Gorąca kąpiel to świetny pomysł na odprężenie po długim, wyczerpującym dniu, ale też sposób na spalenie kalorii!

Przeprowadzone w 2017 roku badania pokazały, że godzinna kąpiel w ciepłej wodzie może spalić prawie 130 kalorii, czyli tyle co półgodzinny spacer! Dr Faulkner przeprowadził badanie, które obejmowało 14 otyłych i szczupłych mężczyzn. Mieli oni za zadanie 60 minut jechać umiarkowanie na rowerze lub wziąć kąpiel  w wodzie o temperaturze 40℃. Obie czynności zmuszały ciało do zużywania większej ilości energii niż w stanie spoczynku.

Panowie zażywający gorącej kąpieli spalili o 79% więcej kalorii niż ci, którzy bezczynnie siedzieli na kanapie. Osoby jeżdżące na rowerze przez 60 minut spaliły prawie 750% więcej kalorii, niż odpoczywający na kanapie. Badanie udowadnia, że aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak gorąca kąpiel może być alternatywą na spalenie kalorii, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, zestresowani i nie mamy siły poćwiczyć.

Kąpiel w gorącej wodzi obniża poziomu cukru we krwi

To samo badanie wykazało, że godzinna kąpiel w wodzie o temperaturze 40℃ przed posiłkiem, przyczynia się do lepszej regulacji poziomu cukru we krwi niż ćwiczenia wykonywane bezpośrednio po posiłku. Takie kąpiele stosowane między posiłkami mogą zminimalizować niebezpieczne skoki cukru we krwi. 

Kąpiel w gorącej wodzi pomaga na problemy sercowe

W 2015 r. przeprowadzono badanie polegające na kąpieli w saunie. Wzięło w nim udział 2315 mężczyzn w średnim wieku i wyniki pokazały, że osoby, które spędzały więcej czasu w saunie, miały mniejsze ryzyko:

  • Nagłej śmierci sercowej
  • Choroby niedokrwiennej serca
  • Schorzeń sercowo-naczyniowych
  • Śmiertelności w ogóle

Co więcej, stwierdzono, że gorące kąpiele mają właściwości przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na nasz układ odpornościowy. Regularny relaks w wannie zmniejsza prawdopodobieństwo chronicznych stanów zapalnych, które towarzyszą długoterminowym chorobom jak np. cukrzyca typu 2.

Kąpiel dla osób starszych

W 2008 roku, 81 starszych pacjentów skorzystało z 30-minutowej ciepłej kąpieli w wodzie mineralnej. Wnioski, jakie wyciągnięto z tego badania wykazały znaczne zmniejszenie chorób zwyrodnieniowych stawów czy przewlekłych bólów pleców.  Badania te potwierdzają, jak przydatne są kąpiele w leczeniu silnego bólu, zapewniając skuteczną alternatywę dla bardziej inwazyjnych leków.

Zobacz również: