Piołun może zdziałać wiele dobrego, jednak zawsze należy być ostrożnym podczas stosowania piołunowych eliksirów. Zawsze powinniśmy przestrzegać określonych dawek dziennego spożycia - to bardzo ważne w przypadku piołunu!

Bylica piołun - charakterystyka 

Jeżeli spotkałyście się kiedyś z nazwami wermut, psia ruta, czy absynt - to wasz rozmówca mógł mieć na myśli właśnie bylicę piołun. Jak wygląda piołun? W środowisku naturalnym dorasta do 100 centymetrów wysokości i posiada drobne kwiatki o żółtym zabarwieniu, które rosną w formie koszyczków. To roślina z gatunku bylic, bardzo odporna na warunki atmosferyczne. Dzięki temu spotkamy ją w wielu zakątkach świata. Rośnie także w Polsce, choć wiele z osób ma o nim mieszane zdanie. Z piołunu wytwarzany jest wysokoprocentowy absynt - alkohol, który w dawnych czasach popijali najznakomitsi artyści, jak choćby Picasso. Wśród ludzi krążyła opinia, że trunek ma działanie psychoaktywne. 

Piołun: gdzie rośnie i kiedy zbierać?

Aby zachować właściwości lecznicze piołunu, należy go zbierać, kiedy kwitnie. Najczęściej okres ten przypada od końca czerwca do początków września. Piołun spotkamy na polach, w zapomnianych ogrodach, nieużytkach, skarpach - na co dzień uważany jest za chwast. Piołun nie jest rośliną uprawianą w przydomowych ogródkach czy balkonach. 

Właściwości bylicy piołun

Medycy sięgający po naturalne metody niezmiennie doceniają prozdrowotne cechy piołunu. Na co pomaga piołun? Przede wszystkim jest remedium na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Łagodzi niestrawność i uśmierza bóle związane z nieżytami żołądka. Jeżeli dręczy Was zgaga, uczucie ciężkiego brzucha, wzdęcia lub coś się odbija - piołun będzie dobrym wyborem. Roślina ta wspiera także działanie wątroby oraz woreczka żółciowego. 

Piołun ma również szereg innych właściwości: jest bakteriobójczy i przeciwzapalny. Zawiera znaczne ilości garbników, olejków eterycznych i flawonoidów, które potrafią odstraszać pasożyty. Regularnie spożywany napar pozwala pozbyć się glist ludzkich, nicieni czy owsików. 
Bylica piołun ma specyficzny smak, który działa pobudzająco na przemianę materii i pomaga oczyścić organizm. Znachorzy przepisywali piołun na uregulowanie cyklu menstruacyjnego u kobiet. 

Piołun - jak spożywać? Przepis i dawkowanie naparu z bylicy piołun

By w pełni wykorzystywać dobra płynące z piołunu, warto przygotować w domu napar z piołunu. Wystarczy wsypać jedną łyżeczkę suszonego zioła do szklanki i zalać wrzącą wodą. Zaparzać mieszankę pod przykryciem minimum 20 minut. Przelać napar przez drobne sitko. Nie wypijajmy całego naparu - wystarczy sięgać po maksymalnie łyżeczkę eliksiru do trzech razy dziennie. Smak nie należy do najprzyjemniejszych, więc do naparu można dodać odrobinę miodu naturalnego. Jeżeli chcemy sięgnąć po herbatę z piołunu, możemy zaopatrzyć się w nią w aptece lub sklepie zielarskim. Pamiętajmy jednak, by stosować ją zawsze według zaleceń na opakowaniu.


iStock

Zobacz również:

Kto nie powinien sięgać po piołun? 

Bylica jest rośliną, której powinny unikać kobiety w ciąży oraz dzieci. Silne działanie piołunu może być też groźne dla osób cierpiących lub mających historie związane z krwawieniami żołądka lub hemoroidami, a także wrzodami w przewodzie pokarmowym. 
Reszta z nas nie powinna stosować piołunu dłużej niż przez około 10 dni. Piołun to silnie działająca roślina!

Piołun jest wyjątkową rośliną, która ma bardzo silne właściwości. Należy jednak szczególnie uważać podczas jej stosowania - intensywne działanie piołunu jest bezpieczne jedynie przez kilka dni. Zbyt duże dawki mogą wywołać wymioty, biegunki, problemy z zasypianiem, a nawet zawroty głowy. Nie bez powodu w dawnych czasach piołun miał wywoływać halucynacje!

Sprawdź też: