Jak bezpiecznie i higienicznie przekłuwać uszy?

Przekłuwanie uszu - metody

Są dwie metody przekłuwania uszu - pistoletem i igłą. Obie metody maja swoje zalety i wady.

Przekłuwanie uszu pistoletem

To metoda zwana „Blomdahl Medical Ear Piercing” jest obecnie bardzo popularna.
Tego typu zabieg wykonuje kosmetyczka. Warto znaleźć taką z potwierdzonymi kwalifikacjami i doświadczeniem.
Polega na umieszczeniu płatka ucha w urządzeniu, w którym znajduje się już zaostrzony kolczyk leczniczy, wykonany najczęściej ze stali chirurgicznej, tytanu lub srebra, lub złota. Kolczyki są wyjmowane bezpośrednio ze sterylnie zapakowanych opakowań. Nie mają one kontaktu z dłonią osoby wykonującej zabieg, są od razu umieszczane w pistolecie. Urządzenie przebija kolczykiem tkankę na wylot i od razu "zapina" kolczyk. Cały zabieg trwa dosłownie kilka sekund.
Przed przekłuciem ucho zostaje dezynfekowane, a osoba wykonująca zabieg precyzyjnie określa punkt przebicia ucha antybakteryjnym pisakiem, konsultując to z osoba, która przekłuwa swoje uszy.
Pistolet powinien być zdezynfekowany i wysterylizowany. Jednak wiele osób poddaje w wątpliwość zapewnienia, jakoby wielokrotne stosowanie tego samego urządzenia do przekłuwania uszu było w pełni higieniczne. Elementy pistoletu, które mają styczność ze skórą muszą być jednorazowe. Osoba wykonująca zabieg zawsze ma na sobie jednorazowe rękawiczki.
Największą zaletą tej metody jest szybkość i ograniczenie bólu.

Ważne: przebicie uszu z pomocą pistoleta jest możliwe tylko w okolicach w których występuje miękka tkanka, bez chrząstki.

Przekłuwanie uszu pistoletem – wady i zalety

Ta metoda przekłuwania uszu ma wielu przeciwników. Przede wszystkim dlatego, że przy wystrzeliwaniu kolczyków tkanka ucha zostaje z dużą siłą rozerwana. To powoduje, rana znacznie trudniej i dłużej się goi, a także zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji, a potem wrastania kolczyka. Po zabiegu ucho często puchnie i długo jest zaczerwienione. Dlatego mimo, że przekłuwanie uszu pistoletem wydaje się być bardzo proste, tak naprawdę jest ryzykownym zabiegiem i powinno być wykonywane tylko w pełni profesjonalnych i sprawdzonych salonach kosmetycznych. Cena przekłucia uszu pistoletem waha się w granicach od 60 do 140 zł, w zależności od stosowanego urządzenia.

Zalety:

 • krótki czas zabiegu
 • mniejszy ból
 • jednoczesne przebicie obojga uszu
 • duża popularność i dostępność
 • cena

Wady:

 • dłuższy czas gojenia
 • naruszenie, rozerwanie tkanki
 • niemożliwe dokładne całkowite zdezynfekowanie pistoletu
 • zabieg mniej precyzyjny
 • kolczyki z motylkami są trudne w pielęgnacji
 • większe ryzyko infekcji

Przekłuwanie uszu igłą

Ten zabieg wykonuje się w profesjonalnym salonie piercingu. Ta metoda uznawana jest za znacznie bezpieczniejszą niż przekłuwanie pistoletem. Piercer szybko wykona dziurkę na kolczyk przy pomocy specjalnej, pustej w środku igły z wenflonem na końcu. Zabieg trwa kilka minut. Ból porównywalny jest do tego, jaki odczuwamy podczas pobierania krwi. Przekłuwanie uszu igłą nie rozrywa tkanki, co sprawia, że uchu goi się łatwiej i szybciej. Dużą zaletą przekłuwania uszu igłą jest jej łatwe  zdezynfekowanie i wysterylizowanie, czego nie można być pewnym w przypadku używania pistoletu. Metoda ta gwarantuje, że dziurka na kolczyki zostanie zrobiona fachowo i higienicznie.

Przekłucie uszu następuje po zdezynfekowaniu ucha. Osoba wykonująca zabieg musi mieć założone rękawiczki oraz być w pełni skoncentrowana. Ucho jest przebijane dokładnie pod kątem prostym. Po zabiegu w powstałą dziurkę wkładany jest leczniczy kolczyk, taki jak w przypadku poprzedniej metody.
Cena przekłucia uszu igłą wynosi zwykle od 80 do 150 zł.

Zalety:

 • przekłuta tkanka nie jest rozrywana
 • krótszy czas gojenia rany
 • dokładna sterylizacja narzędzi
 • precyzyjny zabieg
 • kolczyk bez zapięcia nie podrażnia skóry
 • mniejsze ryzyko infekcji

Wady:

 • wyższa cena
 • dłuższy czas wykonywania zabiegu
 • większy ból przy przekłuwaniu
 • niemożliwe jednoczesne przekłucie obu uszu

Przekłuwanie uszu - jakie kolczyki wybrać

Przekłuwanie uszu - jakie kolczyki wybrać
Jest to bardzo ważne, ponieważ od wyboru odpowiedniego kolczyka zależy tempo gojenia się rany oraz zminimalizowanie powikłań oraz infekcji. Tanie ozdoby z niepewnego źródła mogą zawierać uczulające metale, np. nikiel. Warto zaufać profesjonaliście, który powinien doradzić antyalergiczne, bezpieczne kolczyki, np. z tytanu G23, PTFE lub bioplastu.
Po zabiegu przekłucia kolczyki powinno się nosić, bez zmieniania, do 6 tygodni, ale im dłużej, tym lepiej, żeby rana dobrze się zagoiła. Warto zwrócić uwagę, aby miały wygodne zapięcia oraz niewyczuwalny sztyft.

Jak dbać o ucho po zabiegu przekłuwania?

Przekłute uszy goją się minimum 6 tygodni. Podczas tego okresu musimy szczególnie o nie dbać. Po zabiegu powinniśmy otrzymać od kosmetyczki lub piercera szczegółowe wskazówki dotyczące sposobów pielęgnacji

Po przekłuciu uszu higiena miejsca przekłucia to sprawa najważniejsza.
Przede wszystkim do czasu całkowitego wygojenia nie powinno się w ogóle dotykać miejsca przekłucia. Jeśli już musimy to zrobić, należy wcześniej umyć dłonie. Zalecane jest regularne i dokładne przemywanie kolczyków wraz z zagłębieniami na zapięciach oraz skóry dookoła przekłucia. Powinniśmy to robić dwa razy dziennie i używać specjalnych środków na bazie soli fizjologicznej.

Przekłute miejsce powinno być suche, aby szybko się zagoiło i nie wdała się infekcja. Na minimum 6 miesięcy lepiej zrezygnować z publicznych basenów. Trzeba też zwracać uwagę na wycieranie uszu po kąpieli. Warto zwrócić uwagę podczas mycia głowy, by jak najmniej moczyć miejsce przekłucia.

Aby zapobiec wrastaniu kolczyka w skórę ucha, należy zwrócić uwagę, by cały czas była przerwa pomiędzy skórą a sztyftem, która zapewni dopływ powietrza. Zalecane jest codzienne obracanie ich o 180 stopni w prawo. (oczywiście po wcześniejszym umyciu dłoni). Uniemożliwia to wrośnięcie kolczyka.

Nawet jeśli przestrzegamy wszystkich zasad higieny, uszy mogą przez kilkanaście godzin być lekko opuchnięte, zaczerwienione i obolałe. Jeśli ten stan utrzyma się jednak przez dłużej niż dwa dni, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem.

Nie wyjmujmy kolczyków nawet wtedy, kiedy pojawią się nieprzyjemne objawy. W takim przypadku wyjęcie kolczyków powinniśmy skonsultować z lekarzem, który oceni stan skóry i naruszonej tkanki oraz zaleci dalsze kroki. Wcześniejsze wyjęcie kolczyków może spowodować nieestetyczne zrośnięcie się przekłutego miejsca i powstanie blizny.

Przekłuwanie uszu – przeciwwskazania

 • zmiany chorobowe na uszach,
 • cukrzyca,
 • zapalenie wątroby,
 • epilepsja,
 • choroby serca
 • zaburzenia krzepliwości krwi.

Przekłuwanie uszu dzieciom

Wiele dziewczynek marzy o kolczykach. Już nawet w wieku przedszkolnym rodzice decydują się na przekłuwanie uszu dzieciom. Jednak trzeba pamiętać, że przekłucie uszu to decyzją na całe życie, dlatego trzeba to dokładnie przemyśleć. Nie istnieją przepisy ustalające, w jakim wieku możemy przekłuć dziecku uszy. Specjaliści odradzają jednak przebijanie uszu niemowlętom i bardzo małym dzieciom. Obchodzenie się z kolczykami może być trudne w przypadku bardzo małych dzieci lub niemowląt. Dzieci dotykają swojego ciała i mogą nieświadomie zahaczyć o kolczyk, uszkodzić przebite miejsce, albo co gorsza, pociągnąć kolczyk, lub go wyrwać.
Poza tym dotykając rączkami miejsca przebicia, mogą narazić się na dostanie się w to miejsce zarazków i powstanie infekcji.
Często też w przedszkolu czy żłobku zabronione jest noszenie kolczyków ze względów bezpieczeństwa. W trakcie zabawy może dojść do zerwania kolczyka.
Jeśli dziecko chodzi na basen czy inne sportowe zajęcia dodatkowe, tam tez wymagane jest zdejmowanie koczyków. Trzeba więc wziąć pod uwagę, ze po przebiciu uszu dziecko nie mogłoby uczęszczać na zajęcia przez kilka tygodni, kiedy to nie wolno wyjmować kolczyków z ucha, by nie zarosła się dziurka.
Warto porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć, na czym będzie polegał zabieg przebijania uszu, tak, by dziecko zdawało sobie sprawę z samego przebijania jak i potem z pielęgnacji uszu po przebiciu.