Rzodkiewka to powszechnie znane warzywo spożywane przez ludzi na całym świecie. Należy do rodziny warzyw kapustowatych, inaczej zwanych krzyżowymi, które charakteryzują się zdrowotnymi właściwościami. Sama rzodkiewka występuje w kilku odmianach, które różnią się od siebie smakiem, kolorem, a nawet wielkością. Jakie właściwości i składniki odżywcze kryją się w tym niepozornym warzywie?

Rzodkiewka – wartości odżywcze

Właściwości rzodkiewki wykorzystywane były w medycynie ludowej już od średniowiecza! Kiedyś ekstrakt z rzodkiewki stosowany był na wiele dolegliwości, a na co rzodkiewkę możemy stosować dzisiaj?

Rzodkiewka nie jest warzywem kalorycznym, jedna sztuka dostarcza nam zaledwie 3 kilokalorie. Co wyróżnia rzodkiewki na tle innych warzyw? Duża dawka witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, które składają się na wiele prozdrowotnych właściwości!  Wśród witamin znajdziemy A, C, te z grupy B oraz żelazo, fosfor, cynk, potas i siarkę.

Rzodkiewka chroni wątrobę

Rzodkiewka pobudza trawienie i zwiększa łaknienie, a także pomoże w rozmaitych dolegliwościach układu pokarmowego – wspomaga pracę wątroby, działa żółciotwórczo i żółciopędnie.

Rzodkiewka działa antybakteryjnie

W medycynie naturalnej rzodkiewka jest stosowana przy leczeniu anemii, krzywicy, reumatyzmie czy kamieniach nerkowych. Rzodkiewka działa podobnie jak antybiotyk – zabija grzyby i bakterie atakujące organizm.

Rzodkiewka na astmę i kaszel

Rzodkiewka wykazuje działanie wykrztuśne, dlatego jest doskonałym pomocnikiem przy leczeniu męczącego kaszlu. Coraz częściej poleca się rzodkiewkę przy dolegliwościach oskrzelowych i przy astmie.

Rzodkiewka w walce z cukrzycą

Rzodkiewka wykazuje właściwości obniżające glikemię, dzięki czemu powinna być jedzona przez cukrzyków. Takie działanie przypisuje się między innymi obecności składników odpowiedzialnych za rozkład cukrów złożonych.

Zobacz również:

Rzodkiewka chroni przed rakiem

Warzywa krzyżowe, a w tym rzodkiewka, znane są z właściwości przeciwnowotworowych. Wynikają one z występowania wtórnych metabolitów takich jak glukozynolany, które mogą wykazywać działanie prewencyjne przed rozwinięciem nowotworów. Rzodkiewki mogą chronić przez nowotworem wątroby, jelita, piersi, płuc oraz prostaty.

Rzodkiewka wspomaga walkę z depresją

Stosowane przy depresji leki mają wpływ na cały organizm. Dlatego też rozpoczęto badania nad znalezieniem substancji w roślinach, które wspomogą organizm w walce z chorobą. Rzodkiewka jest źródłem związków typu fenolowego, alkaloidowego, antocyninowego i izotiocyjanianowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że ekstrakt z rzodkiewki wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Rzodkiewka wzmocni włosy i paznokcie

Rzodkiewka, dzięki zawartości związków siarki zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci.

Rzodkiewka reguluje ciśnienie

Potas reguluje ciśnienie krwi i tętna. Dzięki dużej zawartości potasu rzodkiewka usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć, a także wspomaga umysł w trakcie intensywnej pracy.

Rzodkiewka – możesz zjeść ją całą!

Oprócz części korzeniowej, czyli tej najpopularniejszej, możemy spożywać kiełki i liście rzodkiewki. Są one niezwykle wartościowe i bogate w białko, wapń czy witaminę C.   

Rzodkiewka – jak przechowywać?

Jeżeli chcesz, aby twoje rzodkiewki były świeże jak najdłużej, przechowuj je w naczyniu wypełnionym woda tak, aby końcówka korzenia była w niej zanurzona. Innym sposobem jest zamknięcie rzodkiewek w szczelnym pojemniku z mokrą ściereczką.

Sprawdź też: