Potocznie nazywana przekwitaniem lub klimakterium, jest okresem w życiu kobiety, podczas którego jajniki przestają produkować hormony i ustają miesięczne krwawienia. Wiek w jakim pojawiają się charakterystyczne dla menopauzy symptomy u każdej kobiety może być nieco inny. Co zrobić, gdy menopauza pojawia się wcześniej niż normalnie? 

Objawy wczesnej menopauzy:

Objawy przedwczesnej menopauzy są zwykle niespecyficzne. Mogą przypominać przemęczenie lub łagodny epizod depresji. Kobiecie brakuje energii, obserwuje wyraźny spadek samopoczucia i motywacji do działania, miewa duże wahania nastroju. Objawy przedwczesnej menopauzy nasilają się w miarę spadku stężenia żeńskich hormonów. Należą do nich:

 • Wiek: ok 40 lat (Menopauza może pojawić nawet w okolicach 30. roku życia!)
 •  Zmiany w cyklu miesiączkowych – częstsze krwawienia niż do tej pory, lub zbyt skąpe albo bardziej obfite niż zwykle
 • zbytnie przesuszanie skóry, cera staje się sucha i potrzebuje dużo większego nawilżenia, niż wcześniej
 • gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, zwłaszcza w sytuacjach stresowych
 • nadmierna potliwość (w tym nocne poty),
 • gwałtowne wahania nastroju –od depresji do stanów nerwowych
 • szybkie i nieuzasadnione (np. zmianą diety) tycie zwłaszcza w okolicach bioder oraz ud
 • kłopoty z zasypianiem
 • bóle stawów i mięśni,
 • problemy z koncentracją,
 • omdlenia,
 • częste oddawanie moczu lub jego nietrzymanie.
 • suchość pochwy (spowodowana zmianami zanikowymi błony śluzowej).

Co robić, gdy menopauza pojawia się za wcześnie?

Przedwczesna menopauza jest procesem odwracalnym i należy ją leczyć. Hormony płciowe nie tylko są niezbędne do zachowania płodności (co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet, które planują urodzić dziecko), ale też regulują wiele ważnych funkcji organizmu, np. pracę układu nerwowego.
Jeśli więc masz mniej niż 40 lat i zauważyłaś u siebie powyższe objawy klimakterium, zgłoś się do ginekologa.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i zapoznaniu się z historią jej chorób zlecają szereg badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które pozwalają stwierdzić lub wykluczyć przedwczesną menopauzę ginekolog prawdopodobnie zleci takie badania jak:  USG, badania krwi, oznaczenia poziomu estrogenu, progesteronu i FSH, kontroli poziomu prolaktyny, hormonów tarczycy i TSH. Dopiero po ich wykonaniu lekarz może postawić diagnozę. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, wówczas opracowuje się odpowiednią terapię, która z reguły zasadza się na przyjmowaniu estrogenów i progesteronu w celu zahamowania procesu wygasania czynności jajników.

W przypadku wystąpienia przedwczesnej menopauzy konieczne jest też zmodyfikowanie sposobu odżywiania. Warto ograniczyć takie produkty, jak kawa, sól i cukier – hamują one proces wchłaniania niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów, zatrzymują płyny metaboliczne i podnoszą ciśnienie krwi. Do menu warto włączyć produkty, zawierające wapń i magnez – odpowiadają za dobry stan kości, a także witaminy A, E, C, D oraz witaminy z grupy B.

Wczesna menopauza: przyczyny

Wczesna menopauza może być uwarunkowane genetycznie - prawdopodobieństwo wynosi około 30 procent.
Na przyspieszona menopauzę może mieć też wpływ choroba typu autoimmunologicznego (jak przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów – wówczas jajniki są atakowane i niszczone przez przeciwciała), zaburzenia hormonalne, cukrzyca, terapia przeciwnowotworowa, a nawet późne przechodzenie chorób zakaźnych, takich jak świnka czy odra. Czynnikiem przyspieszającym okres menopauzy jest też palenie papierosów czy niewłaściwy sposób odżywiania, a zwłaszcza anoreksja. Ważny jest też wiek urodzenia dziecka. Jeśli kobieta została mamą późno lub w ogóle nie ma dzieci, prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnej menopauzy jest większe.

Wczesna menopauza: leczenie

O najlepszej metodzie leczenie przekwitania zdecyduje ginekolog. Zasadniczo stosuje się terapię hormonalną, w której pacjentce podaje się żeńskie hormony w takich stężeniach, by nie tylko łagodziły dolegliwości związane z klimakterium (jak dzieje się to w przypadku HTZ), ale i stymulowały pracę jajników. Gdy zaczną one z powrotem pełnić swoją fizjologiczną funkcję, stopniowo zmniejsza się dawki hormonów. 

Zobacz również:

Czasem wystarczają pigułki antykoncepcyjne albo spirala domaciczna uwalniające hormon. Dodatkowo warto stosować dietę bogatą w tzw. fitozwiązki czyli hormony roślinne podobne do estrogenów (zawierają je m.in. soja, siemię lniane, ziarna zbóż i jagody), a także regularnie ćwiczyć. To w sposób naturalny pomaga ustabilizować cykl płciowy.

Leczenie niejednokrotnie kończy się sukcesem. Kobietom, które przeszły przedwczesną menopauzę, często udaje się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Sprawdź też: