E-recepta: na czym polega?

Od stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie elektronicznej. Wszystkie apteki są gotowe na tą zmianę. Coraz więcej szpitali, przychodni oraz gabinetów wdraża się do tego programu. E-recepta, e-zwolnienia i e-skierowania są częścią programu cyfryzacji. Elektroniczną receptę wystawia lekarz, który korzystając z rejestru leków wprowadza do systemu odpowiednie dane. Pacjent dostaje kod dostępu z numerem PESEL, który jest potrzebny przy odbiorze leków z apteki.

E-recepta: zalety

Główną zaletą e-recepty będzie oszczędność czasu. Zniknie problem braku pieczątki czy nieczytelnej recepty, dzięki czemu nie będziemy musieli wracać do lekarza po poprawioną receptę. Lekarz może wystawić e-receptę z gabinetu, a już niedługo będzie mógł to zrobić za pomocą urządzenia mobilnego np. na wizycie domowej. Elektroniczna recepta wyeliminuje problem fałszywych recept. Co więcej, będziemy mogli realizować nasze e-recepty częściowo. Na przykład mając na recepcie dwa lub więcej opakowań leku, będziemy mogli wykupić jedno opakowanie zostawiając resztę na kolejne wizyty w aptece.

E-recepta: brak smartfona nie jest problemem

Recepty, które zostały wystawione w formie papierowej będzie można zrealizować w aptekach. Jeżeli będzie awaria systemu lub z jakiegoś innego powodu lekarz nie będzie mógł wystawić recepty elektronicznej, będzie możliwe wystawienie recepty w formie papierowej. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera i drukarki lub po prostu nie chcemy korzystać z systemu IKP (Internetowe Konto Pacjenta), dostaniemy od lekarza wydruk z kodem kreskowym do zrealizowania w aptece.

E-recepta: jak to działa?

Elektroniczną receptę możemy otrzymać mailem, SMS-em lub w formie wydruku informacyjnego z kodeksem kreskowym. Jeżeli chcemy dostać receptę na telefon, potrzebny nam będzie profil zaufany. Założyć go możemy w NFZ, na poczcie lub przez bankowość elektroniczną. Gdy założymy sobie profil zaufany, musimy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), który znajdziemy na pacjent.gov.pl. Jest to aplikacja ministerstwa zdrowia. Po zalogowaniu się będziemy mieć dostęp do elektronicznych recept, skierowań i zwolnień lekarskich. Co ciekawe dostęp do aplikacji pozwolą nam na przeglądanie historii przepisanych recept i wykupionych lekarstw. Warto pamiętać, że założenie profilu nie jest obowiązkowe. Nawet bez niego możemy otrzymać receptę.

Korzystanie z e-recepty krok po kroku:

1. Od lekarza otrzymujemy e-receptę w formie gotowego wydruku, w mailu lub w esmsie - z czterocyfrowym kodem.

2. W aptece pokazujemy farmaceucie kod.

3. Farmaceuta skanuje kod, zatwierdza naszą e-receptę w systemie informatycznym i wydaje nam leki.