1. Wymocz w odwarze z kory dębu i w mydlinach.

Kora dębu jest znakomitym lekiem o właściwościach antyseptycznych, ściągających i przeciwzapalnych. Garbniki w niej zawarte niszczą bakterie, także gronkowce. Kup w sklepie zielarskim opakowanie kory, 2 płaskie łyżki zalej 1 litrem zimnej wody, doprowadź do wrzenia, gotuj pod przykryciem przez ok. 5 minut. następnie odstaw na ok. 15 minut i przecedź. Wlej do miski, uzupełnij gorącą wodą, dodaj pół filiżanki wiórków szarego mydła (albo użyj takiego w płynie), dobrze wymieszaj i mocz nogi co najmniej godzinę. W międzyczasie dolewaj nieco wrzątku, tak, żeby kąpiel była cały czas dobrze ciepła. Po tym czasie patyczkiem (takim jak do wykonywania manicure) odsuń skórę przylegająca do płytki w bolesnym miejscu, tak, żeby paznokieć zyskał więcej miejsca. Powtarzaj taką kąpiel wraz z czynnościami wymienionymi niżej, aż do czasu, gdy ból ustąpi.

2. Czyść szczoteczką... do zębów.

Najlepsza będzie nowa szczoteczka do zębów dla dzieci o małej główce. Po wymoczeniu stopy, czyść miejsce gdzie wrasta paznokieć dość mocnym ruchem wymiatającym od wału paznokciowego, w górę. Dzięki temu wyszczotkujesz starannie wszystkie drobinki brudu, które często gromadzą się z boku płytki, bakterie i inne zanieczyszczenia. Takie szczotkowanie działa też jak pocieranie pumeksem: pozbywamy się dzięki niemu rogowej warstwy skóry. Doprowadza też do przekrwienia tkanki, dzięki czemu łatwiej i szybciej się regeneruje.

3. Dezynfekuj bolesne miejsce.

Jeśli wrastający paznokieć przebije skórę i powstanie ranka, łatwo może dojść do stanu zapalnego. Dlatego po wymoczeniu i wyczyszczeniu boku paznokcia dezynfekuj miejsce wrastania np. Octeniseptem lub spirytusem salicylowym.

Uwaga! Gdy palec staje się czerwony i zaogniony, zastosuj maść z antybiotykiem np. Maxibiotic, działającą antybakteryjnie i gojąco maść z propolisem albo roztwór alkoholowy propolisu (do kupienia w aptekach lub sklepach z produktami pszczelimi). Jeśli nałożysz na bolesne miejsce preparat z antybiotykiem, okryj je jałowym gazikiem i owiń  palec dość ciasno plastrem - tak, żeby powstała na nim szczelna "czapeczka". Dzięki temu antybiotyk zadziała szybciej oraz zwalczy antybiotyki beztlenowe.

4. Stosuj maści i płyny na wrastające paznokcie.

Można kupić w aptece różnego rodzaju preparaty do zastosowania miejscowego czyli na bolesną okolicę. Zmiękczają one paznokieć i twardą skórę wokół płytki. Łagodzą ból i zapobiegają pogłębieniu urazu. Warto wypróbować, czy pomogą także w twoim przypadku.

5. Zapomnij o butach z wąskim noskiem.

Owszem stopy wyglądają w takich butach ładnie, ale niestety wąskie noski uciskają palce i deformują je. Długotrwały nacisk na palce, powoduje także problemy z przepływem krwi, a niedokrwione komórki stają się bardziej podatne na urazy. Jeśli więc masz skłonności do wrastania paznokci, nie zakładaj takich butów, lub noś je tylko podczas wyjątkowych okazji. Unikaj też butów ciasno opinających stopę, zbyt małych. Obuwie najlepiej jest kupować ciut większe, tak żebyś mogła swobodnie poruszać palcami.

6. Problem nawraca? Pomoże podolog.

Jeśli stan zapalny jest bardzo silny, palec bardzo opuchnięty i sprawia silny ból – należy najpierw wygoić ranę. Czasami konieczna jest konsultacja lekarza, podanie odpowiednich leków. Gdy palec się wygoi, podolog w zależności od tego do jakiego stopnia zaawansowane są zmiany dobierze odpowiednie rozwiązanie. Jedną z najskuteczniejszych metod, dzięki którym można przywrócić prawidłowy bieg płytki paznokciowej. jest założenie tzw. klamry. Najpierw wykonuje się odlew silikonowy płytko paznokciowej, następnie należy wykonać protetykę płytki (czyli gipsowy model) i wymodelować odpowiednio drut ze stali chirurgicznej tworząc z niego klamrę. Jest ona idealnie dopasowana do płytki paznokciowej i ma za zadanie unosić krawędzie paznokcia tak, by zapobiegały ich wrastaniu w ciało. Podolog zakłada klamrę na płytkę na minimum pół roku. Co 4-5 tygodni jest ona przesuwana

7. W przypadku silnego stanu zapalnego - do lekarza.

Jeśli ból jest bardzo silny, palec opuchnięty i czerwony, rana się sączy, lub tworzy się w pobliżu ziarnina (tzw. dzikie mięso), koniecznie należy udać się do lekarza. Zazwyczaj pomaga zastosowanie odpowiednich maści, ale czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie fragmentu paznokcia. Decyzję powinien podjąć specjalista.