Kobiety są na nią narażone bardziej niż mężczyźni

Prawda. Kobiece hormony, estrogeny i progesteron, to jedne z czynników sprzyjających powstawaniu migrenowych bólów głowy. W związku z tym kobiety są na nie trzy razy bardziej narażone niż mężczyźni. Migreny wywoływane przez hormony pojawiają się zazwyczaj trzy dni przed menstruacją i trwają przez dwa-trzy początkowe dni. Bóle głowy może nasilać stosowanie doustnej antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej. Dolegliwości wywołane hormonami wyciszają się podczas ciąży i karmienia piersią. Niekiedy słabną też w okresie menopauzy.

Na tę dolegliwość cierpią tylko dorośli

Mit Migreny występują u osób w każdym wieku. Największy odsetek chorych ma mniej niż 30 lat. Pierwszy atak często pojawia się w dzieciństwie. Jego ryzyko jest większe, jeśli któreś z rodziców miewa takie dolegliwości. U dziecka, jak i u dorosłego, migrena może przebiegać bez bólu głowy, ograniczać się do wymiotów i zaburzeń widzenia. Czasem zamiast bólu pojawiają się tzw. ekwiwalenty migrenowe, np. zawroty głowy. Naukowcy z Izraela odkryli, że migreny u dzieci zwiększa żucie gumy. Na szczęście u połowy dzieciaków choroba ta mija z wiekiem.

Nieprawidłowa dieta może powodować częstsze ataki

Prawda. W tym przypadku nie chodzi o niezdrowe jedzenie, ale konkretne produkty i potrawy, które mogą wywołać migrenę. Należy unikać zwłaszcza zwłaszcza tych zawierających tyraminę. Ten związek chemiczny znajduje się np. w czerwonym mięsie, twardych serach, śledziach, czekoladzie. Niekorzystne są też ostre przyprawy i czerwone wino.

Wszyscy mają takie same objawy

Mit Rozpoznanie tego schorzenia nie jest proste, bo migrena miewa różne objawy. W Polsce cierpi na nią prawie 30 proc. osób. U większości pojawia się jednostronny, czasem pulsujący ból głowy. Towarzyszyć mu mogą inne dolegliwości, np. światłowstręt, nudności, nadwrażliwość na dźwięki. Ból głowy poprzedza czasem tzw. aura migrenowa, np. zaburzenia widzenia, niedowład i drętwienie kończyn. Ból utrzymuje się nawet trzy dni.

Kawa pomaga ukoić ból

Prawda Mała czarna z kofeiną podnosi ciśnienie krwi i w ten sposób może złagodzić objawy migreny. Dostępne bez recepty środki na silny ból głowy zawierają często paracetamol i właśnie kofeinę. Gdy zaczyna się atak, warto zaparzyć sobie małą fi liżankę mocnej kawy. Zawartość kofeiny zależy od czasu parzenia. Im dłużej  parzona, tym jest mocniejsza. Na napięcie ścian naczyń w oponach mózgowych i mózgu działają specjalistyczne leki, tryptany, które łagodzą ból

Naturalne sposoby na migrenę

● Relaks w ciemności
Gdy zbliża się atak, trzeba położyć się w cichym miejscu. Zasłonić okna, zgasić światło i zapewnić sobie spokój. W takich warunkach migrena mija szybciej.
● Prysznic i okłady
Jeśli bólowi towarzyszy sztywnienie karku, należy wziąć ciepły prysznic rozluźniający mięśnie. Na głowę warto położyć zimny okład, bo chłód obkurcza naczynia krwionośne i koi ból.
● Kompres z macierzanki
Trzy łyżki suszonej macierzanki trzeba zalać wrzątkiem i przykryć na 10 minut. Potem przecedzić i stosować jako kompres.