Guzki i skórka pomarańczowa na piersiach

Takie zmiany można wykryć podczas comiesięcznego samobadania. Często są on łagodne, jednak z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo pojawienia się złośliwej zmiany nowotworowej. Jeśli na piersiach tworzą się punkcikowate dołeczki, przypominające skórkę pomarańczy, lub na jednej z piersi pojawiły się wybrzuszenia, nie lekceważ tych objawów. Mogą być sygnałem rozwijającego się nowotworu. DZIAŁAJ SZYBKO Każde zgrubienie trzeba skonsultować z lekarzem. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów piersi. Lekarz skieruje na usg albo mammografę. Jeśli potwierdzą obecność guzka, konieczna będzie biopsja, czyli badanie pobranej tkanki pod mikroskopem. Tylko w ten sposób można stwierdzić, czy mamy do czynienia z łagodną torbielą, gruczolakowłókniakiem czy nowotworem.

Wielkie pragnienie

To może być pierwszy sygnał cukrzycy. Inne objawy tej choroby to uczucie silnego zmęczenia, nagłe chudnięcie czy nawracające infekcje intymne. DZIAŁAJ SZYBKO Zbadaj na czczo poziom cukru we krwi. Gdy wynik będzie wyższy od 100 mg/dl, konieczna jest zmiana trybu życia na aktywniejszy. Zapomnij o słodyczach i tłustych potrawach, jedz warzywa i niskotłuszczowy nabiał. Jeśli wyniki się nie poprawią, konieczne bywa przyjmowanie leków obniżających poziom cukru lub stosowanie insuliny.

Częste infekcje pęcherza

Bywają objawem kamicy nerkowej, a nawracające zakażenia dróg moczowych sprzyjają powstawaniu złogów w nerkach. Nie wolno lekceważyć infekcji i trzeba zgłosić się do lekarza, gdy w dole brzucha pojawiają się ból czy pieczenie. DZIAŁAJ SZYBKO Zbadaj mocz, najlepiej z posiewem, który rozstrzygnie, jaka bakteria wywołała chorobę. Gdy infekcje zdarzają się kilka razy w roku, pomaga wzmacniająca szczepionka, Uro-Vaxom. Przy skłonnościach do zapaleń pęcherza należy dużo pić, by naturalnie przepłukiwać drogi moczowe. Warto przyjmować preparaty z żurawiną i witaminą C. Zakwaszają mocz, co chroni przed zakażeniem i tworzeniem się kamieni.

Bardzo bolesne miesiączki

Mogą sygnalizować zaburzenia hormonalne, pojawienie się mięśniaków czy stanów zapalnych jajników. Ból bywa też sygnałem endometriozy, która nieleczona prowadzi do niepłodności. Warto wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza rozrost endometrium, dlatego miesiączki są mniej obfite i nie tak bolesne. DZIAŁAJ SZYBKO Ból w czasie miesiączki zawsze powinien skłonić do wizyty u ginekologa. Gdy wywołują go mięśniaki, może pomóc lek z octanem uliprystalu. Przy zaburzeniach hormonalnych potrzebna jest terapia, którą przepisze lekarz. Zapalenie przydatków zaś trzeba leczyć antybiotykami.

Zawroty głowy

Jeśli pojawiają się po przeziębieniu lub grypie, mogą być wywołane zapaleniem błędnika lub ucha środkowego. Wtedy towarzyszą im bóle głowy, mdłości, gorączka. Gdy zawroty pojawiają się przy wstawaniu z krzesła lub odwracaniu głowy, przyczyną może być nagły spadek ciśnienia. Za zawroty głowy bywa też odpowiedzialny przeciążony odcinek szyjny kręgosłupa. Kręgi uciskają nerwy i tętnice, doprowadzające tlen do mózgu. Jeżeli często kręci ci się w głowie i łatwo się męczysz, to może być anemia.

DZIAŁAJ SZYBKO

Przy niskim ciśnieniu warto pójść na energiczny spacer. Podczas pracy należy siedzieć z wyprostowanymi plecami i barkami, a monitor ustawić tak, by mieć go na wysokości twarzy. Dzięki temu nie trzeba mocno pochylać głowy. Gdy zawroty się pojawiają, trzeba iść do ortopedy. Warto też zrobić badanie krwi. Jeśli się okaże, że poziom hemoglobiny jest nieprawidłowy, lekarz przepisze środki z żelazem lub witaminami z grupy B.

Zobacz również:

Nagłe chudnięcie

Jeśli chudniesz więcej niż dwa kilogramy tygodniowo bez diety i ćwiczeń, masz powód do niepokoju. To może być nadczynność tarczycy, rak lub gruźlica. DZIAŁAJ SZYBKO Aby stwierdzić nadczynność, lekarz zleci analizę krwi, sprawdzającą poziom hormonów tarczycy. Gdy okaże się, że ich stężenie jest zbyt wysokie, potrzebne będzie przyjmowanie leków hamujących jej pracę. Przy stwierdzonych komórkach nowotworowych lub gruźlicy konieczna jest terapia. Im wcześniej ją rozpoczniesz, tym większe masz szanse na powrót do zdrowia.

Powiększone węzły chłonne

Czasem zgrubienia pod pachami pojawiają się wskutek zaczopowania gruczołów potowych. Jeśli węzły za uchem albo pod brodą są obrzęknięte i bolesne, to sygnał stanu zapalnego. Gdy są powiększone, nie bolą, ale mają grudki, zwykle świadczą o nowotworze. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania pach. Najlepiej robić to raz w miesiącu, podczas samobadania piersi. DZIAŁAJ SZYBKO Infekcje i problemy z gruczołami potowymi zwykle znikają w ciągu kilku dni. Jeśli jednak problem nie ustępuje, trzeba iść do lekarza, który zaleci wykonanie usg. W zależności od wyniku tego badania może być konieczna biopsja węzła.

Suchość w miejscach intymnych

Nie tylko powoduje dyskomfort i odbiera przyjemność ze współżycia, ale może by przyczyną nawracających infekcji. Takie objawy mogą pojawić się podczas stosowania niektórych leków, np. preparatów na nietrzymanie moczu czy w terapii endometriozy. Niekiedy suchość pochwy towarzyszy antykoncepcji hormonalnej. Skarżą się też na nią kobiety po menopauzie. DZIAŁAJ SZYBKO Jeśli problem został wywołany przez leki, warto poprosić lekarza o zapisanie innego lub zmianę dawkowania. Szybką ulgę przynoszą też preparaty nawilżające.