Badania prowadzone w Szwecji i Kanadzie dowiodły, że psy potrafią dać nam o wiele więcej, niż podejrzewamy. 

Posiadanie psa wydłuża życie - jak przebiegały badania?

Szwedzcy naukowcy skupili się na osobach po ciężkich chorobach, jak zawał czy udar. Badania potwierdziły, że powrót do zdrowia jest szybszy i łatwiejszy dla osób posiadających psa, a ryzyko ponownego zachorowania zmniejsza się. 
Wyniki okazały się niebywałe: bycie psiolubem zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu o 24%, natomiast podczas powikłań sercowo-naczyniowych aż o 64%!
Okazało się, że psy nie tylko poprawiają kondycję i stan zdrowia ich właścicieli. Mają także znaczący wpływ na ratowanie życia po poważnych chorobach sercowych, które niestety dopadają nas coraz częściej. 

Pies a wydłużenie życia

Naukowcy bez cienia wątpliwości potwierdzają, że właściciele psów mogą cieszyć się lepszym zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Powikłania po incydentach sercowych są delikatniejsze w skutkach, a to właśnie zasługa psa. 

Pies to także pakiet dobrych emocji, które poprawiają naszą kondycję umysłu. Dzięki regularnym spacerom z pupilem dbamy o swoją formę i dotlenienie organizmu. Zabawy, rzucanie patyka - to wszystko wpisuje się w a’la trening na świeżym powietrzu, nie tylko dla psa. 

Badacze potwierdzili także, że czworonóg pomaga obniżyć poziom ciśnienia krwi - działa uspokajająco i wyciszająco. Dodatkowo psie towarzystwo wspomaga redukcję poziomu cholesterolu i tłuszczy we krwi. Osoby, które mają za sobą udar mózgu także powinny rozważyć posiadanie psa. Dzięki czworonożnemu towarzyszowi ryzyko powikłań i kolejnego epizodu neurologicznego spada aż o 27%!

Czworonóg najlepszy dla singla

Badania pokazały, że posiadanie psa ma najlepszy wpływ na osoby samotne. Odczuwają one najmocniej izolację i społeczny dystans. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi powrót z placówki medycznej lub od lekarza. Wtedy ryzyko kolejnego zachorowania zwiększa się. 
Regularne spacery z psem i udział w wydarzeniach dla psiarzy to także okazja na poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie kontaktów. 

Niezależnie, czy jesteś singielką czy masz liczną rodzinę - posiadanie psa to świetny wybór. Czworonóg to doskonały towarzysz treningów, czy chwil relaksu na kanapie. Psi kompan to także sposób na zdrowsze i dłuższe życie!

Zobacz również: