Jedynie nieco ponad 30% osób starszych w Polsce pozytywnie ocenia swój stan zdrowia. Aż 2/3 seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej(1). Dla wielu z nich wyzwaniem są codzienne czynności – takie jak spacer, przygotowanie posiłków, czy wizyta u lekarza. Dlatego powstają inicjatywy, które mają na celu uzmysłowienie, szczególnie nie zdającym sobie z tego sprawy młodym osobom, jak ważne jest spędzanie czasu ze starszymi. 

- Starsze osoby często potrzebują jedynie motywacji, zrozumienia oraz pomocy w rozwiązaniu prostych problemów. Te, choć młodym osobom mogą wydawać się błahe, często w znaczy sposób ograniczają aktywność seniorów – a nawet ją uniemożliwiają. Dlatego bardzo ważne jest, by angażować młodych ludzi w inicjatywy, które mają na celu poprawę jakości życia seniorów i mobilizują ich do aktywności fizycznej - mówi Katarzyna Jezierska, Dyrektor Marketingu GSK Consumer Healthcare.

Jak zaplanować wspólne spędzanie czasu z seniorem?

Przedstawiamy kilka inspiracji na wspólnie spędzanie czasu z seniorem. 

1. Sport
Jak mówi stare przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Aby zachować jak najdłużej sprawność należy regularnie ćwiczyć. Jednak w pewnym wieku nasz organizm może odmówić posłuszeństwa i ekstremalne sporty nie będą już możliwe. Mimo wszystko, codzienna dawka ruchu pomaga zachować witalność, poprawia krążenie, a na pewno wpływa na dobry nastrój. Dlatego warto zaprosić straszą osobę na codzienny spacer.  Może być to pobliski park lub malownicze alejki. W czasie takiego spaceru być może dowiemy się wielu ciekawych informacji na temat danej okolicy, poznamy jej przeszłość, ale przede wszystkim miło spędzimy wspólnie czas, urozmaicany interesująca rozmową.
Poza spacerem warto zainteresować się czy w naszej okolicy są organizowane międzypokoleniowe spotkania taneczne. To także interesująca forma aktywności fizycznej.
Do dyspozycji są także: pływalnie, ogólnodostępne siłownie umiejscowione na świeżym powietrzu, czy nordic walking.

2. Kultura i sztuka
Kina, teatry, opery czy muzea to miejsca, do których możemy się udać w towarzystwie bliskiej starszej osoby. Także interesujące wystawy, czy wernisaże mogą stać się pretekstem do ciekawej wymiany poglądów i spostrzeżeń. Młode osoby mogą poznać punkt widzenia seniorów lub zwrócić uwagę na elementy dla nich, ze względu na młody wiek i mniejszy bagaż doświadczeń, niezauważalne.

3. Międzypokoleniowa wymiana wiedzy
Człowiek uczy się przez całe życie. Jeśli tylko pozwala na to organizm warto zaproponować starszym osobom rozegranie partii szachów, nauczyć je nowych gier lub pokazać jak posługiwać się sprzętem elektronicznym. Na pewno niejednego z nas zaskoczy, jak szybko seniorzy potrafią przyswoić obsługę komputera. I to właśnie oni staną się mistrzami serfowania po zakamarkach internetu.  Warto także powrócić do zaniechanego zwyczaju wspólnego czytania na głos książek.  

4. Sentymentalne podróże w czasie
Czasami idealną formą wspólnie spędzonego czasu będzie długa rozmowa. Starsze osoby to nieoceniona skarbnica wiedzy. W swoim życiu przeżyli niejedną ciekawą przygodę, poznali interesujących ludzi, mają do opowiedzenia zabawne anegdoty lub piękne, wzruszające historie. Niejednokrotnie podczas takich opowieści możemy poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i znaleźć rozwiązanie problemów współczesnej rzeczywistości. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia starszych osób i być może uniknąć  popełnionych już przez naszych bliskich błędów. Takie opowieści osób starszych mogą być także niepowtarzalną lekcją historii, opowiedzianą przez osobę uczestnicząca bezpośrednio w wydarzeniach, o których czytaliśmy dotychczas tylko w książkach.

Zobacz również:

5. Ponadpokoleniowe sekrety
Czerpiąc z doświadczenia seniorów, warto poznać tajniki sztuk rozwijanych latami przez starsze osoby. Jedną z nich jest niewątpliwie…gotowanie. Niepowtarzalny smak zupy pomidorowej, słodki aromat soczystej szarlotki czy wykwintny smak pieczeni. To tylko niektóre z potraw kojarzących się ze smakami dzieciństwa. Wspólne gotowanie to czas, który możemy poświęcić na miłą rozmowę, ale także poznać proste, sprawdzone sposoby na przygotowanie posiłku, którym zaskoczymy swoich znajomych. Seniorzy chętnie dzielą się swoja wiedzą i doświadczeniem. Lubią czuć się potrzebni i sprawia im wielką radość, gdy widzą, jak ich rady, czy sprawdzone i wypracowane przez lata rozwiązania ułatwiają życie młodszym pokoleniom.


(1) estymacja SWPS, 2014 rok; osoby w wieku 55+