Por to warzywo, które swoim smakiem skradło serca wielu z nas. Należy docenić go także za jego doskonały wpływ na nasze zdrowie. 

Por - w czym może nam pomóc?

Por wykorzystywany jest w medycynie naturalnej od zarania dziejów. Historia dowodzi, że nawet Neron spożywał por, by dbać o swoje struny głosowe! W Polsce pojawił się wraz z pozostałą włoszczyzną za panowania królowej Bony. 
Por szybko odnalazł zastosowanie w bólach reumatycznych. Pomocne w walce z tą chorobą są liście pora - okłady z rozgniecionej, zielonej części warzywa powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i tym samym zmniejszanie bólu reumatoidalnego. Warto także utrzeć białą część pora i nałożyć ją na gazę. Przyłożenie do bolącego miejsca i obandażowanie takiego okładu pomoże ukoić dyskomfort. 
Por to także bardzo dobry pomocnik w leczeniu anemii. Posiada więcej żelaza (bo aż ok. 2 mg na 100 g) niż osławione buraki. By spotęgować wchłanianie żelaza do krwi por warto podawać z cytryną lub pomidorem - witamina C wspomaga przyswajanie tego pierwiastka. 

Por - dokonały na kaszel

Por to warzywo, które bardzo skutecznie pomaga w walce z męczącym kaszlem. Wśród zalet pora wymienia się:


  • działanie wykrztuśne, 
  • zwiększanie wytwarzania śluzu (pomocne przy wzmożonej suchości układu oddechowego podczas choroby), 
  • wsparcie ruchów nabłonka rzęskowego (który wyściela drogi oddechowe),
  • zwalczanie bakterii w układzie oddechowym (dzięki zawartości siarki).

Przepis na syrop z pora

Bez problemu możemy wykonać skuteczny syrop na kaszel w domowych warunkach. Wystarczy, że zetrzemy białą część pora na tarce i połączymy miazgę z miodem (w proporcji 1:1). Warto zaopatrzyć się w miód z lokalnej pasieki. Mieszankę należy zagotować i przecedzić przez sitko, by pozbyć się kawałków pora. 
Zaleca się spożywać maksymalnie 5 łyżek dziennie syropu z pora. W przypadku dzieci łyżkę syropu możemy dodawać do herbaty

Por - czy na pewno dla wszystkich?

Por to warzywo, które nie jest przeznaczone dla każdego. Kobiety w ciąży nie powinny zbyt często go spożywać. Por potrafi wzmagać dolegliwości takie, jak zgaga i wzdęcia - tak często występujące w okresie ciąży. Ugotowany por można podawać dzieciom od około 10 miesiąca życia, raczej w małych ilościach. 

Por - doskonały dla naszych jelit i układu moczowego

Nasz bohater jest cennym źródłem inuliny - naturalnego prebiotyku, który wspomaga pracę jelit. Substancja wpływa na wzrost pożytecznych bakterii, które usprawniają pracę układu pokarmowego. 
Jeżeli mamy problem z nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie, por powinien temu zaradzić. Oprócz picia większej ilości płynów, możemy także do swojej diety włączyć większą ilość właśnie pora. Ma on działanie moczopędne i oczyszczające.

Przeczytaj także: Soki warzywne na odporność i przeziębienie ->>

Por - wykorzystanie w kuchni

Przede wszystkim wybierajmy takie egzemplarze, które mają ciemnozielone liście pozbawione plamek i przesuszeń. Biała cześć powinna być elastyczna i o jednolitym kolorze. Przed krojeniem powinniśmy odciąć liście, po czym dokładnie umyć białą część. 
Wykorzystujemy go przede wszystkim jako element włoszczyzny do wszelkich zup - także zieloną część. Doskonale sprawdza się w zapiekankach i tartach! Na surowo jest świetnym elementem surówek - kto nie jest fanem surówki porowej do obiadu? 

Por to warzywo często niedoceniane. Jest jednak doskonałe dna naszego zdrowia i nieocenione w walce z kaszlem oraz problemami z drogami oddechowymi!