Chociaż wątroba ma naprawdę niesamowite zdolności regeneracyjne, nie powinniśmy jej nadmiernie obciążać. Oprócz alkoholu i leków nie lubi również mocno wysmażonych, wysokoprzetworzonych i tłustych potraw. Niekorzystnie działa też na nią cukier. Nie trzeba jednak wprowadzać restrykcyjnych diet, wystarczy jadać różnorodnie.

Dlaczego wątroba jest taka ważna

Reguluje poziom cukru we krwi
To właśnie w wątrobie węglowodany przekształcane są w łatwo przyswajalną dla organizmu glukozę. Część magazynowana jest jako glikogen i odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi podczas aktywności fizycznej i w stresie. Nadmiar glukozy zamieniany jest na kwasy tłuszczowe.

Metabolizuje tłuszcz, białko i węglowodany
Narząd ten jest odpowiedzialny za rozkładanie białek, tłuszczów i węglowodanów, zamieniając je w niezbędne dla organizmu substancje. Przekształca je też w energię, a jej nadmiar magazynuje.

Produkuje żółć
Każdego dnia organ ten produkuje 600-1000 ml żółci. Powstaje ona między innymi z cholesterolu i jest niezbędna do trawienia tłuszczów i wchłaniania rozpuszczalnych w nim witamin, jak A, D, E i K. Żółć ma też wpływ na prawidłowe działanie jelit.

Usuwa toksyny
Wątroba walczy z substancjami, które uzna za niebezpieczne. Neutralizuje używki, niektóre leki i alkohol, który rozkłada, co umożliwia usunięcie go z organizmu.

Magazynuje żelazo i witaminy
Można ją nazwać spichlerzem organizmu. Gromadzi różnorodne substancje, których zapasy uwalniane są w razie potrzeby. Wątroba uaktywnia też działanie witaminy D3, a jej niedobory występują bardzo często u osób mających problemy z tym narządem.

Tego wątroba nie lubi

Wątroba „staje na głowie”, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie boli, nawet jeśli ma problemy, bo nie jest unerwiona. To nieprzyjemne kłucie w boku, które wówczas nam dokucza, jest związane z rozpychaniem otoczki wątrobowej.

Leki są w większości metabolizowane w wątrobie i mogą przyczyniać się do uszkodzenia jej komórek. Szczególnie niekorzystne są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

alkohol i używki zwłaszcza jeśli stosowane regularnie, po pewnym czasie prowadzą do poważnych uszkodzeń komórek wątroby, od stłuszczenia do zapaleń i marskości.

cukier i tłuszcz nie wpływają bezpośrednio na stan wątroby, ale bardzo mocno ją obciążają. Spożywane w nadmiarze często prowadzą do otyłości i cukrzycy.

Detoks cytrynowy

Nie ma naukowych dowodów na to, że picie wody z cytryną pomaga w funkcjonowaniu wątroby. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, zamiast słodkich gazowanych napojów.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania "Zdrowie na talerzu"