Rzodkiewka to powszechnie znane warzywo spożywane przez ludzi na całym świecie. Należy do rodziny warzyw kapustowatych, inaczej zwanych krzyżowymi, które charakteryzują się zdrowotnymi właściwościami. Sama rzodkiewka występuje w kilku odmianach, które różnią się od siebie smakiem, kolorem, a nawet wielkością. Jakie właściwości i składniki odżywcze kryją się w tym niepozornym warzywie?

Rzodkiewka – wartości odżywcze

Właściwości rzodkiewki wykorzystywane były w medycynie ludowej już od średniowiecza! Kiedyś ekstrakt z rzodkiewki stosowany był na wiele dolegliwości, a na co rzodkiewkę możemy stosować dzisiaj?

Rzodkiewka nie jest warzywem kalorycznym, jedna sztuka dostarcza nam zaledwie 3 kilokalorie. Co wyróżnia rzodkiewki na tle innych warzyw? Duża dawka witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, które składają się na wiele prozdrowotnych właściwości!  Wśród witamin znajdziemy A, C, te z grupy B oraz żelazo, fosfor, cynk, potas i siarkę.

Rzodkiewka chroni wątrobę

Rzodkiewka pobudza trawienie i zwiększa łaknienie, a także pomoże w rozmaitych dolegliwościach układu pokarmowego – wspomaga pracę wątroby, działa żółciotwórczo i żółciopędnie.

Rzodkiewka działa antybakteryjnie

W medycynie naturalnej rzodkiewka jest stosowana przy leczeniu anemii, krzywicy, reumatyzmie czy kamieniach nerkowych. Rzodkiewka działa podobnie jak antybiotyk – zabija grzyby i bakterie atakujące organizm.

Rzodkiewka na astmę i kaszel

Rzodkiewka wykazuje działanie wykrztuśne, dlatego jest doskonałym pomocnikiem przy leczeniu męczącego kaszlu. Coraz częściej poleca się rzodkiewkę przy dolegliwościach oskrzelowych i przy astmie.

Rzodkiewka w walce z cukrzycą

Rzodkiewka wykazuje właściwości obniżające glikemię, dzięki czemu powinna być jedzona przez cukrzyków. Takie działanie przypisuje się między innymi obecności składników odpowiedzialnych za rozkład cukrów złożonych.

Rzodkiewka chroni przed rakiem

Warzywa krzyżowe, a w tym rzodkiewka, znane są z właściwości przeciwnowotworowych. Wynikają one z występowania wtórnych metabolitów takich jak glukozynolany, które mogą wykazywać działanie prewencyjne przed rozwinięciem nowotworów. Rzodkiewki mogą chronić przez nowotworem wątroby, jelita, piersi, płuc oraz prostaty.

Rzodkiewka wspomaga walkę z depresją

Stosowane przy depresji leki mają wpływ na cały organizm. Dlatego też rozpoczęto badania nad znalezieniem substancji w roślinach, które wspomogą organizm w walce z chorobą. Rzodkiewka jest źródłem związków typu fenolowego, alkaloidowego, antocyninowego i izotiocyjanianowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że ekstrakt z rzodkiewki wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Rzodkiewka wzmocni włosy i paznokcie

Rzodkiewka, dzięki zawartości związków siarki zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci.

Rzodkiewka reguluje ciśnienie

Potas reguluje ciśnienie krwi i tętna. Dzięki dużej zawartości potasu rzodkiewka usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć, a także wspomaga umysł w trakcie intensywnej pracy.

Rzodkiewka – możesz zjeść ją całą!

Oprócz części korzeniowej, czyli tej najpopularniejszej, możemy spożywać kiełki i liście rzodkiewki. Są one niezwykle wartościowe i bogate w białko, wapń czy witaminę C.   

Rzodkiewka – jak przechowywać?

Jeżeli chcesz, aby twoje rzodkiewki były świeże jak najdłużej, przechowuj je w naczyniu wypełnionym woda tak, aby końcówka korzenia była w niej zanurzona. Innym sposobem jest zamknięcie rzodkiewek w szczelnym pojemniku z mokrą ściereczką.

Sprawdź też: