Spis treści:

  1. Sok z selera naciowego z cytryną
  2. Sok z buraka ćwikłowego
  3. Sok z jabłek z imbirem

Soki z warzyw i owoców pite na czczo, potrafią dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Dla was przeprowadziłyśmy test - przez miesiąc codziennie piłyśmy świeżo wyciskane soki - około 330 ml. Wymiennie były to te na bazie selera naciowego, buraka ćwikłowego oraz jabłek. Co się zmieniło i jak się czułyśmy? Sprawdźcie sami!

Sok z selera naciowego z cytryną

Seler naciowy wybierałyśmy na lokalnym targu lub ekologicznych stanowiskach w supermarkecie. Starałyśmy się wybierać tak, aby pozyskać zarówno dorodne łodygi, jak i nać. Jego smak jest dość ostry, lekko złagodzony cytryną, ale! Działa energizująco, pobudzająco i daje lepszego kopa do działania niż kawa!

Świetnie reguluje pracę jelit, ma działanie odchudzające, obniża poziom cholesterolu LDL oraz poprawia pracę nerek. Lekko rozcieńczony wodą był coraz chętniej pity w ramach porannej "kawy". Wystarczy wycisnąć sok z 3-4 łodyżek z cytryną i dolać 1/4 szklanki wody.

Sok z buraka ćwikłowego

To prawdziwy rarytas! Sok z buraka ćwikłowego przygotowywany był z dodatkiem jabłka i cytryny. Smakował jak barszczyk na zimno, tylko w wersji do wypicia prosto z kubka! Burak ćwikłowy, zarówno okrągła odmiana, jak i podłużne były łatwo dostępne, dlatego też w zależności od wyboru zmieniałyśmy jego rodzaj.

Te ostatnie są słodsze i idealnie nadają się do bezpośredniego wypicia tuż po wyciśnięciu. Burak ćwikłowy, a zwłaszcza przygotowany sok pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także zapobiega udarom i zawałom serca. Świetnie oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga koncentrację. Do soku warto wybrać kwaśne odmiany jabłek - antonówki czy papierówki.

Sok z jabłek z imbirem

To była sama przyjemność! Odrobinę słodyczy i ostrości od samego rama już po kilku łykach sprawiała, że brak motywacji i chęci zamieniał się w przychylne, bardziej optymistyczne nastawienie do nadchodzącego dnia. Sok był wyciśnięty z papierówek oraz ekologicznego imbiru - około 5 cm świeżego korzenia.

Dodając do całości odrobinę sproszkowanego cynamonu (który ma działanie przeciwpasożytnicze) miało się wrażenie, że pijemy płynną szarlotkę! Jeżeli masz słodkie odmiany jabłek, wystarczy zbalansować ją kawałkami cytryny. Sok świeżo wyciśnięty z jabłek pozwala na oczyszczenie wątroby z toksyn i usprawnienie działania woreczka żółciowego. Dodatkowo wymiata wolne rodniki z organizmu oraz wzbogaca o dzienną dawkę witaminy C.

Podsumowując eksperyment - po miesiącu regularnego picia soków na czczo waga znacznie się zmniejszyła! Uważamy to jednak za skutek uboczny eksperymentu - prawdziwy sukces to dostarczenie do organizmu niezbędnych składników i witamin, które przyczyniły się także do polepszenia cery, wyglądu włosów i paznokci, a także zmniejszenia ochoty na słodycze!