Popcorn występować może w różnych formach. Najpopularniejszą z nich jest wszystkim doskonale znana, słona przekąska. Jakie wartości odżywcze ma popcorn? Czy to, że jest aż tak popularny oznacza, że jest zdrowy?

Popcorn – właściwości

Popcorn to doskonałe źródło błonnika pokarmowego (10 g błonnika na 100 g popcornu), który ma korzystny wpływ na trawienie, układ krążenia oraz może zapobiegać cukrzycy.

Dodatkowo popcorn jest źródłem polifenoli - związków o działaniu przeciwutleniającym, które zwalczają wolne rodniki. W składzie popcornu znajdziemy także witaminy i składniki mineralne.

Popcorn zawiera znaczną ilość manganu, składnika mineralnego odpowiedzialnego za tworzenie tkanki łącznej i kości. Mangan wspomaga budowę kości i chroni przed osteoporozą, zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Co więcej mangan zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i trzustki, dlatego jego obecność w organizmie jest niezwykle istotna.

Popcorn – czy jest zdrowy?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób popcorn został on przygotowany. Ten dostępny w kinach jest kaloryczny i niezbyt zdrowy, ponieważ ma wysoką zawartość tłuszczu. Jednak możemy przygotować popcorn w taki sposób, aby był zdrowy – należy przygotować go bez tłuszczu i nadmiernej ilości soli.

Popcorn bez tłuszczu – przepis

Zdrowy popcorn przygotować możemy ze zwykłego ziarna kukurydzy bez dodatku tłuszczu na patelni lub w kuchence mikrofalowej. Wbrew ogólnej opinii ziarna kukurydzy wcale nie potrzebują oleju lub innego tłuszczu do zamiany w biały, pyszny chrupek.

Przepis na popcorn bez tłuszczu w mikrofalówce:

  1. Ziarna kukurydzy przesyp do papierowej torebki śniadaniowej.
  2. Pozaginaj końce tak, aby ziarna się nie wysypały.
  3. Ustaw pełną moc mikrofalówki na około 3 minuty.
  4. Wyjmij torebkę z gotowym popcornem. Możesz posypać go ulubionymi ziołami lub niewielką ilością soli morskiej.

Przepis na popcorn bez tłuszczu na patelni:

  1. Rozgrzej suchą patelnię.
  2. Na suchą patelnię wsyp ziarna i przykryj pokrywką.
  3. Co 10 sekund potrząsaj patelnią, aby popcorn się nie przypalił.

Popcorn – może wywoływać alergię!

Popcorn może wywoływać reakcję alergiczną, która objawia się obrzękami ust lub trudnościami w oddychaniu. Osoby z zapalnymi stanami jelit powinny unikać spożywania popcornu, ponieważ może on podrażniać przewód pokarmowy i może wywoływać niepożądane reakcje.