Peptydy przez ostatnie dekady zostały dobrze zbadane i zyskały na popularności. Szczególnie widoczne jest to w kosmetologii, gdzie peptydy wykorzystywane są przy kuracjach przeciwstarzeniowych. Kto i jak powinien stosować peptydy?

Peptydy – co to za składnik?

Peptydy to organiczne związki chemiczne, które powstają w wyniku połączenia dwóch lub więcej cząsteczek aminokwasów. Od niedawna peptydy można pozyskiwać syntetycznie i to właśnie w tej formie, peptydy są wykorzystywane w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym. Najczęściej znaleźć je możemy w kosmetykach i kuracjach przeciwstarzeniowych. Peptydy mają wpływ na syntezę macierzy pozakomórkowej, proces pigmentacji, stymulację kolagenu, gojenie się ran oraz wygładzenie zmarszczek. Działanie peptydów polega na naśladowaniu naturalnych substancji występujących w komórkach organizmu, które odpowiedzialne są za procesy metaboliczne.

Peptydy w kosmetyce

Peptydy wykorzystywane są w pielęgnacji skóry dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia się oraz z utratą jędrności i elastyczności. Peptydy potrafią poprawić wygląd skóry bez inwazyjnych metod. Nazywane są bezinwazyjnym botoksem, ponieważ są w stanie naprawdę wpłynąć na wygląd skóry.

Peptydy – jak działają na skórę?

Peptydy wykorzystywane w kosmetyce podzielić można na trzy główne rodzaje, które różnią się działaniem na skórę.

Peptydy sygnałowe: aktywizują produkcję włókien podporowych skóry.

Peptydy transportujące: przenoszą aktywne składniki do najgłębszych warstw skóry.

Neuropeptydy: odpowiedzialne są za rozluźnianie mięśni, które odpowiadają za powstawanie tak zwanych zmarszczek mimicznych.

Zobacz również:

Peptydy – gdzie ich szukać?

Peptydy możemy stosować na skórę w formie kosmetyków. Możemy także wzbogacić naszą dietę o produkty, które sprawią, że produkcja naturalnych peptydów w organizmie będzie znacznie większa.

Mleko jest zdecydowanie na pierwszym miejscu tej listy. Dalej będą jajka, soja, ryby, mięso oraz ziarna, czyli na przykład ryż, kukurydza i pszenica.

Peptydy – czy mogą szkodzić?

Jak każdy związek otrzymywany za pomocą chemicznej syntezy, peptydy również przyciągają uwagę badaczy i krytyków. Do tej pory nie wykazano, żeby miał bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.