[ artykuł promocyjny]

Czym jest ulewanie?

Ulewanie to cofanie się pokarmów z żołądka do jamy ustnej niemowlęcia. Problem ten dotyka wiele niemowląt w pierwszym półroczu życia, a u niektórych utrzymuje się nawet do pierwszych urodzin. Ulewanie u niemowlaka najczęściej występuje po karmieniu piersią, ale może zdarzyć się także w trakcie przystawiania do piersi.

Jakie są przyczyny ulewania?

Przyczyn ulewania jest wiele. Wśród nich najczęściej wymienia się następujące powody:

  •  niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka;
  •  łapczywe i szybkie łykanie pokarmu z jednoczesnym połykaniem powietrza;
  •  przejadanie się mlekiem w wyniku nawału pokarmu lub niewłaściwego karmienia piersią.

Ulewanie u niemowlaka - kliknij i dowiedz się więcej.

Jak odróżnić ulewanie u niemowlaka od wymiotów?

Ulewanie to naturalna dolegliwość, która męczy wiele niemowląt. Wymioty natomiast wskazują, że w organizmie dziecka jest coś nie tak. W wyniku ulewania dziecko nie tarci na wadze, co ma miejsce, gdy maluszek wymiotuje. Wymioty z reguły są bardziej obfite niż ulewanie. Ich przyczyną mogą być alergia lub nietolerancja pokarmowa, a także zatrucie pokarmowe czy inne problemy z brzuszkiem dziecka. Jeśli zauważysz, że maluszek wymiotuje, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu niemowlęcia.

Czy ulewanie u niemowlaka jest niebezpieczne?

Ulewanie dotyka wielu maluszków i uznawane jest za typową dolegliwość wieku niemowlęcego. W większości przypadków nie ma powodu do niepokoju, jednak są sytuacje, w których będzie konieczna konsultacja ze specjalistą. Jeśli dziecko obficie ulewa lub gdy ulewanie jest bardzo uporczywe, być może przyczyną nie jest fizjologiczna niedojrzałość przewodu pokarmowego. W tym wypadku może okazać się, że maluszek ma alergię lub nietolerancję pokarmową. Warto zasięgnąć porady lekarza alergologa.

Co zrobić, gdy dziecko ulewa?

Jeśli zaobserwujesz ulewanie u swojego dziecka, postaraj się popracować nad techniką karmienia piersią. Być może Twój maluszek połyka zbyt dużo powietrza lub łapczywie ssie pierś i w ten sposób „przepełnia” swój malutki żołądek. Staraj się karmić dziecko regularnie – zapobiegniesz nawałom pokarmu w piersiach, dzięki czemu Twoje dziecko będzie pobierało odpowiednią ilość pożywienia. Pamiętaj o odbijaniu u dziecka po każdym karmieniu. Ten sposób pozwoli na uwolnienie powietrza, które może dostać się do brzuszka niemowlęcia.