1. Jedz regularnie

A dokładnie pięć razy dziennie, zawsze o tych samych określonych porach. W twoim menu powinny się znaleźć trzy główne posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwie lekkie przekąski - jedna między śniadaniem i obiadem, druga między obiadem i kolacją. Rozłóż posiłki tak, aby znalazły się mniej więcej w równych odstępach, a kolacja wypadała najpóźniej trzy godziny przed snem. Staraj się też żądnego nie pominąć. Choć z początku będzie to wymagało trochę więcej samoorganizacji i dyscypliny, wprowadzenie sztywnego planu w codziennym odżywianiu bardzo szybko pozwoli ci zauważyć różnicę. Przede wszystkim unikniesz podjadania pomiędzy posiłkami, które często jest głównym sprawcą niepowodzeń w walce o wymarzoną sylwetkę.

2. Jedz mniejsze porcje

Istnieje teoria, że na talerzu nie powinno znaleźć się więcej niż tyle, ile jesteś w stanie zmieścić w dłoniach. Nie chodzi jednak o matematyczne wyliczenia przed każdym posiłkiem, ale o to, by porcje, które spożywasz nie były zbyt obfite. Każda z nas powinna dopasować je do siebie indywidualnie, ale staraj się jeść tyle, by po posiłku mieć poczucie lekkiego niedosytu. I wcale nie oznacza to, że trzeba jeść mniej - wystarczy zadbać o regularne i częste posiłki (patrz punkt 1).

3. Wyprostuj się

Co ma wspólnego prawidłowa sylwetka z płaskim brzuchem? Bardzo wiele! Gdy się prostujesz, to właśnie mięśnie brzucha pomagają utrzymać odpowiednią postawę. Najpierw skoryguj swoją sylwetkę: stań swobodnie, lekko unieś głowę i wyprostuj ramiona, a gdy poczujesz się w miarę naturalnie delikatnie wciągnij i napnij brzuch. Jeśli uda ci się wprowadzić w nawyk, mięśnie brzucha będą pięknie pracować, zwłaszcza podczas chodzenia. 

4. Wyłącz z diety sól i cukier

To chyba najwięksi wrogowie płaskiego brzucha. Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do opuchlizny i dodatkowych centymetrów w pasie. Rezygnacja z soli nie oznacza jednak mniej wyrazistych smaków - szefowie kuchni z od lat z powodzeniem zastępują ją aromatycznymi ziołami. Z kolei cukier ma tendencję do odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej, najczęściej właśnie na brzuchu i narządach wewnętrznych. Powoduje także wzrost tzw. "hormonu głodu", greliny, przez którą czujesz się cały czas głodna i... zaczynasz podjadać. Na szczęście rezygnując z cukru, nie musisz do końca rezygnować ze słodkiego smaku - wystarczy, że wybierzesz jego z licznych zamienników.

5. Jedz powoli

Ważne jest nie tylko to, co jesz - ale również jak jesz. Twój organizm potrzebuje chwili czasu, by wysłać do mózgu komunikat, że jesteś już najedzona - jeśli więc zrobisz to zbyt szybko, najzwyczajniej w świecie zjesz zbyt dużo. Recepta na to jest prosta: jedz powoli, bez pośpiechu i dokładnie przeżuwaj. W ten sposób nie tylko zjesz mniej, ale też łatwiej przestawisz się na mniejsze porcje.

6. Ćwicz regularnie - ale mądrze

Bo przecież wcale nie chodzi o to by rzucać się na głęboką wodę i wykonywać forsowne ćwiczenia, po których na nic nie masz już ochoty. Wystarczy pół godziny ruchu dziennie, by pobudzić metabolizm i utrzymać dobrą formę. Zacznij od czegoś lekkiego, co pozwoli ci przede wszystkim wyrobić i utrwalić nawyk codziennej aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia są dobre na brzuch i bezpieczne dla początkujących?

- pilates - system ćwiczeń mających na celu wzmocnienie kręgosłupa i mięśni brzucha. Choć początkowo mogą się wydawać mało efektywne, uprawiane regularnie dają niesamowite efekty. W pilatesie mięśnie brzucha są aktywne niemal w każdym ćwiczeniu, więc efekty zauważysz już po kilku miesiącach ćwiczenia. 

- joga - choć część związana z aktywnością fizyczną to tylko część całego systemu filozoficznego, jakim jest joga, wykonywane w ramach niego ćwiczenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na piękną sylwetkę. Joga wzmacnia kręgosłup, wysmukla i wydłuża mięśnie, poprawia pracę z oddechem. Jest też często zalecana osobom z problemami lub po kontuzjach.

- kalistenika - to zestaw kilku prostych, nie wymagających specjalistycznego sprzętu ćwiczeń. Kluczem do ich skuteczności jest regularność i prawidłowe wykonywanie. To jednak najlepszy dowód na to, że nie trzeba wymyślnych treningów by wypracować szczupłą sylwetkę i cieszyć się dobrą formą (sprawdź cały zestaw ćwiczeń tutaj >>>)

7. Pij wodę

Dobre nawodnienie jest podstawą sprawnego metabolizmu. Gdy pijesz za mało wody, krew zagęszcza się i znajdujące się w niej erytrocyty (które przenoszą tlen do spalania tłuszczu) przemieszczają się znacznie wolniej. W efekcie spalanie kalorii zajmuje znacznie więcej czasu. Warto zadbać więc o to, by komórki były odpowiednio nawodnione.