Nasz mózg jest ściśle i nierozerwalnie połączony ze zmysłami, także tym odpowiadającym za zapachy. I cały system oddziaływania wcale nie jest skomplikowany!

Zapachy - jak działają na nasz organizm?

Ten system naprawdę nie wymaga długiego opisu. W momencie, gdy poczujemy jakiś zapach, część naszego mózgu (nazywająca się ciałem migdałowatym) zamienia zapach na emocje. Dzieję się tak dzięki naszej pamięci emocjonalnej, która przechowuje w głowie bibliotekę zapachów przypisanych do określonych emocji. 

Jakie perfumy wybrać dla uspokojenia?

Jeżeli dopada Cię stres i bardzo potrzebujesz relaksu, pomogą Ci perfumy zawierające nuty: bergamotki, lawendy, neroli i trawy cytrynowej. Najsilniej oddziałuje na nas lawenda - to ona najintensywniej wpływa na tę część mózgu, która pozwala nam zrelaksować się i uspokoić. Jeżeli zapowiada się cięższy dzień w pracy lub ważne spotkanie - perfum z lawendową nutą naprawdę może pomóc utrzymać nerwy na wodzy. Jeżeli natomiast dopada nas jesienny spadek nastroju, lawenda także będzie właściwym wyborem. Jaśmin może natomiast pomóc nam maksymalnie się wyciszyć i odsunąć umysł od męczących myśli. Sprawdzi się, gdy znajdziemy się w sytuacji wymagającej od nas maksymalnego opanowania. 

Przeczytaj też:

Perfumy wywołujące radość? Oto on!

W świecie perfum są także takie nuty zapachowe, które zgodnie z wynikami badań, wywołają więcej radości. Są to przede wszystkim cytrusy, sosna, drzewo cedrowe, również bergamotka. Te zapachy jednocześnie ożywią nas jak i dodadzą witalności i pewności siebie - zawdzięczamy to słodkiemu zapachowi tych składników. Bergamotka potrafi bardzo skutecznie poprawić humor i wesprzeć na duchu. Jeżeli oprócz świetnego samopoczucia zależy nam na lepszej zdolności do skupienia się, warto wybrać perfum z nutką kadzidła lub szałwi. Pewność siebie zapewni nam również dodatek orchidei - pięknego, zmysłowego kwiatu. Ta nuta rozbudzi nasze zdolności artystyczne i wesprze kreatywność. Jeżeli natomiast wybieramy się na pierwszą randkę lub kolację z mężem - wybierzmy perfum z nutą piżmową. Takie zapachy doskonale podkreślają kobiecość i naszą wyjątkowość!

Orzeźwienie dzięki perfumom - to możliwe

Lato, świeżość, lekkość, energia - zawsze będą kojarzyć się z cytrusowymi nutami perfum! Są bardzo lekkie, energetyzujące i inspirujące do działania. Nutki cytryny, pomarańczy, mandarynki na pewno sprawdzą się w chwilach uniesienia i radości. Jedziesz na wakacje? Czeka Cię szalona, wymarzona przygoda? Perfumy tego typu podkreślą te chwile. Takie zapachy mogą także pomóc ożywić szarobure, jesienne dni. 

Ciekawostką jest, że zapach może zostać odebrany przez nas zupełnie inaczej, w zależności od humoru i nastroju, który mamy danego dnia. Warto więc przed wyborem perfum o poranku przeanalizować swoje samopoczucie i wybrać odpowiadający mu perfum!

Zobacz również: