Czy to magia czy nauka, wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica.

Korzystny wpływ masażu stóp na resztę ciała zaobserwowali już starożytni Egipcjanie i Chińczycy. Dostrzegali zaskakujące efekty: rozluźnienie ciała, poprawę samopoczucia, zmniejszenie dolegliwości bólowych. Obecnie refleksoterapia jest powszechnie znanym i stosowanym masażem.

Magiczna siła stóp

Stopy stanowią fundament naszego ciała. Noszą nas, utrzymują ciężar ciała, chronią kręgosłup. Niejednokrotnie jako pierwsze sygnalizują o poważnych dolegliwościach. Jaka myśl przyświeca refleksoterapii?

„Człowieka traktujemy jako całość, z którego każdy element: ciało, umysł i duch są ze sobą powiązane. W stopach znajduje się zakończenie aż 7200 nerwów, które łączą się z mózgiem i resztą naszego ciała. To dzięki temu stopy są szczególnie wrażliwe na dotyk” – wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.

Terapeuci tej metody dzielą ciało i stopy na strefy, co pomaga lepiej zrozumieć, z jakimi częściami ciała jest powiązany dany obszar stóp. Naciskając na określone punkty na stopach można zauważyć wpływ na narządy znajdujące się w danej strefie. Jak to wygląda w praktyce?

„Na przykład, jeśli mamy problem z nerkami, to masowany jest środek śródstopiami. Właśnie tam znajdują się obszar nerek” – mówi podolog.

Zobacz również:

Refleksologia jest bardzo powiązana z Tradycyjną Medycyną Chińską. Poprzez pobudzenie meridianów znajdujących sie na stopach można odblokować kanały energetyczne przepływające przez ciało, niwelując tym samym wiele schorzeń. Podobnie jak przy akupunkturze.

Jak wygląda refleksoterapia?

Ten specjalistyczny masaż stóp powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę. Zazwyczaj masaż trwa od 45 do 50 minut. Tylko pierwsze wizyta trwa dłużej ze względu na wcześniejszy wywiad, który przeprowadza specjalista. Sam zabieg składa się z trzech części: rozluźnienia stopy, pracę na receptorach oraz masaż relaksacyjny z olejkiem.

Najwięcej czasu terapeuta poświęca na pracy na receptorach. Refleksolog opracowuje po kolei wszystkie obszary na stopach odpowiadające poszczególnym organom i układom. Stymulacja niektórych z nich może okazać się bolesna. To świadczy o problemie w danym narządzie lub układzie. Jednak pacjenci nie zawsze odczuwają ból. Dlaczego?

„Dzieje się tak, ponieważ receptory mogą być poblokowane i zarówno ból jak i detoks związany z oczyszczaniem się organizmu może pojawić się dopiero po jakimś czasie. Zazwyczaj rozpracowanie „złogów” zajmuje trzy pierwsze spotkania, ale potrafi trwać i dłużej” – tłumaczy podolog.

Refleksoterapia - przeciwwskazania

Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do takiego masażu stóp. Przypadki, gdy lepiej nie korzystać z zabiegu to: 

  • pierwszy trymestr ciąży lub ciąża zagrożona,
  • ciężkie choroby zakaźne np. gruźlica,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • utrzymująca się wysoka gorączka,
  • obrzęk serca, rozedma płuc,
  • otwarte rany na stopach, czynne zapalenia, owrzodzenia, żylaki
  • zaawansowana grzybica stóp.
  • przed i po przeszczepach narządów, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych

Uzdrawiający masaż również dla osób zdrowych

Refleksoterapia nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, pozwala pozbyć się wielu zdrowotnych problemów lub zredukować negatywne skutki. Dodatkowo jest doskonałym sposobem na odprężenie i regenerację całego organizmu. Jakie są jeszcze zalety refleksoterapii?

„Masaż stóp pomaga również lepiej zrozumieć własne ciało. Z uważnością traktujemy własne ciało, lepiej odczytujemy reakcje, stajemy się bardziej spostrzegawczy” – dodaje na koniec Sylwia Śląskiewcz z FootMedica.