Dla kobiet, które usłyszały diagnozę; „rak piersi” czas dzieli się na: „przed” i „po” raku. Taka rzeczywistość przecięta na pół jest też codziennością ich bliskich. Rak piersi brzmi jak wyrok, ale dzięki współczesnej medycynie to choroba, którą można przejść. Ci, którzy mają największe doświadczenie w temacie – kobiety już zdiagnozowane, ich bliscy, onkolodzy, psycholodzy stworzyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja jest przewodnikiem po życiu z chorobą. Dostępna jest za darmo w formie ebooka.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi została stworzona przez kobiety dla kobiet podczas warsztatów zorganizowanych przez redakcję HelloZdrowie.pl. Osiem wyjątkowych, odważnych dziewczyn, które zostały doświadczone przez raka piersi, postanowiło podzielić się swoją historią i pomóc tym, które dopiero zaczynają życie z chorobą. Chciały powiedzieć, jakich błędów unikać i jednocześnie wskazać, na co zwrócić uwagę. „Po usłyszeniu diagnozy powiedziałam sobie: dzisiaj jest pierwszy dzień całej reszty mojego życia i to ode mnie zależy, co z tym życiem zrobię. Przez raka piersi można przejść. Nie trzeba rezygnować z normalnego życia, zamykać się w domu i chorować pod kołdrą. A po leczeniu można wrócić do realizacji marzeń” mówi Agnieszka, jedna z autorek Instrukcji.

Na warsztaty zaproszono także bliskich chorujących dziewczyn, lekarzy, psychologów, jak i przedstawicieli fundacji Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią. „Chcemy zmienić sposób myślenia i mówienia o raku piersi. Wiele z nas ma wśród bliższych czy dalszych znajomych kobietę, dotkniętą tym nowotworem. Ta niewiedza, jak się zachować, co powiedzieć, jak reagować i najważniejsze – jak wspierać – czyni nas bezwolnymi wobec sytuacji. My wychodzimy temu naprzeciw” – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna portalu HelloZdrowie.pl. Dodaje: „Rak piersi nie pasuje do kolorowego, pięknego świata lansowanego przez media, ale czai się za rogiem, jutro może dotknąć każdą z nas. Wierzę, że siła tkwi w kobietach, nieważne czy chorych”. „To, że nie mamy cycka, nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami. Jesteśmy doświadczonymi kobietami, dobrze znającymi życie i niepoddającymi się. Po mastektomii nadal czuję się kobietą i nadal nią jestem” – podsumowuje Alicja, kolejna współautorka.

Przerwijmy ciszę wokół raka piersi! Ściągnij plik: www.krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdują się porady dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej, równie ważnej, rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

„Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego zdecydowaliśmy się wydać Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, KIORP, teraz” – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna serwisu HelloZdrowie.pl. „Rak piersi to nowotwór, który dotyka coraz młodsze kobiety. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że problem dotyczy kobiet dopiero po pięćdziesiątce. Coraz częściej chorują kobiety trzydziesto- i czterdziestoletnie. Chcemy szerzyć wiedzę i realnie pomagać. Wiele osób myśli – mnie to nie dotyczy. Być może dziś nie, ale jutro ta choroba może dotknąć nas, naszą przyjaciółkę, siostrę, koleżankę” – dodaje Wierzbińska.

Instrukcję wsparła m.in. Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, u której zdiagnozowano raka piersi: „Jest to bardzo konkretny poradnik, który odpowiada czasami na bardzo proste pytania, których nie mamy odwagi same sobie zadać: jak mówić o raku piersi, czy osobę chorą pytać, jak się czuje, jakie pytania zadawać lekarzowi. To jest poradnik dla Was”, mówi. „Wartością Instrukcji jest to, że opiera się na doświadczeniach i wiedzy wcześniejszych pacjentek. Dzięki niej każda kobieta, która usłyszy diagnozę raka piersi, nie będzie musiała zdobywać całej wiedzy od początku i przechodzić tego samego” – ocenia poradnik Dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.