Samobadanie piersi powinno być codzienną czynnością każdej kobiety, ponieważ to podstawa profilaktyki nowotworowej. Każdego roku z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi możemy przeczytać i zobaczyć wiele publikacji na ten temat, ale chyba nikt jeszcze nie pokazał tego w taki sposób, jak dziennikarka amerykańskiego „Guardiana” Mona Chalaby i nagrodzona Emmy producentka filmowa Mae Ryan. W swoim nietuzinkowym filmie pokazują jak „dotknąć swoich piersi”.

 „Celem tego video jest uświadomienie kobietom, że oprócz regularnych badań w gabinecie, równie istotne jest codzienne dotykanie swoich piersi i samobadanie ich – mówi Mona Chalaby. - Zdecydowałyśmy z Mae, że nakręcimy ten spot po naszej wspólnej podróży do Włoch, gdzie miałyśmy okazję obejrzeć jedną z tych okropnych video instrukcji, pokazujących jak samodzielnie badać piersi. Stwierdziłyśmy, że można zrobić to o wiele lepiej.

Ten projekt miał dla Mony szczególne znaczenie, ponieważ sama w porę wykryła u siebie guzek dzięki samobadaniu.

    „Znalazłam go dzięki temu, że po raz pierwszy postanowiłam samodzielnie zbadać piersi. Gdybym się na to w końcu nie zdecydowała, najprawdopodobniej wykryto by go dopiero na okresowych badaniach u lekarza, a wtedy mogłoby być za późno. Miałam biopsję i wszystko skończyło się dobrze, ale poczucie, że nasze zdrowie jest niezwykle kruche towarzyszy mi do dziś - dodaje Mona Chalaby.

Spot pokazuje kobiety bez żadnej cenzury. Są naturalne i nagie, by jak najlepiej ukazać samobadanie. Zobaczcie jakie to piękne i.... badajcie się!