowiedź, jak w prosty sposób zmienić codzienne nawyki żywieniowe na lepsze i wdrożyć  aktywność fizyczną.


Eksperci NCEŻ wyjaśnią ponadto, jak i dlaczego warto czytać i porównywać etykiety produktów spożywczych oraz w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób dietozależnych, które dotykają coraz większej części Polaków. NCEŻ to także najnowsze ciekawostki i zdrowe trendy dietetyczne. Teraz każdy może spróbować samodzielnie zadbać o zdrowie, opierając się na rzetelnej wiedzy, wykorzystując praktyczne porady profesjonalistów oraz broszury i wskazówki do przygotowania odpowiedniego jadłospisu.

Można też liczyć na grupy wsparcia i kontakt z ekspertem w problemach z prawidłowym odżywianiem. To wszystko na podstawie osiągnięć naukowych – Instytut Żywności i Żywienia wychodzi z nimi naprzeciw powszechnemu oczekiwaniu na wsparcie w codziennych wyborach żywieniowych.

Dodatkowo, dla osób ceniących sobie wygodę, powstała aplikacja mobilna Asystent Zdrowego Żywienia, która pomaga w zachowaniu prawidłowej masy ciała i jest kopalnią informacji o właściwym sposobie żywienia. Jeśli chcesz prowadzić rozsądny i zdrowy styl życia, korzystaj z zaufanych i rzetelnych źródeł. Asystent Zdrowego Żywienia na podstawie Twojego wieku, płci i masy ciała  określi Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię i wybrane składniki odżywcze. Dzięki kalkulatorowi wartości odżywczej będziesz wiedział, ile kalorii miał Twój posiłek i czy nie przekroczyłeś dziennej normy zapotrzebowania na tłuszcz i cukier. Wyliczy również Twoje spożycie soli, której ilość nie powinna przekraczać 5 g dziennie. Prawda, że to łatwe?

W aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia znajdziesz także uniwersalne zalecenia opracowane przez ekspertów Instytutu Żywienia i Żywności. Są one odpowiedzią na Twoje pytania i wątpliwości – teraz już będziesz wiedział, jakich zasad należy przestrzegać, by cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Jeśli jesteś w ciąży, lub planujesz dziecko i masz mętlik w głowie, bo słyszysz, że możesz sobie pozwolić na wszystko i jeść za dwoje, albo jeść tylko kilka wybranych produktów – eksperci IŻŻ pomyśleli także o Tobie! W aplikacji mobilnej Zdrowa Mama znajdziesz porady dotyczące odżywiania w czasie ciąży. Aplikacja podpowie Ci, co jeść, a czego unikać, podpowie również, jakie składniki są ważne dla rozwoju i zdrowia Twojego dziecka. Co ciekawe, dzięki aplikacji sprawdzisz też, czy Twój przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy.

Źródeł wiedzy na temat zdrowego odżywiania jest wiele, ale nie wszystkie są rzetelne i sprawdzone. Jeśli chcesz być pewien, że korzystasz z fachowych porad ludzi, którzy znają się na zdrowym żywieniu i mają wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie – skorzystaj z pomocy ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej! Bez wychodzenia z domu możesz mieć na wyciągnięcie ręki informacje, jak najlepiej zadbać o siebie i swoją rodzinę. Wystarczy, że odwiedzisz stronę www.ncez.pl, lub będziesz korzystać z aplikacji mobilnych rekomendowanych przez IŻŻ i NCEŻ.

Materiał opracowany przez:

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska – ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zastępca Kierownika Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki IŻŻ, asystent Projektu "Zachowaj równowagę".  Współrealizator różnych projektów i programów dot. zwalczania nadwagi i otyłości w Polsce; organizator konferencji i imprez promujących prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia, współautor publikacji z zakresu dietorpofilaktyki i dietoterapii chorób  niezakaźnych.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, powołane przez Instytut Żywności i Żywienia, finansowane ze środków publicznych, jest kontynuacją projektu Zachowaj Równowagę współfinansowanego  przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia.