Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

Na pewno, ile par, tyle odpowiedzi. Jednak żyjemy obecnie w czasach, w których pierwszorzędną sprawą dla wielu z nas jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a następnie dobrze płatnej pracy. Przez co swoje rodzinne i macierzyńskie plany często przekładamy na później, aby móc stworzyć dzidziusiowi jak najlepsze warunki dla rozwoju. Jednak biologia rządzi się swoimi prawami i im wcześniej podejmiemy decyzję o ciąży, tym szybciej przywitamy na świecie nowego członka rodziny. Najlepszy czas na planowanie dziecka to okres, kiedy kobieta znajduje się w przedziale wiekowym pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. To właśnie wtedy, poziom hormonów płciowych, niezbędnych do poczęcia i prawidłowego rozwoju dziecka jest najwyższy.

Jak wynika z badań Eurostatu, średni wiek kobiet w UE, rodzących swoje pierwsze dziecko wynosi obecnie 29,1 lat, natomiast Polek 27,2 lata i z roku, na rok jest coraz wyższy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że płodność kobiety zaczyna spadać w okolicach 27. roku życia, natomiast drastycznie maleje po ukończeniu przez nią 35 lat. Również kurczy się jej pula komórek jajowych. Przykładowo, w wieku 25 lat kobieta ma ich ok. 100 tys, w okolicach trzydziestki ich liczba spada już do 50 tys. natomiast po 40. roku życia, pozostaje ich już tylko ok. 10 tys. Jak widać natura przygotowała kobiety do rodzenia w określonym czasie i kiedy to nie nastąpi, to zarówno zapłodnienie, jak i utrzymanie ciąży może okazać się znacznie trudniejsze.

Ile czasu zazwyczaj zajmuje staranie się o dziecko?

Niestety, coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę lub też stara się o dziecko bardzo długo. Tylko jedna trzecia zdrowych par należy do grona szczęściarzy, którym udało się począć dziecko w pierwszym miesiącu starań o nie. Natomiast zanim kobieta zajdzie w ciążę mija zazwyczaj pół roku. Wpływ na to, ma jak już zresztą wiemy wiek kobiety. W przypadku, gdy nie ukończyła ona jeszcze 35 lat, to za normalny stan uznaje się, że starania o dzidziusia mogą potrwać nawet rok. Jeśli zaś, kobieta jest starsza, zajmie to jeszcze więcej czasu. Wśród pań w wieku 38 lat, 75% z nich, które współżyją regularnie bez użycia antykoncepcji, zajdzie w ciążę dopiero po trzech latach, od rozpoczęcia takich starań.

Niepłodność - kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

To, kiedy należy udać się do specjalisty jest indywidualną sprawą każdej pary i zależy głównie od długości starania się o dziecko, wieku partnerów oraz ich stanu zdrowia. Jednak przyjmuje się, że na wizytę u specjalisty najlepiej zdecydować się w momencie, gdy pomimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, w ciągu roku od rozpoczęcia starań, para ma problemy z zajściem w ciąże. Jednak te ramy czasowe dotyczą jedynie osób młodych. Pomimo tego, że coraz więcej kobiet bardzo długo wygląda i czuje się młodo, w żadnym wypadku nie oznacza, że mają takie same szanse na zajście w ciążę, jak np. dwudziestolatki.

Zegar biologiczny pomimo naszego dobrego samopoczucia, przyspiesza znacznie już po 35. roku życia. W związku z czym, kobiety w tym wieku lub też starsze, bezskutecznie starające się o dziecko, nie mogą czekać roku, na rozpoczęcie diagnostyki. Najlepiej więc, jak na wizytę u specjalisty zgłoszą się już po 6 miesiącach nieskutecznych prób zajścia w ciążę. Przy czym obowiązuje tu zasada, że im kobieta jest starsza, tym szybciej powinna szukać pomocy. A najlepiej jest udać się po nią od razu do ośrodka, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu niepłodności. Ponieważ tylko lekarze posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie mogą zaproponować optymalne i skuteczne leczenie.

Niepłodność - co może być jej przyczyną?

Przyczyn niepłodności może być wiele, dlatego też, tak ważna jest szybka diagnostyka. Wśród kobiet, oprócz wieku mogą powodować ją: nadwaga, różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS), brak owulacji, niedrożność jajników, choroby tarczycy (m.in. Hashimoto), insulinoodporność, nieleczone infekcje narządów płciowych, czynniki genetyczne lub przebyte zabiegi operacyjne.

Natomiast w przypadku mężczyzn, do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: niska jakość nasienia (na którą wpływ mogą mieć choroby oraz nieodpowiedni styl życia, w tym korzystanie z używek, brak ruchu, nieodpowiednia dieta, czy stres), choroby weneryczne i stany zapalne, wrodzone lub nabyte wady narządów płciowych, czy też zaburzenia hormonalne (zespół Kallmanna, choroby przysadki mózgowej).

Jaką klinikę leczenia niepłodności wybrać?

Trzeba mieć na uwadze również to, że niepłodność dotyczy zawsze obojga partnerów, więc na wizytę lekarską powinni udać się oni razem. Obecnie w Polsce działa około 70 placówek zajmujących się leczeniem niepłodności. Część z nich może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz szerokim wachlarzem proponowanych usług. Jak zatem wybrać najlepszą z nich? Otóż zawsze trzeba brać pod uwagę następujące czynniki: skuteczność leczenia, zatrudnionych w niej lekarzy, posiadany sprzęt medyczny oraz opinie pacjentów. A jak wygląda cała procedura leczenia? Zazwyczaj zaczyna się ona od postawienia diagnozy, a później przeprowadzane są podstawowe metody leczenia. Gdy nie dadzą one zamierzonych rezultatów, to proponowana jest najskuteczniejsza obecnie metoda leczenia niepłodności, jaką jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe.

Jak wynika z badań Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE 2010) średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi w Polsce 37,3%. Jednak wyniki leczenia bywają różne, w zależności od przyjętych procedur i czasami są one wyższe lub niższe. Przykładowo, w jednej z najlepszych w Polsce - Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA, skuteczność przeprowadzonych zabiegów in vitro wynosi przeszło 40%.

Niepłodność w żadnym wypadku nie jest wyrokiem. Jednak bardzo ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek problemów z zajściem w ciążę, jak najszybciej skorzystać z usług specjalisty. Ponieważ tylko szybko postawiona diagnoza i leczenie oparte na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny, przybliży Was do celu jakim jest pojawienie się na świecie upragnionego dziecka.