Osobowość człowieka nie składa się jedynie z charakteru. Nasze ruchy, gesty i przybierane pozycje także potrafią wiele o nas powiedzieć. Pozycja spania nie jest wyjątkiem.

Pozycja spania - czy coś znaczy?

Człowiek składa się z wielu czynników, a jednym z nich są układy i pozycje, które przybiera nasze ciało. Wszystkie te czynniki składają się na mowę ciała, która od wielu lat analizowana jest przez psychologów. Ciekawostką jest, że badania nad pozycją podczas spania udowadniają, że nasza osobowość przejawia się także podczas nocy. To, jakie cechy charakteru i osobowości przejawiamy podczas dnia, nie pozostaje bez znaczenia w ciągu kilku godzin, które przeznaczamy na sen. Jakie pozycje możemy przyjmować w łóżku podczas snu i co o nas mówią? 

Pozycja snu: Rozgwiazda

To pozycja przybierana przez osoby, które cenią sobie dynamikę życia i szybkie tempo zmian. Z pozycji zdecydowanie można wyczytać cechy charakteru: odwagę, skłonność do ryzyka, szybkość podejmowania decyzji, intensywność życia.

Rozgwiazdą w czasie snu stają się osoby, które zasypiają bardzo szybko i nie mają wiele energii ani czasu, by dokładnie układać się do snu. To także te z nas, które nie spędzają dużo czasu nad rozmyślaniami w łóżku. Przeważnie wiąże się to z tym, że dzień był niesamowicie intensywny, a umysł pracował na najwyższych obrotach, dlatego łóżko to nie czas na analizy i głębokie myśli. Rozgwiazda to pozycja, która rozluźnia i relaksuje, mięśnie nie napinają się, a ciało i głowa zasypia w ekspresowym tempie.

Pozycja snu: dziecko/embrionalna

Ten układ ciała w łóżku przypomina kołyskę lub fasolkę. Polega na podkuleniu kolan do piersi, przez co wygląda się jak nienarodzone dziecko. 

Jeżeli trapią Cię przemyślenia z całego dnia i wkradasz się pod pościel w celu głębokich analiz - prawdopodobnie pozycja embrionalna to dla Ciebie naturalna kolej rzeczy. Osoby, które ją przybierają walczą w łóżku z natłokiem niechcianych myśli. Przeważnie nie dzielą się nimi z bliskimi, a czas spędzają na analizie i przemyśleniach. Takie momenty przed snem nie muszą być męczące - to dobry moment na wyciągnięcie wniosków i zrozumienie wydarzeń z mijającego dnia. 

Przeczytaj także:

Zobacz również:

Pozycja snu: na wznak

Kolejną popularną pozycją do spania jest ułożenie ciała na wznak. Wtedy to nasz kręgosłup przyjmuje doskonale wyprostowaną pozycję. Najczęściej nie wymachujemy wtedy rękoma, trzymając je przy ciele. To samo tyczy się nóg, które najczęściej także łączą się pod kołdrą, a pozycja ciała przypomina żołnierza stojącego na baczność. 

Pozycję na wznak podczas snu przyjmują najczęściej osoby mocno spięte w życiu. Nie muszą to być napięcia wywołane stresem, ale przykładowo intensywnym treningiem. Pozycja ta jest problematyczna dla rozluźnienia ciała w początkowych fazach snu. Osoby śpiące w ten sposób powinny przemyśleć okresowe masaże rozluźniające. 

Pozycja snu: na boku

Spanie na boku to najbardziej popularna i powszechna poza przybierana podczas snu. Mówi się nawet, że ułatwia ona zasypianie i uzależnia. Często usłyszeć możemy, że leżenie na boku to jedyna technika umożliwiająca pójście spać. Najczęściej jest to nawet konkretna strona ciała. Wynika to przeważnie z nawyku, a nie jedynej możliwości by zasnąć. 

Spanie na boku podkreśla pewne cechy charakteru: opanowanie, wyważone zachowania i spójność charakteru. Są to najczęściej osoby spokojniejsze i odpowiedzialne. 

Najzdrowsza pozycja podczas snu 

Lekarze nie mają wątpliwości - spanie na wznak na plecach jest najlepszą opcją dla naszego organizmu. Taka pozycja pomaga odciążyć kręgosłup i kark, które odczuwają zmęczenie po całym dniu funkcjonowania. Osoby cierpiące na bezdech senny lub zmagające się z chrapaniem powinny jednak przemyśleć spanie na plecach. Wszyscy unikajmy natomiast zbyt długiego spania na brzuchu, który niekorzystnie działa na nasz kark i uszy, a dolna część brzucha przyjmuje zbyt duży nacisk.