Co to jest kaszel?

To szybkie wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych. Jego przyczyną zwykle jest infekcja (czasem alergia, dym z papierosa). Gdy coś podrażnia zakończenia nerwowe w oskrzelach malca (np. zarazki), do mózgu wysłana jest informacja, że trzeba się tego pozbyć. W odpowiedzi mózg wysyła informację do mięśni, aby gwałtownie się skurczyły powodując kaszel.

Jaki kaszel, taki syrop

Kaszel suchy, nieproduktywny

Dziecko niczego nie odkrztusza, kaszel nie przynosi więc ulgi, tylko męczy i sprawia ból. Występuje zwykle na początku infekcji.

Jaki syrop: przeciwkaszlowy, który hamuje odruch kaszlu (np. prawoślazowy, z babki lancetowatej). Albo zlecony na receptę, zawierający kodeinę lub dekstrometorfan. Takie syropy stosuje się wyjątkowo i jak najkrócej, zazwyczaj przed spaniem.

Kaszel mokry, produktywny

Dziecko odkrztusza wydzielinę, która gromadzi się w gardle. Masz wtedy wrażenie, że w jego płucach „gra orkiestra”.

Jaki syrop: wykrztuśny, który pomaga dziecku pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych (np. tymiankowy, sosnowy, malinowy, z cebuli).

Działanie syropu: rozrzedzające gęstą wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie (np. Flegamina, Mucosolvan, Ambroksol, Tussicom). Zarówno syropów wykrztuśnych, jak i rozrzedzających wydzielinę lepiej nie podawać dziecku po godz. 16–17, ponieważ mogą utrudniać mu spokojny sen.

Zobacz również:

Kaszel alergiczny

Leki przeciwalergiczne zalecone przez alergologa prowadzącego dziecko.

Kaszel oczyszcza i chroni drogi oddechowe, by nie znalazło się w nich nic, co mogłoby zakłócić swobodny dostęp powietrza do płuc. Jest więc… sprzymierzeńcem dziecka!

8 dobrych rad na kaszel u dziecka

  1. Dziecko, które kaszle przetrzymaj kilka dni w domu (nawet gdy nie ma innych objawów choroby). Może to być początek infekcji, a wtedy „rozda” zarazki kolegom w żłobku czy przedszkolu, a sam, osłabiony już chorobą może „złapać” dodatkowe.
  2. Często podawaj dziecku coś do picia np. herbatkę z sokiem malinowym, z cytryną oraz herbatki ziołowe (np. z lipy) albo mleko z miodem czy rosół z kury. To ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.
  3. Wietrz co dzień pokój dziecka. Możesz też rozwiesić mokre prześcieradło na kaloryferze. To ułatwi smykowi oddychanie.
  4. Nacieraj malcowi stópki i klatkę piersiową rozgrzewającą maścią. Potem wystarczy założyć mu ciepłą piżamkę i skarpetki. Taki „zabieg” ułatwi oderwanie zapalnej wydzieliny od dróg oddechowych.
  5. Uwaga! Maści rozgrzewających nie należy stosować u dzieci alergicznych i tych, które nie skończyły jeszcze pół roczku.
  6. Oklepuj plecki dziecka. To znakomity, bardzo łatwy i często niedoceniany sposób na pozbycie się wydzieliny (przy mokrym kaszlu). Żeby jednak oklepywanie rzeczywiście pomogło, trzeba wykonywać je w określony sposób. Poproś dziecko, aby położyło się na brzuszku i ułóż go tak, żeby główka była nieco niżej od pupy (to ważne, ponieważ w tej pozycji wydzielina będzie szybciej spływać).
  7. Możesz także postawić dziecku bańki. To znany od dawna i sprawdzony sposób na infekcje dróg oddechowych.
  8. Stosuj też inhalacje (czyli wdychanie pary wodnej). Dzięki temu drogi oddechowe dziecka będą nawilżone i szybciej upora się z kaszlem. Jak to zrobić? Do bardzo ciepłej wody możesz dodać zioła (np. rozmaryn, podbiał) lub olejki eteryczne (sosnowy, eukaliptusowy). Posadź malca w pobliżu pojemnika z wodą, żeby wdychał unoszącą się parę wodną.
  9. Uwaga! Dopilnuj, żeby malec się nie poparzył.
  10. Sięgnij po syropki, dostępne w aptece bez recepty albo przygotuj smaczny i skuteczny domowy syrop z cebuli i miodu.