Werbena to niezwykle popularne zioło. Najpopularniejsza odmiana rośliny, czyli werbena pospolita, nazywana także leczniczą, bardzo często zdobi polskie łąki, balkony i ogrody. Ma piękny wygląd i charakterystyczny zapach, który zdecydowanie zrzesza fanów tej rośliny. Jakie ma właściwości?

Werbena – właściwości

Kiedyś wierzono, że werbena ma właściwości magiczne – podobno mogła wywoływać sny, odpędzać złe moce i przynosić szczęście. Jakie właściwości wykorzystywane są w ziołolecznictwie teraz? W werbenie występują fitosterole, fenolokwasy, glikozydy irydoidowe, werbalina oraz antyoksydanty (flawonoidy, irydoidy). Ponadto ziele werbeny zawiera różne węglowodany i biopierwiastki, tj. potas, fosfor, wapń, magnez. Obecne w werbenie składniki aktywne sprawiają, że werbena wykazuje właściwości:

 • przeciwutleniające
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwgrzybicze
 • przeciwzapalne
 • przeciwdrgawkowe
 • przeciw lękowe
 • uspokajające
 • nasenne
 • neuroochronne
 • insektobójcze
 • przeciwnowotworowe

Prozdrowotne właściwości werbeny

Werbena pospolita może pomóc nam przy wielu dolegliwościach. Przy infekcji wirusowej możemy stosować werbenę, ponieważ działa napotnie, zmniejsza gorączkę, a także działa przeciwzapalnie. Werbena stosowana jest także jako środek żółciopędny, przeciwzakrzepowy, przeciwgorączkowy i wykrztuśny. Uważa się, że werbena pomaga zwalczyć pasożyty, a także działa bakteriobójczo. Pomaga na bóle, np. migrenowe, działa uspokajająco i wyciszająco.

Werbena będzie ratunkiem przy dolegliwościach układu pokarmowego. Usprawni proces trawienia, wspomoże organizm w oczyszczeniu go z toksyn. Ponadto werbena pomaga w walce pomaga w walce z kamicą żółciową i moczową, ogranicza namnażanie bakterii Escherichia coli, a także łagodzi nudności i wymioty. Werbena doskonale działa we współpracy z wątrobą. Wspomaga ją w trakcie leczenia żółtaczki, a także może ją oczyszczać i wspomagać regenerację.

Werbenę możemy wykorzystać przy zapaleniu spojówek oraz przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Werbena może być stosowana jako remedium na dolegliwości kobiecie. Roślina wywołuje miesiączkę w wypadku przedłużającego się cyklu, a także wspomaga laktację.

Uwaga! Warto pamiętać, aby nie sięgać po werbenę w ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy, a te mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Werbena w kosmetyce

Werbena to nie tylko długa lista prozdrowotnych właściwości! Dzięki niepowtarzalnemu zapachowi, roślina jest częstym składnikiem perfum oraz kosmetyków. W produktach do cery z niedoskonałościami także znajdziemy werbenę.

W produktach kosmetycznych bardzo często pojawia się cytrynowa odmiana werbeny. Ma odświeżający, cytrynowy zapach oraz smak. Polecana jest szczególnie jako środek przeciwzmarszczkowy, dba o skórę i chroni ją przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek.

Werbena – jak hodować w ogrodzie?

Pod nazwą werbena kryje się wiele odmian tej rośliny. W Polsce najpopularniejszą oraz najczęściej spotykaną jest werbena pospolita, nazywana także lekarską. Z kolei uprawia się najczęściej werbenę patagońską, krzaczastą, ogrodową i cytrynową. Werbeny idealnie nadają się na rabaty kwiatowe, ale także doskonale czują się w pojemnikach na balkonach i tarasach.