Sól fizjologiczna to płyn, który kupimy w każdej aptece za bardzo niewielką kwotę. 

Sól fizjologiczna - co to za płyn?

Roztwór ten to połączenie chloru i sodu. Płyn ten w świecie chemii znany jest pod wzorem NaCl. Ten wodny roztwór nazywany jest izotonikiem - posiada on takie samo stężenie, jak inne płyny występujące w naszym organizmie. Dlatego też jest tak dobrze przyjmowany przez nasze ciało. W takim płynie znajdziemy dokładnie 9 gramów soli na litr wody. Nazwa chlorek sodu brzmi dla Ciebie znajomo? Pewnie kojarzysz ją z solą kuchenną, czy kamienną. 

Sól fizjologiczna do oczu i nosa 

Roztwór ten przede wszystkim stosowany jest w kontakcie z okiem lub śluzówką nosa. Jest niezastąpiony w przepłukiwaniu gałek ocznych, jeżeli stosujemy soczewki lub po przebudzeniu czujemy „piasek” w oczach.
Aby pomóc podrażnionej błonie śluzowej nosa lub dodatkowo ją nawilżyć możemy stosować inhalacje solą fizjologiczną. Powinnyśmy korzystać w tym temacie z nebulizatora! Jeżeli nie jesteś zwolenniczką klimatyzacji lub szkodzi Ci suche powietrze - sól fizjologiczna Ci pomoże. 
Aerozole z solą fizjologiczną są polecane również do stosowania przy czyszczeniu uszu. 

Jak przemywać oczy?

Nie bójmy się kontaktu soli fizjologicznej z gałką oczną - na pewno nie będzie Cię szczypać, ani podrażniać. Równie dobrze możemy nią przepłukać rzęsy, jeżeli czujemy, że skleiły się lub po nocy nie są w najlepszej kondycji. 
Sól fizjologiczna to zdecydowanie najbezpieczniejsza substancja, jaką możemy zastosować. Z racji swojego składu nie podrażni ani nie uczuli. Małe fiołki, w których jest sprzedawany roztwór są bardzo wygodne do „zabiegów” przy oku. 

Oczy najlepiej przemywać kładąc się na plecach lub odchylając swoją głowę mocno do tyłu. Do efektu nawilżenia gałki ocznej wystarczy tylko jedna kropla płynu. Jeżeli chcemy z niego coś wypłukać, nalejmy na gałkę większa ilość roztworu. 
Pamiętaj przy zakrapianiu oczu o najważniejszej, podstawowej kwestii - higienie. Koniecznie umyj dokładnie ręce, jeżeli zamierzasz dotykać skory w okolicach oczu. Drobnoustroje i bakterie są wszędzie, a przede wszystkim na dłoniach. 

Jak płukać nos?

Zobacz również:

Sól fizjologiczna z powodzeniem może być wykorzystywana do płukania nosa. Do tego konieczne jest specjalne narzędzie - irygator. Bez problemu można go kupić za kilkanaście złotych w aptece. Do irygatora często dołączone są saszetki, które samodzielnie zalewa się przegotowaną wodą. Dzięki temu możemy stworzyć roztwór o takim stężeniu, jaki jest nam faktycznie potrzebne. Jeżeli chcemy przepłukać nos, końcówkę irygatora należy wsadzić do jednej dziurki od nosa i ścisnąć butelkę z roztworem. Płyn powinien wypłynąć drugim otworem. Cały zabieg nazywa się irygacją i doskonale nawilża śluzówkę nosa. Jest to także zbawienna metoda dla wszystkich alergików

Pamiętaj, by w czasie płukania swojego nosa nie próbować oddychać nosem - wtedy na pewno zachłyśniemy się roztworem soli fizjologicznej!

Inhalacja z soli fizjologicznej: jak zrobić inhalację?

Najlepszą metodą na inhalację jest ta z wykorzystaniem nebulizatora, czyli urządzenia, które przetwarza roztwór w „mgiełkę”. Taki aerozol wdychamy poprzez maskę. O wiele lepiej inhalujemy wtedy nasze drogi oddechowe. 
Inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora stosuje się podczas: 

  • przesuszenia śluzówki nosa, 
  • zapalenia krtani, 
  • zapalenia płuc, 
  • kataru - nieżytu nosa, 
  • zapalenia oskrzeli. 

Inhalacje pomogą nam o wiele szybciej zwalczyć takie dolegliwości, jak: 

  • problemy z oddychaniem spowodowane zatkanym nosem, 
  • podrażniona śluzówka, 
  • wysuszone błony śluzowe i górne drogi oddechowe.

Regularne inhalacje pomagają rozrzedzać wydzieliny zalegające w nosie i zatokach. Dzięki temu szybciej dochodzimy do formy i wraca nam swoboda oddychania w czasie choroby. 

Pamietajmy, ze inhalacja z roztworu soli fizjologicznej jest najskuteczniejsza, gdy użyjemy do tego nebulizatora. Popularna inhalacja „parowa”, czyli wdychanie pary wodnej znad np. garnka z wodą sprawdzi się przy „inhalacji” olejkami eterycznymi. Te substancje są za ciężkie dla nebulizatora i nie można ich tam wlewać. 

Przeczytaj także:

Ile powinna trwać inhalacja?

Standardowa inhalacja przy użyciu roztworu soli fizjologicznej może być stosowana bardzo często, nawet do 3 razy dziennie. Najlepiej by trwała ona od 5 do 10 minut. 

Sól fizjologiczna dla noworodków

Tak samo, jak w przypadku dorosłych, niemowlęta i noworodki także doskonale reagują na inhalacje solą fizjologiczną. Małe noski o wiele lepiej radzą sobie z zalegającą w nich wydzieliną, gdy do codziennej pielęgnacji maluchów dołożymy krótkie sesję inhalacji. Dzięki temu odciąganie wydzieliny z dróg oddechowych jest również o wiele łatwiejsze i mniej stresujące dla dziecka.