Pierwsze skojarzenie to brak magnezu. Czasami może to być prawdą, bo za białe wykwity na paznokciach niekiedy odpowiadają niedobory składników odżywczych i minerałów, m.in. właśnie magnezu, ale też cynku, żelaza, potasu czy krzemu. Takie braki mogą także prowadzić do osłabienia płytek paznokci, ich łamania się i rozdwajania. Dlatego tak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta każdego dnia.

Jednak przyczyn pojawiania się białych wykwitów na paznokciach może być wiele. To zjawisko ma swoją medyczną nazwę: leukonychia.
Wyróżnia się leukonychię prawdziwą, pozorną oraz pseudoleukonychię.

Problem często pojawia się po uszkodzeniu łożyska paznokcia. To leukonychia prawdziwa. Wówczas białe plamki mogą świadczyć o niedożywieniu (np. jako konsekwencji restrykcyjnej diety odchudzającej), nadmiarze wapnia w organizmie czy zatruciu metalami ciężkimi. Białe plamki często są także pierwszymi objawami choroby, która rozwija się w organizmie. Mogą towarzyszyć rumieniowi wielopostaciowemu, łysieniu plackowatemu, łuszczycy, anemii sierpowatej, ziarnicy złośliwej czy niewydolności nerek. Mogą powstawać również wskutek infekcji czy urazów. To także charakterystyczny objaw chorób samych paznokci, np. grzybicy czy bielactwa.

Drugi rodzaj problemu, czyli leukonychia pozorna, zawsze idzie w parze z chorobami ustrojowymi. W tym przypadku możemy podejrzewać anemię, marskość wątroby, chorobę nerek czy nadmierną, chorobliwą potliwość.

Najczęściej występujący problem to pseudoleukonychia. Tutaj nie mamy do czynienia z żadną chorobą albo problemem z funkcjonowaniem organizmu. Tego typu zmiany na paznokciach mogą bowiem być wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. W ich wyniku dochodzi do mikrouszkodzeń płytki paznokciowej. Winne mogą też być złej jakości lub zbyt agresywne kosmetyki do paznokci, np. lakiery czy zmywacze.

Zawsze warto skontrolować, co jest przyczyną problemu. Jeśli białe plamki nie znikają albo pojawiają się bardzo często, dobrze jest skonsultować to z lekarzem.


Nasz ekspert
Doktor Łukasz Durajski
- lekarz medycyny podróży, rezydent pediatrii, przewodniczący Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Jest autorem książki „Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną”.

Zobacz również: