Jedwabiste, gęste, kruczoczarne, bosko wywinięte, po prostu magiczne... Któż nie chciałby mieć takich zjawiskowych rzęs! Ponieważ natura rzadko obdarza nas aż tak hojnie, z pomocą przychodzą producenci sztucznych rzęs. Możesz je dokleić sama np. przed jakąś specjalna okazją albo iść do gabinetu kosmetycznego i zdecydować się na profesjonalny zabieg zagęszczenia rzęs. Co jednak, jeśli po pierwszych chwilach zachwytu okazuje się, że oczy łzawią, pieką, albo masz uczucie, że kłuje cię jakaś drobinka pod powieką? Co się dzieje?

Uczulający klej

- Zazwyczaj winny jest klej do rzęs - tłumaczy lekarka, specjalista chorób oczu, Renata Krzysztofik - Niektóre osoby mogą być uczulone na zawarte w nim składniki. Może to być reakcja kontaktowa kiedy po przyklejeniu rzęs, powieki puchną i zaczynają swędzieć. Ale drażnić oczy mogą także substancje lotne z kleju: pod wpływem kontaktu z ciepłem ciała, parują i dostają się do gałki ocznej. Zazwyczaj takie przykre objawy szybko mijają, ale zdarza się - zwłaszcza u osób skłonnych do uczuleń - że zaczerwienienie, obrzęk i świąd narastają. Taki stan zapalny brzegów powiek stanowi wrota do zakażeń: wystarczy potrzeć oko brudnym palcem, by doszło do zapalenia spojówek. Zdarza się też w cięższych przypadkach, że reakcja alergiczna doprowadza do uszkodzenia nabłonka rogówki. Co robić, żeby zapobiec takim niebezpiecznym powikłaniom?

Jak przykleić sztuczne rzęsy bezpiecznie? - radzi okulista

  • Zrobić próbę. Osoby mające skłonność do występowania alergii (np. uczulone na pyłki lub jakiś rodzaj pożywienia) dobrze wiedzą, że zanim użyją nowego krem, powinny nanieść niewielką ilość kosmetyku na skórę za uchem i sprawdzić czy po jakimś czasie nie zaczerwieni się ani nie zacznie swędzieć. Dopiero po takiej próbie generalnej smarują całą twarz czy ciało. Tak samo powinno się zrobić z rzęsami. Jeśli zabieg wykonujemy w profesjonalnym salonie, warto poprosić kosmetyczkę, by przed zabiegiem nałożyła drobinkę kleju na powiekę. Jeśli po 15 minutach (zwykle do pół godziny) nic złego nie będzie się działo, można założyć rzęsy. (Jeśli masz skłonności do alergii, poproś kosmetyczkę, żeby dała Ci próbkę kleju do domu i zrób próbę alergiczną na dzień przed przyklejaniem rzęs u kosmetyczki). Tak samo można postąpić w przypadku zestawu (rzęsy plus klej) przeznaczonego do użytku domowego. Jeśli jednak skóra źle zareaguje na te próbą, trzeba zrezygnować z naklejenia rzęs, sprawdzić skład kleju i ewentualnie poszukać innego, o innym składzie. Próbę należy powtórzyć. W większości przypadków przyklejanie rzęs jest zupełnie bezpieczne i bardzo rzadko zdarzają się reakcje alergiczne.
  • Przepłukać oczy solą fizjologiczną. Jeśli po przyklejeniu rzęs pojawi się uczucie piasku pod powiekami, dobrze jest przepłukać oczy solą fizjologiczną (można ją kupić w aptece). Być może jakiś pyłek podczas zabiegu dostał się do worka spojówkowego, płyn powinien go wypłukać. Jeśli to jednak nie pomoże, trzeba zgłosić się do okulisty.
  • Dbać o higienę. Warto od czasu do czasu wkropić do oka kilka kropli soli fizjologicznej, a także codziennie wieczorem starannie oczyszczać rzęsy i powieki delikatnym płynem micelarnym przeznaczonym do tego celu.
  • W razie problemów - koniecznie do okulisty! Nie wolno lekceważyć pojawiających się po aplikacji sztucznych rzęs problemów takich jak pieczenie, swędzenie, łzawienie czy ból oczu lub obrzęk i zaczerwienienie powiek. Jeżeli utrzymują się 2-3 dni, należy zdjąć rzęsy i skontaktować się z okulistą. Być może trzeba będzie zaaplikować lecznicze krople lub podjąć innego rodzaju leczenie.