Sinice – co to jest?

Sinice to bakterie, które mogą się mnożyć prawie w każdych warunkach, jednak najczęściej spotykanym miejscem jest woda morska. Czynniki, które sprzyjają pojawianiu się sinic to słona woda, wysoka temperatura, zanieczyszczenia spływające z rzek. Sinice nazywamy często glonami, bo faktycznie podczas zakwitu bardzo przypominają glony. To właśnie taki wygląd sinic sprawia, że nie uważamy ich za niebezpieczne, a to błąd.

Sinice – jak je rozpoznać?

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to obecność  tak zwanego „kożucha” na powierzchni wody. Jego kolor może być zielony, niebieski lub szary, w zależności od rodzaju bakterii i przenikania światła. Czasami na wodzie przy linii brzegowej pojawia się piana, co też może świadczyć o obecności toksyn. Sinice charakteryzują się również zatęchłym zapachem. Taki wygląd morza zniechęci do kąpieli każdego.

Sinice – zamknięte plaże

W przypadku namnożenia się sinic, kontrolowane kąpieliska zostają zamknięte. Jednak zamknięta plaża nie oznacza, że przez najbliższe tygodni nie będzie można tam wchodzić do wody. Już po kilku godzinach kąpielisko może zostać na nowo otwarte, natomiast na innych bezpiecznych kąpieliskach może się pojawić „czerwona flaga”. 

Mapę aktualnych ostrzeżeń o stanie wody w kąpieliskach znajdziecie TUTAJ ->>

Sinice - objawy

Niebezpieczne bakterie mogą produkować  toksyny, które są szkodliwe dla organizmu człowieka, co jest głównym powodem zakazu kąpieli. Sinice wywołują objawy zatrucia pokarmowego, czyli nudności, biegunkę, wymioty, zawroty głowy, gorączkę itp. W niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie podrażnienia, zaczerwienia skóry.   Na szczęście, objawy sinicy zwykle znikają po krótkim czasie. Jednak jeśli dochodzi do zatrucia toksynami dzieci, objawy mogą pozostać na dłużej i intensywnie się przejawiać, w tym przypadku najlepiej zwrócić się do lekarza.