Picie wody z cytryną - mity 

Trudno zliczyć ilości osób, które zapytane, czy słyszały o wodzie z cytryną powiedzą, że piją regularnie i widzą efekty. W internecie odnajdziemy informacje, że taką mieszankę należy stosować rano, przed rozpoczęciem dnia. Ma świetnie wpływać na poprawę metabolizmu i pomagać w odchudzaniu. Dodatkowo, dzięki cytrynie - odkwasza organizm i działa na przyspieszenie trawienia. Dzięki wodzie z cytryną pozbywamy się też toksyn z organizmu i oczyszczamy cerę. Oczywiście poprawiamy też odporność. Tyle zbawiennych efektów przynosi szklanka wody z wyciśniętą cytryną? Niekoniecznie!
Na pewno wypijając szklankę wody przed jedzeniem, sprzyjamy szybszemu uczuciu sytości podczas śniadania. Po prostu zapełniliśmy odrobinę żołądek wodą - cytryna nie ma tu nic do rzeczy. W jej soku nie ma praktycznie pektyn, które odpowiadają za sytość dostarczaną przez owoce. Za kolejne, pięknie brzmiące efekty, powinna być odpowiedzialna zawartość witaminy C w cytrynie. Jednak nie od dziś wiemy, że owoc ten nie jest najbogatszym źródłem tej witaminy. Jej ilość w soku z połówki cytryny nie ma takiego wpływu na syntezę kolagenu w skórze, która sprzyja poprawie cery. Wiele osób wierzy też w zbawienne działanie zakwaszania organizmu. Kwas cytrynowy w cytrynie jest jednak za słaby, by faktycznie przynieść jakieś efekty. Natomiast usuwanie toksyn odbywa się na zasadzie wypicia płynu i pójścia do toalety. Każdy, inny napój usuwa niechciane substancje z organizmu i filtruje nerki na tej samej zasadzie. 

Woda z cytryną - zalety

Mimo, iż ciężko bronić wszystkie, osławione funkcje wody z cytryną wypijanej rano, nie należy jej całkowicie dyskredytować. Przede wszystkim regularne, codzienne picie szklanki wody na czczo jest świetnym nawykiem. Wspieramy wtedy odpowiednie nawodnienie organizmu, z którym problem ma większość z nas. Choć cytryna nie jest najlepszym, dostępnym źródłem witaminy C (polecamy czerwoną paprykę lub truskawki, czy kiwi), to jednak nadal jest jej nośnikiem. Na pewno nie zaszkodzi nam przyjęcie codziennie takiej dawki witaminy. Kwaśna woda wypita o poranku może także pomóc nam rozbudzić się i orzeźwić. Aktualnie, gdy mrok spowija większość doby jest jest utrudnione. Oczywiście, tak przygotowany napój nie zawiera praktycznie kalorii, dlatego jest to o wiele lepszy wybór, niż gotowe soki z kartonika. 

Przeczytaj także o zaletach picia wody z cynamonem!

Woda z cytryną to napój kultowy i chętnie pity. Niekoniecznie może się jednak poszczycić szeregiem przypisywanych jej zalet. Jednak picie jej na pewno nam nie zaszkodzi. Nawyk wypijania szklanki wody z cytryną o poranku możemy zakwalifikować do kategorii “zdrowy”!