Czym jest cellulit?

Cellulit nazywany też pomarańczową skórką to widoczne na skórze grudki i zgrubienia spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Najczęściej pojawiają się na udach, biodrach, pośladkach i ramionach. Nie należy mylić go z cellulitisem, czyli zapaleniem tkanki podskórnej wywołanym przez bakterie i przebiegającym z wysoką gorączką. Pomarańczowa skórka rzadko występuje u mężczyzn. Za jej pojawienie się obwinia się nadmiar estrogenów w organizmie. Choć nie tylko...

Cellulit wodny

Cellulit wodny może wystąpić nawet u szczupłych kobiet i jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wśród wywołujących go czynników wymienia się:

  • siedzący tryb życia,
  • bogata w sól i ostre przyprawy dieta,
  • nieregularne jedzenie,
  • brak ruchu,
  • częste noszenie szpilek,
  • terapia hormonalna.

Sposoby na cellulit

Pomarańczowa skórka jest zmora współczesnych kobiet. Nasze babcie właściwie go nie znały. Dlaczego? Jako przyczynę podaje się zmianę diety oraz zbyt małą dawke ruchu. Codzienne krzątanie się w kuchni i sprzątanie zamieniłyśmy na wielogodzinne siedzenie przy komputerze, a dla wielu z nas jedyną aktywnością jest przejście od biurka do samochodu, którym wracamy z pracy do domu. W dobie sklepów internetowych nawet chodzenie na zakupy przestało być koniecznością - z łatwością można zamówić wszystkie niezbędne rzeczy nie ruszając się z kanapy. W tej sytuacji nie trudno o zastój limfy, a w konsekwencji powstawanie cellulitu.

1. Zmiana diety

Zrezygnuj z dużej ilości soli i ostrych przypraw. Oprócz tych, które samodzielnie dodajesz do jedzenia, zjadasz je również w wędlinach, serach i przekąskach. Koniecznie zadbaj też o regularność posiłków. Twoja dieta powinna wzbogacić się o warzywa, owoce, orzechy i tłuste ryby.

2. Pij wodę

Jeśli chcesz zwalczać cellulit, koniecznie pij wodę. Sięgaj po te niegazowaną i dodawaj do niej plasterek cytryny. Zrezygnuj natomiast ze słodkich napojów gazowanych. Zastąp je sokami warzywnymi oraz herbatkami ziołowymi.

3. Balsamy i peelingi antycellulitowe

Ich zadanie polega na pobudzeniu krążenia limfy, dzięki czemu cellulit ulega redukcji. Przed nałożeniem balsamu warto zrobić peeling. Złuszczenie martwego naskórka sprawia, że składniki aktywne z kremów szybciej się wchłaniają. Ogromne znaczenie ma też sposób aplikacji. Nakładanie balsamu antycellulitowego zacznij od łydek i przechodź do kolejnych, wyżej położonych części ciała jednocześnie robiąc masaż.

4. Ciepło - zimno

Sprawdzonym sposobem na pobudzenie krążenia krwi i limfy jest naprzemienny, ciepło-zimny prysznic. Woda nie musi być ani lodowata, ani gorąca. Chodzi o zachowanie różnicy temperatur.

Zobacz również:

5. Ćwiczenia na cellulit

Istnieje szereg ćwiczeń na cellulit, ale pozbyciu się pomarańczowej skórki sprzyja również trwający nie krócej niż 35 minut trening aerobowy. Może to być marsz, pływanie, jazda na rowerze. By zobaczyć pierwsze efekty, musisz je wykonywać regularnie 2-3 razy w tygodniu.

6. Uwaga na ubrania!

Cellulit wodny może być wynikiem noszenia zbyt obcisłych ubrań. Spodnie rurki, ciasne szpilki i podkolanówki ze zbyt ścisłym ściągaczem skutecznie zaburzają właściwe krążenie krwi i limfy. Walcząc z cellulitem powinnaś zrezygnować z ich noszenia.