Szczyt zachorowań przypada na miesiące jesienne i zimowe, wtedy odnotowuje się największa liczbę nowych infekcji.

Szkarlatyna - przyczyny

Szkarlatyna to choroba bakteryjna wywoływana przez paciorkowce. Dziecko może się nią zarazić, np. bawiąc się zabawką chorego kolegi.

Najczęściej na szkarlatynę zapadają dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Dość łatwo się nią zarazić, zwłaszcza w żłobku czy przedszkolu. Wywołują ją bakterie zwane paciorkowcami. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kasłanie), a także np. przez bawienie się tymi samymi zabawkami czy picie z jednego kubeczka.

Szkarlatyna - objawy

Zazwyczaj dopiero po dwóch, czterech dniach od zarażenia infekcja rozwija się na tyle, że widoczne stają się jej objawy. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki (może dochodzić nawet do 40°C). Towarzyszyć jej mogą bóle brzucha, wymioty i silny ból gardła. Można zauważyć tzw. „Płonące” gardło – migdały są mocno powiększone, czerwone, często z kremowożółtym nalotem. Język najpierw jest białawy, a po 2-3 dniach robi się czerwony (jak rozgniecione maliny), z wyraźnie widocznymi kubkami smakowymi (mówi się wręcz o „malinowym języku”).

Wkrótce po temperaturze pojawia się wysypka, która przypomina ślady po ukłuciach szczotką ryżową. To objaw charakterystyczny tylko dla szkarlatyny. Najpierw pojawiają się na buzi i szyi dziecka. Potem rozprzestrzeniają się na klatkę piersiową, brzuch, ręce i nogi. Najwięcej zmian na skórze widać w okolicach pachwin oraz pod pachami – czyli w zgięciach i fałdach skórnych. Charakterystyczne dla szkarlatyny jest również to, że wysypka obejmująca właściwie całe ciało, omija jedynie trójkąt wokół ust i nosa (fachowo nazywany jest on trójkątem Fiłatowa). Intensywność i czas trwania wysypki na ciele dziecka są różne – od 24 godzin do kilku dni.

Po ustąpieniu wysypki po 2–3 tygodniach zacznie się łuszczyć skóra dziecka (najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a na końcu na dłoniach i stopach). Ten objaw może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie. . I nawet, jeśli pediatra nie zdiagnozował wcześniej szkarlatyny (bo np. nie pojawiła się wysypka), teraz, po tym charakterystycznym łuszczeniu się skóry, prawdopodobnie rozpozna ją „wstecznie”.

Szkarlatyna- leczenie

Jedynym skutecznym sposobem leczenia szkarlatyny i zapobiegania powikłaniom są antybiotyki. Najczęściej podaje się leki z grupy penicylin. Leczenie antybiotykiem trwa 10–14 dni. . Nie odstawiaj go wcześniej niż zalecił lekarz, nawet jeśli malec poczuje się już znacznie lepiej. Zlekceważenie płonicy i wcześniejsze przerwanie kuracji zwykle kończy się nawrotem choroby i grozi powikłaniami (np. zapaleniem ucha, płuc, a nawet kłębuszkowym zapaleniem nerek lub uszkodzeniem serca).

Przez siedem dni od rozpoczęcia leczenia chory musi poleżeć w łóżku, a przez kolejny tydzień nie może się forsować – nie powinien więc iść do żłobka czy przedszkola. Jeśli gorączka się utrzymuje, rób mu chłodne okłady (możesz skorzystać ze schłodzonego w lodówce kompresu żelowego). Jeśli domowe sposoby obniżania temperatury nie poskutkują, sięgnij po środek przeciwgorączkowy dla dzieci.

Mały pacjent może przez kilka dni nie mieć apetytu. I nic w tym dziwnego, ponieważ ból gardła jest tak intensywny, że bardzo utrudnia przełykanie. Postaraj się jednak, żeby dziecko dużo piło – to zapobiega odwodnieniu i przyspiesza wypłukiwanie toksyn z organizmu. Do picia najlepsza będzie butelkowana woda (niegazowana!) lub słaba herbatka. Nieodpowiednie są natomiast soczki, gdyż ich słodko-kwaśny smak podrażnia gardło i nasila ból przy przełykaniu. Uwaga: z tego samego powodu napoje nie powinny być ani zimne, ani gorące, a jedynie lekko ciepłe.

Pamiętaj też, żeby po zdiagnozowaniu szkarlatyny, zgłosić ten fakt w żłobku czy przedszkolu. Inni rodzice powinni być przygotowani na to, że ich dziecko też może wkrótce zachorować.

Niestety przechorowanie szkarlatyny nie daje odporności. Może wrócić 2–3 razy w życiu. Na chorobę nie ma szczepionki.

JAK POMÓC DZIECKU GDY MA SZKARLATYNĘ

Odpowiednia opieka złagodzi dokuczliwe objawy szkarlatyny i zdecydowanie obniży ryzyko powikłań.

1. DOBRA DIETA.

Podawaj rozdrobnione lub półpłynne posiłki. Odpadają dania kwaśne (np. kapuśniak, ogórkowa) i cytrusy.

2.PŁUKANIE GARDŁA.

Ból gardła złagodzi płukanie preparatem Tantum verde, woda z solą, naparem szałwii lub Septosanem.

3.ROZSĄDNA HIGIENA.

Możesz kąpać dziecko – wysypka nie boli ani nie swędzi. A gdy smyk wyzdrowieje, wypierz jego kołderkę oraz pościel, umyj zabawki i dokładnie odkurz całe mieszkanie.