Spis treści:

  1. Zapalenie zatok - napar z tymianku
  2. Oczyszczanie zatok herbatką z imbiru
  3. Okłady z ziemniaka

Zapalenie zatok - napar z tymianku

Tymianek działa antyseptycznie, a dodatkowo wykazuje także działanie rozkurczowe i osuszające. Pozwala na odkrztuszenie zalegającej wydzieliny i zmniejszenie jej ilości. Wystarczy zerwać świeże gałązki tymianku lub sięgnąć po suszone ziele. 5-7 g listków tymianku dodaj do wrzątku i gotuj przez około 10 minut. Następnie odcedź i odstaw do wystygnięcia. Dodaj parę kropli cytryny i łyżeczkę miodu. W okresie wzmożonego nasilenia powstawania flegmy w górnych i dolnych partiach zatok, pij napar z tymianku przez 3-4 dni pod rząd, aby dokładnie osuszyć śluz zalegający w organizmie. W tym czasie ogranicz spożywane słodycze oraz napoje z koncentratu czy gazowane.

Oczyszczanie zatok herbatką z imbiru

Działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne zawdzięczamy związkowi aktywnemu zawartemu w imbirze, czyli gingerolowi. Dzięki niemu imbir ma tak intensywny, lekko cytrusowy posmak. Dodatkowo azjatycki korzeń skutecznie obniża ciśnienie krwi. Przygotuj sprawdzony syrop - zetrzyj spory korzeń imbiru na tarce o małych oczkach i dodaj sok, który zleciał podczas tarcia. Wymieszaj z kilkoma łyżkami miodu i pokrojoną w plastry cytryną. Pamiętaj, aby jej skórka była dobrze wyparzona i oczyszczona. Do tego przepisu najlepiej wybierać tę z ekologicznych upraw, gdyż skórka jest pozbawiona woskowania.

Innym sposobem jest picie soków wyciskanych z dodatkiem soku z imbiru (ok. 1 łyżeczka) przez około tydzień. Pozwoli ci to wzmocnić odporność i pozbyć się zatkanych zatok. Oczyszczanie może wiązać się z osuszaniem i wydzielaniem resztek śluzu zalegających z uwolnionych komór.

Okłady z ziemniaka

Brzmi nieprawdopodobnie? To jeden z najstarszych sposobów, który stosowały nasze babcie. Zapomniany, a może sprawić, że ból zatok odejdzie w niepamięć! Przygotuj jednego ugotowanego ziemniaka i potnij w plastry. Nałóż go na górną część zatok, dolną po obu stronach i połóż się na około pół godziny. Nakładaj letnie, lekko parujące ziemniaki, które dodatkowo rozgrzeją problematyczne miejsca i obkurczą ścianki nosa. Możesz wzmocnić zabieg nakładając zwilżoną szmatkę lub gazę na każdą z części ziemniaka, aby ciepło nie ulatywało zbyt szybko.