Trująca roślina – Lasy państwowe alarmują             

Starzec jakubek, bo tak nazywa się ta roślina jest o tyle niebezpieczny, że można znaleźć go wszędzie. Rośnie na łąkach, skraju pól i lasów, a także przy miejskich drogach. Jest  to pospolita roślina, obecna w Polsce od wielu lat przez co nie podejrzewano jej o tak negatywny wpływ na nasze życie. Ma wysoką łodygę osiągającą nawet 120 centymetrów i żółte kwiaty. Kwitnie od czerwca do września. 

Starzec jakubek – dotychczasowe zastosowanie

Do tej pory roślinie przypisywano właściwości lecznicze, dodawano ją do nalewek. Wierzono, że może działać jako środek rozkurczowy, moczopędny oraz pobudzający czynności wątroby. Starzec jakubek był bardzo popularny w medycynie ludowej, gdzie zalecano go na nadmierne krwawienia miesiączkowe, skurcze jelit, podwyższone ciśnienie krwi oraz na kolki.

Przeprowadzone badania odkryły prawdziwy wpływ Starca jakubka na nasze zdrowie. Roślina zawiera w sobie alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, szkodzą wątrobie i mogą być rakotwórcze. Równie groźna jest świeża i suszona. Stosując ją przez dłuższy czas narażamy się na nagromadzenie w naszym organizmie toksycznych związków czego konsekwencją jest zatrucie. 

Kto jest najbardziej zagrożony?

„W żadnym wypadku nie należy podawać jej kobietom w ciąży lub matkom karmiącym” – ostrzegają Lasy Państwowe. Równie zagrożone są nasze zwierzęta, w tym kuce i konie, a także małe zwierzęta domowe. Wychodząc na spacer z psem lub kotem sprawdź czy w pobliżu nie ma starca jakubka, ponieważ nawet mała dawka wyciągu z tej rośliny może mieć tragiczny skutek dla naszych pupili.