Co robić, aby menopauza przebiegała łagodniej, bez terapii hormonalnej?

  •     unikaj kofeiny,
  •     ubieraj się lekko, ale kilkuwarstwowo,
  •     uprawiaj sport,
  •     podczas uderzeń gorąca, staraj się oddychać powoli i głęboko,
  •     nie rezygnuj z aktywności seksualnej,
  •     spróbuj technik relaksacyjnych, takich jak joga, tai chi czy medytacja,
  •     wykonuj ćwiczenia Kegla.

Mam 42 lata i mój cykl miesiączkowy się zmienił. Dawniej trwał 26 dni, teraz  21 dni. Czy to pierwsze oznaki menopauzy?

Tak. Mogą to być pierwsze oznaki wejścia w okres menopauzy. W pierwszej fazie zaburzeniu ulega wydzielanie progesteronu. Przejawem tego są kłopoty z płodnością, miesiączki stają się nieregularne, a PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, mocno daje się we znaki. Przed okresem pojawiają się silne bóle piersi, pleców i podbrzusza, nogi puchną i bolą. Zwiększa się też ciśnienie krwi, nasilają się migreny, mogą pojawić się uderzenia gorąca i zawroty głowy.


Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?

Brak miesiączki w dojrzałym wieku nie zawsze oznacza koniec menopauzy, a ciążę. Ponadto brak uregulowanych miesiączek sprzyja długim przerwom między krwawieniami. Przez to brak okresu przez dwa miesiące także bywa odczytywany mylnie jako koniec menopauzy. W takim przypadku kobieta często rezygnuje ze stosowanej metody antykoncepcyjnej, co często oznacza zajście w ciążę.
Jedynie zakończona menopauza gwarantuje, iż dana para nie będzie miała dziecka.Dlatego też jeśli kobieta jest w początkowej fazie menopauzy powinna zdecydować się na skuteczną metodę antykoncepcji.


Dlaczego w czasie menopauzy tyję? Czy można to zahamować?

Tendencja do tycia w czasie menopauzy jest powszechna. Wynika ona nie tylko z braku hormonów, ale również z dolegliwości, które wtedy występują. Kiedy jesteśmy zmęczone, rozdrażnione, czy mamy zmienne nastroje, nie mamy ochoty na ćwiczenia fizyczne. Gromadzenie tłuszczu jest swego rodzaju obroną organizmu przeciwko spadkowi poziomu hormonów płciowych. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie można utrzymać prawidłowej wagi. Umiarkowana aktywność fizyczna w tym okresie nie tylko chroni przed tyciem, ale również przed chorobami, takimi jak choćby osteoporoza. warto też zacząć wybierać nieco mniej kaloryczne produkty. Niewskazane są przede wszystkim puste kalorie – wszelkiego rodzaju słodycze. Warto również zrezygnować z używek – kaloryczne są między innymi alkoholowe drinki. W przypadku otyłości w okresie menopauzy może okazać się, że taki stan jest spowodowany jakimś schorzeniem. Otyłość może pojawić się na przykład w przypadku nieleczonej cukrzycy.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Przekwitanie (climacterium) to okres stopniowego wygasania zdolności płodzenia, który przypada głównie między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Okres przekwitania jest procesem długotrwałym, a najwcześniej występują zaburzenia miesiączkowania. Następnie dochodzi do inwolucji i starzenia się organizmu wskutek obniżonej lub nieprawidłowej czynności hormonalnej jajników. W pierwszej fazie przekwitania zaburzeniu ulega wydzielanie progesteronu, przy równoczesnym prawidłowym wydzielaniu estrogenów. Przejawem tego są zaburzenia płodności, nieregularne miesiączkowanie i nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego: obrzęk i silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu i pleców, obrzęki i bóle kończyn dolnych, zwiększone ciśnienie krwi, bóle głowy, uderzenia gorąca, zawroty głowy.


Jak można łagodzić objawy menopauzy?

Klimakterium staje się często źródłem nowych problemów dla kobiety, jej męża i rodziny. Dlatego dla kobiety znajdującej się w fazie przekwitania ważne jest łagodzenie lub znoszenie wspomnianych już różnych dolegliwości. W zależności od nasilenia objawów oraz ich kategorii, a także sytuacji klinicznej pacjentki, jej stanu ogólnego czy też chorób współistniejących należy dobrać odpowiednie preparaty łagodzące. Na rynku mamy dostępne preparaty naturalne – fitoestrogeny oraz preparaty hormonalne, powszechnie zwane ht – hormonalną terapią.


Na czym polega fitoterapia niehormonalna?

Fitoterapia inaczej ziołolecznictwo to metoda leczenia wykorzystująca surowce i przetwory roślinne oraz substancje czynne z nich wyodrębnione celem osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego. Jest to najbardziej rozległa gałąź medycyny naturalnej, a równocześnie najstarsza i najbardziej udokumentowana naukowo.

Fitoterapię menopauzalną można podzielić na dwi główne grupy:

- preparaty pochodzenia roślinnego zawierające fitoestrogeny (np. preparaty z soi, czerwonej koniczyny, pluskwicy groniastej)
- preparaty pochodzenia roślinnego, nie zawierające fitoestrogenów (np. preparat z wyciągiem cytoplazmatycznym PI 82-GC FEM)

Niehormonalne preparaty pochodzenia roślinnego znajdują szerokie zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzalnych. Jednych z preparatów o potwierdzonej skuteczności jest wyciąg cytoplazmatyczny PI 82-GC FEM, który zawiera wyciąg z pyłków i słupków kwiatowych oraz witaminę E. Wykazano korzystny wpływ substancji zawartych w preparacie na złagodzenie objawów naczynioruchowych występujących w okresie menopauzalnym. Zmiany zachodzące w okresie menopauzy związane są ze zmniejszonym działaniem hormonów płciowych wytwarzanych przez jajniki. Mogą towarzyszyć im zmiany emocjonalne, uderzenia gorąca, bezsenność, poty nocne, a w późniejszym okresie także zmniejszenie elastyczności skóry, zmiany gęstości kości (osteoporoza) oraz zwiększenie masy ciała. Złagodzenie objawów sprzyja poprawie jakości życia kobiet w okresie menopauzalnym.


Czy podczas hormonalnej terapii zastępczej kobieta powinna jeszcze dodatkowo zadbać o antykoncepcję?

Jeżeli HTZ rozpoczęto po ustaniu miesiączki, nie trzeba stosować antykoncepcji, gdyż jajniki uległy już atrofii (zmianom zanikowym). Jeśli wcześniej – z reguły już po 2 tygodniach od rozpoczęcia terapii kobieta nie powinna zajść w ciążę. Jednak o płodności kobiety świadczy przede wszystkim obraz jajników otrzymany w przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym, przeprowadzanym przed rozpoczęciem leczenia i kontrolnie w jego trakcie oraz badania hormonalne. W sytuacji gdy wyniki wskazują, że kobieta jest płodna (w jajnikach znajdują się jeszcze pęcherzyki z komórkami jajowymi), to chcąc zapobiec niepożądanej ciąży, powinna stosować antykoncepcję. Najlepszą dobierze ginekolog.