Wrzody występują rodzinnie

PRAWDA
Jeśli bliscy cierpieli na wrzody, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta. Członkowie rodzin często zarażają się bakterią Helicobacter pylori. W genach zaś przekazywana jest informacja o ilości komórek, które produkują kwas solny. Gdy jest ich dużo, pojawia się skłonność do nadkwasoty, a ta z kolei często prowadzi do wrzodów. Udowodniono też, że podatniejsze na niekorzystne działanie bakterii Helicobacter pylori są osoby z grupą krwi 0. A to przecież po rodzicach dziedziczy się grupę krwi.

Wrzody pojawiają się wiosną i jesienią

FAŁSZ Ta teoria nie została potwierdzona naukowo. Wrzody mogą tworzyć się o każdej porze roku. Jednak pacjenci faktycznie odczuwają nasilone dolegliwości właśnie jesienią i wiosną. Mają na to wpływ pogoda, uboższa dieta i większa podatność na infekcje, także zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Nie bez znaczenia są też depresyjne nastroje, które osłabiają organizm. W tym czasie wzrasta podatność na stres, a ten z kolei może pogarszać trawienie.

Mleko łagodzi dolegliwości

PRAWDA
Poleca się je wrzodowcom, bo już szklanka uśmierza ból. Mleko rzeczywiście pomaga zmniejszać nieprzyjemne objawy, ale na krótko. Podobnie działają też mleczne potrawy, niezbyt przyprawione.

Za wrzody odpowiada bakteria

PRAWDA
Nazywa się Helicobacter pylori. Ma ją większość ludzi, co nie znaczy, że u każdego zakażonego pojawią się wrzody. Bakteria wytwarza substancje drażniące, które wzmagają produkcję kwasu solnego. Powstaje stan zapalny. Jeśli organizm go nie zwalczy, przejdzie w stan przewlekły. W błonie śluzowej tworzą się nadżerki, potem wrzody. Odkąd odkryto powiązania między bakterią a rozwojem wrzodów, chorobę łatwiej się leczy. Wystarczy terapia dwoma antybiotykami i lekiem hamującym wydzielanie kwasu.

Przy wrzodach należy jeść gorące posiłki

FAŁSZ
Dla osób z chorobą wrzodową są wręcz niewskazane. Mogą przyczyniać się do raka przełyku. Lepiej wybierać dania ciepłe, w temperaturze pokojowej lub chłodne. Zbyt gorące potrawy i napoje prowadzą do przekrwienia żołądka i dwunastnicy. A jeśli wrzody już się pojawiły, takie posiłki mogą nasilać dolegliwości. Przy skłonnościach do wrzodów lepiej też uważać na herbatę, kawę. I nie chodzi tu tylko o to, że nie powinny być zbyt gorące. Zawierają substancje, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i pobudzać wydzielanie kwasu. Podobnie działają soki, zwłaszcza cytrusowe i pomidorowe. Jeśli trudno z nich zrezygnować, najlepiej rozcieńczać je wodą. 

Wrzody częściej tworzą się u palaczy

PRAWDA
Nikotyna powoduje skurcz naczyń, zwiększa produkcję kwasu, a zmniejsza wydzielanie substancji ochronnych. To dlatego u palaczy częściej rozwijają się wrzody. Także leczenie choroby jest mniej skuteczne u osób palących i zwiększa się też ryzyko nawrotów. 

Wrzody żołądka dają inne objawy niż te w dwunastnicy

PRAWDA
Kłopoty w żołądku łatwo poznać po tym, że ból brzucha pojawia się tuż po posiłku. Natomiast wrzody dwunastnicy dają o sobie znać godzinę-dwie po jedzeniu lub na czczo. Zdarza się jednak, zwłaszcza u osób starszych, że choroba wrzodowa nie wywołuje takich dolegliwości. Mogą się tylko pojawiać mdłości, takie jak przy niestrawności. Koniecznie zaś trzeba pójść do lekarza, gdy zdarzają się bóle w nocy, chudnięcie czy gorączka. Tak objawia się nowotwór.

Wrzody powstają tylko w żołądku

FAŁSZ
Specjaliści szacują, że dużo częściej, bo w 64 proc. przypadków, występują w dwunastnicy. To dlatego, że błona śluzowa tej okolicy nie jest chroniona przed kwasem solnym. Jeżeli dostanie się on do dwunastnicy, w tym miejscu tworzą się nadżerki, a w następnej kolejności mogą pojawić się wrzody.

Sprawdź, czy masz wrzody!

● Badanie krwi Pozwala ustalić, czy nastąpiło zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W laboratorium sprawdza się, czy w surowicy krwi występują przeciwciała, które organizm produkuje do walki z tą bakterią. By zlikwidować infekcję, konieczna jest terapia antybiotykami i lekiem przeciwwrzodowym.
● Gastroskopia To badanie, które pozwala obejrzeć żołądek od wewnątrz za pomocą endoskopu zakończonego mikrokamerą. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym gardła. Dzięki gastroskopii lekarz sprawdza, jak wygląda błona śluzowa żołądka i dwunastnicy. Podczas zabiegu można też pobrać wycinek śluzówki, by ustalić, czy jest w niej bakteria. Wynik pozytywny świadczy o zakażeniu.